تقسیم برابر پاداش نقدی جام‌جهانی میان تیم‌ ملی زنان و مردان آمریکا

تهران- ایرنا- رییس فدراسیون فوتبال آمریکا اعلام کرد که این نهاد امیدوار است تا به عنوان بخشی از تلاش‌ها به منظور حل و فصل دعوی جاری حقوقی با تیم ملی فوتبال زنان این کشور، پاداش نقدی جام‌جهانی را به طور مساوی مابین تیم‌های ملی زنان و مردان تقسیم کند.

به گزارش ایرنا، «سیندی پارلو کُن» روز گذشته(جمعه) در نامه‌ای سرگشاده به هواداران فوتبال گفت که شکاف موجود در پاداش نقدی فیفا برای زنان و مردان در تورنمنت‌ها «چالش‌برانگیزترین مساله‌»ای است که در فدراسیون فوتبال آمریکا در مذاکرات مرتبط با دستمزد تیم‌های ملی زنان و مردان با آن روبرو است. 

موضوع پاداش نقدی جام جهانی بخش برجسته‌ای از پرونده دعوی حقوقی تیم ملی فوتبال زنان آمریکا در سال ۲۰۱۹ بود که در آن فدراسیون فوتبال این کشور به «مخالفت اکید و مصرانه» با پرداخت دستمزد برابر به بازیکنان زن و مرد متهم شد.

بعدها یک قاضی فدرال ادعای تبعیض دستمزد را رد کرد اما زنان فوتبالیست آمریکا استیناف‌خواهی کردند. در پرونده حقوقی سال ۲۰۱۹ به اختلاف پاداش نقدی پرداختی به دو تیم در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ اشاره شده‌بود. 

تیم ملی مردان آمریکا برای رسیدن به مرحله یک هشتم جام جهانی ۲۰۱۴ مبلغ ۵.۳۷۵ میلیون دلار پاداش دریافت کرد و این در حالی بود که تیم ملی زنان این کشور برای قهرمانی در جام جهانی زنان در سال ۲۰۱۵ مبلغ ۱.۷۲۵ میلیون دلار دریافت کرد. 

استدلال فدراسیون فوتبال آمریکا این بوده که به دلیل اینکه پاداش نقدی از سوی فیفا تعیین می‌شود، دست آنان بسته است؛ فیفا برای قهرمانی تیم ملی فرانسه در جام جهانی ۲۰۱۸ مردان ۳۸ میلیون دلار پاداش داد و برای قهرمانی تیم ملی زنان در جام جهانی ۲۰۱۹ زنان، تنها چهار میلیون پرداخت کرد. 

پارلو کن مدعی شد که تنها فیفا این مبالغ را کنترل کرده و فدراسیون فوتبال آمریکااز لحاظ حقوقی ملزم است که این مبالغ را براساس توافق جمعی کنونی با تیم‌های زنان و مردان توزیع کند. 

با این وجود، پارلو اعلام کرد که فوتبال آمریکا خواستار این است که تیم‌های ملی زنان و مردان برای حل و فصل این موضوع گردهم جمع شوند. 

به گفته پارلو، تا پیش از آنکه فیفا نسبت به برابرسازی پاداش نقدی تیم‌های زنان و مردان اقدام کند، «این مسوولیت برعهده ما است تا راه حلی جمعی پیدا کنیم.»

پارلو در این نامه از اعضای تیم ملی مردان آمریکا خواست تا به فدراسیون فوتبال این کشور اجازه دهند تا بخشی از پرداخت‌های تخصیصی به فدراسیون را مجددا تیم ملی زنان پرداخت کنند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha