امنیت داخلی آمریکا نسبت به رشد خشونت علیه پناهجویان افغان هشدار داد

تهران- ایرنا- وزارت امنیت داخلی ایالات متحده در بیانیه‌ای نسبت به افزایش احتمال خشونت گروه‌های تندروی داخلی در آمریکا علیه پناهجویان افغان هشدار داده شده است.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از تارنمای این شبکه خبری سی بی اس نیوز، بر اساس یک بیانیه دفتر تحلیل و اطلاعات وزارت امنیت داخلی ایالات متحده، در حالیکه در پی خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و قدرت گرفتن طالبان، دهها هزار افغان مجبور به ترک کشورشان شدند و به آمریکا مهاجرت کرده‌اند،  وزارت امنیت داخلی به نیروی پلیس در مورد افزایش احتمالی "نارضایتی" گروه‌های تندرو داخلی و احتمال افزایش ارتکاب به خشونت هشدار داده است.    

در این بیانیه آمده است که از اواسط ماه اوت (اواخر مرداد و همزمان با قدرت گرفتن طالبان در افغانستان)، افراد مشکوک تندوری برتری پندار سفیدپوست "تهدیدهای مبهمی" علیه دولت فدرال، زیرساخت‌های حیاتی و سازمان‌هایی که در اسکان پناهندگان و مهاجران نقش دارند، صادر کرده‌اند. بر اساس این بیانیه، آنها حتی خواستار آتش زدن سازمان‌های غیر انتفاعی مستقر در فلوریدا شدند که در اسکان مجدد افغان‌ها کمک کرده‌اند.

«الخاندرو مایورکاس» وزیر امنیت داخلی روز چهارشنبه در یک نشست خبری با خبرنگاران گفت: «ما شاهد تهدید خاصی نیستیم، اما زمزمه هایی از اطراف به گوش می‌رسد و متاسفانه این نخستین بار نیست که ما چنین چیزهایی می شنویم».

«مایک سنا» مدیر اجرایی سازمان غیردولتی "کابُل کوچک" در شهر"فرمونت" ایالت کالیفرنیا که یکی از بزرگترین سازمان‌های پذیرای مهاجران افغان در آمریکا است، گفت: «بزرگترین نگرانی ما این است هر زمان که جمعیت آسیب‌پذیر یا پناهنده‌ای وارد می‌شود، افرادی از آنها سوء استفاده کنند یا آنها را هدف قرار دهند. هدف ما ایجاد اطمینان به پناهندگان است که بدانند قانون برای مجرمان اجرا می شود».

بر اساس آخرین سرشماری‌هایی که در سال ۲۰۱۹ در آمریکا انجام شد، فقط در کالیفرنیا بیش از ۶۶ هزار مهاجر افغان زندگی می‌کنند.

«جان کوهن» معاون اطلاعات و تحلیل وزارت امنیت داخلی نیز در این خصوص تاکید کرد: «در حال حاضر ما نباید نگران ورود تروریست‌ها از خارج به ایالات متحده باشیم، زیرا طی چند سال گذشته، اکثر حملات مرگبار در آمریکا توسط افرادی انجام شده است که از باورهای ایدئولوژیک برتری پندار سفیدپوست الهام گرفته اند».

در این بیانیه همچنین آمده است که در دستکم سه حمله نژادی یا قومی از سوی افراط‌گرایان برتری پنداران سفیدپوست از سال ۲۰۱۸، از انگیزه‌های ضد مهاجرتی برخوردار بوده‌اند؛ از جمله تیراندازی دسته جمعی در یک فروشگاه "ال پاسو" در اوت ۲۰۱۹ که در نتیجه آن ۲۳ نفر جان باختند.

بر اساس بیانیه وزارت امنیت داخلی آمریکا، تندروهای خشونت طلب داخلی از جمله گروه‌های برتری‌پندار سفید پوست، به تسخیر طالبان در افغانستان واکنش مثبت نشان داده‌اند.

گفته می‌شود برخی از آنها تصرف طالبان را به عنوان نمونه‌ای از مقاومت موفق در برابر دولت ایالات متحده منتشر و تهدیدهای مبهمی را علیه گروه‌های حامی پناهجویان صادر کرده‌اند.

در هفته های جاری این نخستین بار نیست که وزارت امنیت داخلی ایالات متحده نسبت به افزایش خشونت گروه‌های تندرو هشدار می‌دهد. در اوایل ماه جاری میلادی و پیش از بیستمین سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر، این وزارتخانه در گزارشی به افزایش تهدیدهای محیطی اشاره و اعلام کرد که این سالگرد می‌تواند به عنوان یک کاتالیزور برای اقدامات خشونت طلبانه هدفمند عمل کند.

از سوی دیگر، نگرانی‌ها درباره ظهور دوباره احساسات ضد مسلمانان پس از ۱۱ سپتامبر افزایش یافته است. گروه‌های حامی پناهندگان نگران هستند که احساسات ضد مهاجرتی که پس از ۱۱ سپتامبر به وقوع پیوست، اکنون دوباره اوج بگیرد. جامعه مسلمان آمریکا هنوز به یاد دارند که پس از تخریب برج‌های دوقلو در پی حملات ۱۱ سپتامبر، چگونه تحت نظارت و بازرسی جداگانه قرار گرفته بودند.  

هفته گذشته هم نتایج یک نظرسنجی انجام گرفته از سوی "یاهونیوز" و "یوگاو" نشان داد که تردید و بدبینی هواداران حزب جمهوری‌خواه آمریکا تحت تاثیر تبلیغات ضدمهاجرتی برخی رسانه‌های آمریکایی از جمله شبکه "فاکس نیوز" و «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری پیشین درباره ورود و پذیرش پناهندگان افغان به ایالات متحده، بیشتر شده است.

براساس این نظرسنجی، ۳۴ درصد پرسش‌شوندگان گفته‌اند که نسبت به اجازه ورود پناهندگان افغان به خاک ایالات متحده اطمینان ندارند. در حالیکه این نسبت، دو هفته پیش از این ۲۷ درصد بود. گفته می‌شود تمامی این تغییر دیدگاه در میان جمهوری‌خواهان بوده که حمایتشان از پناهندگان افغان که وارد ایالات متحده شده‌اند از ۴۰ درصد به ۳۲ درصد کاهش و بی‌اعتمادی آنان تا ۱۲ درصد افزایش یافته است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha