سیستان و بلوچستان نیازمند اهدای خون است

زاهدان- ایرنا- مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان گفت: وضعیت نامطلوب ذخایر خونی استان نیازمند مشارکت و همکاری مردم عزیزبرای مراجعه به پایگاه‌های انتقال خون در سراسر استان و اهدای خون است.

دکتر سهیلا خسروی روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: از ابتدای سالجاری تا پایان مردادماه ۲۷ هزارو ۷۰۲ نفر برای اهدای خون به پایگاه‌ها و مراکز سازمان انتقال خون سیستان‌ و بلوچستان مراجعه کردند که ۲۲ هزار و ۲۷۱ نفر از آنان موفق به اهدای خون شدند.

وی گفت: از مجموع اهدا کنندگان خون در سیستان و بلوچستان یکهزار و ۶۶۷ نفر زن و ۲ هزار و ۶۰۴ نفر مرد بودند.

مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان با بیان اینکه این میزان حدود ۶۰ درصد نیاز استان را تامین کرده است، افزود: متوسط میانگین درخواست ماهانه خون و فرآورده‌های خونی استان ۱۵ هزارو ۴۸۰ واحد است.

وی بیان کرد: میزان مصرف خون و فرآورده‌های خونی از ابتدای امسال تاکنون ۷۷ هزار و ۴۰۳ واحد خون و فرآورده‌ها، ۵۷ هزار و ۵۵۲ واحد گلبول قرمز، هفت هزارو ۴۲۵ پلاکت و ۱۰ هزارو ۷۱۲ فرآورده‌های پلاسمایی بوده است.

خسروی با اشاره به اینکه کمبودها از پایگاه‌های معین در سطح کشور دریافت می‌شود، گفت: از ابتدای سال تا پایان مردادماه ۲۲ هزارو ۴۸۱ واحد خون از سایر استان‌ها بویژه شهرهای سمنان، بجنورد، بیرجند، دامغان، شاهرود و غیره دریافت شده است.

وی افزود: بیش از سه هزار و ۲۵۳ نفر بیمار تالاسمی موجود سیستان و بلوچستان ۵۷ درصد خون‌های اهدایی را مصرف می‌کنند.

مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان اظهار داشت: با توجه به بحران کرونا و کاهش مراجعات میزان ذخایر خونی استان کاهش یافته است.

وی گفت: پایگاه‌های انتقال خون در سیستان و بلوچستان از ایمنی بسیار بالایی برخوردار هستند و هم استانی‌های عزیز نباید نگران آلوده شدن به ویروس کرونا در این مراکز باشند.

خسروی دارا بودن حداقل وزن ۵۰ کیلوگرم، نداشتن سابقه رفتار پرخطر، پایین نبودن فشار خون، دارا بودن حداقل ۱۸ سال تمام و حداکثر ۶۰ سال تمام، برخورداری از سلامت کامل و مبتلا نبودن به کم‌خونی را از شرایط لازم برای اهداکنندگان خون عنوان کرد.

به گزارش ایرنا از منظر کارشناسان در سیستان و بلوچستان با توجه به ثبت نشدن برخی ازدواج‌ها به صورت رسمی و در نتیجه عدم دریافت مشاوره و انجام نشدن آزمایش‌های قبل از ازدواج و همچنین وجود نگرش‌های منفی در زمینه سقط جنین همچنان روند رو به رشد تعداد مبتلایان به بیماری تالاسمی ماژور ادامه دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha