مرمت اضطراری امامزاده سهل بن علی (ع) شازند کلید خورد

اراک - ایرنا - رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان شازند گفت: عملیات مرمت اضطراری دیوار ضلع جنوبی امامزاده سهل بن علی (ع) این شهرستان با اعتبار ۵۰۰ میلیون ریال کلید خورد.

به‌گزارش روز شنبه روابط‌عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی«محمد اتابکی» افزود: دیوارهای ضلع جنوبی این بنای با ارزش تاریخی بر اثر بارندگی‌ سال‌های گذشته تخریب شده بود.
وی بیان کرد: این اثر با ارزش تاریخی  در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده  و انجام عملیات مرمتی آن به صورت امانی و با مشارکت اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی و هیات امنای امامزاده انجام می‌شود.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان شازند اظهارداشت:بقعه امامزاده سهل‌بن‌علی (ع) آستانه از بنای ارزشمند دوره صفوی است و عمده‌ترین تزئینات آن آجرکاری و کاشی‌کاری معقلی است.
اتابکی گفت: این مرحله از مرمت  براساس الگوی اولیه و مصالح معماری همگون است و عملیات اجرایی آن تا قبل از فصل بارش امسال پایان می‌یابد و در اولویت کاری است.
وی خاطر نشان کرد: گنبد این بنا یکی از گنبدهای عظیم و ارزشمند تاریخی محسوب می‌شود که ارتفاع آن حدود ۲۸ و ارتفاع ساقه آن نیز ۷ متر است.

شهرستان شازند از توابع استان مرکزی است که در ۳۳ کیلومتری جنوب غربی اراک واقع شده است و در این منطقه بیش از ۱۲۰ هزار نفر جمعیت زندگی می‌کند.
 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha