سردار جلالی: رصدخانه‌ای برای شناسایی فناوری‌های وارداتی به کشور نداریم

تهران- ایرنا - رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور، لازمه آمادگی مقابل تهدیدهای سایبری را رصد و پایش مداوم فناوری و به‌روزرسانی راههای مقابله با آن دانست و گفت: متاسفانه در کشور ما رصدخانه‌ای برای شناسایی فناوری‌هایی که به کشور وارد می‌شود وجود ندارد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پدافند غیرعامل کشور، آیین افتتاح مجتمع آموزشی پدافند غیرعامل کشور با حضور سردار غلامرضا جلالی رییس و جمعی از مدیران سازمان پدافند غیرعامل کشور، سید محمود رضا آقامیری سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران و حمیدرضا خالدی رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال برگزار شد.

سردار غلامرضا جلالی با قدردانی از اقدامات دانشگاه آزاد اسلامی در زمینه مباحث مربوط به پدافند غیرعامل گفت: تهدیدها قدمتی به اندازه عمر بشر دارد و تامین امنیت و مقابله با تهدیدها همواره یکی از دغدغه‌های آدمی بوده است.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور، تهدیدها را به دو دسته انسان‌ساخت و طبیعی تقسیم کرد و یادآور شد: تهدیدهای طبیعی چون سیل و زلزله و ماهیت آنها در طول زمان تغییر نمی‌کند. در این تهدیدها خصومت و دشمنی وجود ندارد و دانش بشری به دلیل ثابت بودن این بلایا می‌تواند برای کاهش اثرات آن راهکارهایی را پیش بینی کند. به عنوان مثال با رعایت اصول مهندسی می‌توان آسیب‌های زلزله و سیل تا حدودی کنترل کرده و پیامد های آن را کاهش داد.

سردار جلالی، دسته دوم را تهدیدهای انسان‌ساخت دانست و گفت: منشا تهدیدهای انسان‌ساخت، تفکر، اندیشه و خصومت است. چرا که از دکترین و استراتژی خاصی برخوردار هستند، دانش و تکنولوژی تهدیدهای انسان را ایجاد می‌کنند و تفکر و استراتژی بر نوع تهدید تاثیرگذار است.

وی افزود: در پدافند غیرعامل تلاش داریم تا تاثیر و پیامدهای تهدیدهای انسان‌ساخت را بر زیرساخت‌ها و منابع انسانی کشور کاهش دهیم به همین دلیل باید به مولفه‌های انسانی یعنی استراتژی‌های دشمن و به دانش و تکنولوژی مورد استفاده دشمنان توجه داشت. تهدیدهای انسان‌ساخت، پویا و متغیر هستند، یعنی همواره در حال تغییر و پیشرفت هستند و با استفاده از تکنولوژی‌های جدید، تهدیدهای نیز تغییر کرده ویژگی‌های جدیدی را پیدا می‌کند.

سردار جلالی ادامه داد: تهدیدهای انسان‌ساخت با رشد تکنولوژی تغییر می‌کند به همین دلیل تهدیدهایی که در چند سال گذشته شاید متوجه کشور نبود، امروز می‌تواند کشور را تهدید کند، به عنوان مثال شاید چند سال پیش تهدیدهای سایبری چندان متوجه کشور نبود اما امروز سایبر و فضای سایبر عرصه جدیدی برای تهدیدهای از سوی دشمنان گشوده است.

وی لازمه آمادگی مقابل این نوع از تهدیدها را رصد و پایش مداوم فناوری و به‌روزرسانی راه‌های مقابله با آن دانست و تصریح کرد: متاسفانه در کشور ما رصدخانه‌ای برای رصد و شناسایی فناوری‌هایی که به کشور وارد می‌شود وجود ندارد و بر حسب ضرورت و برای رفع نیاز بدون توجه به تهدیدها، انواع و اقسام فناوری به کشور وارد و از سوی دستگاه‌های مختلف مورد استفاده قرار  می‌گیرد.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های فناوری نوین است که می‌توان تهدید را در ذات آن پنهان کرد توضیح داد: وقتی ما با یک فناوری جدید روبرو می‌شویم، باید بتوانیم آن را بشناسیم، تفکیک کنیم و طوری از این فناوری استفاده کنیم که از فرصت‌ها بهره‌برداری، آسیب‌ها برطرف و با تهدید مقابله شود.

وی با تاکید بر اینکه عقل سلیم نمی پذیرد که یک فناوری بیاید و بر ما مسلط شود و همه امورات  را تحت کنترل بگیرد چون این رویکرد می‌تواند برای کشور تهدید تلقی شود، ادامه داد: درون رگولاتور بودن، کنترل‌گریزی و دولت‌گریزی از دیگر ویژگی‌های فناوری های نوین است که سبب اشراف اطلاعاتی، تولید قدرت و به دنبال آن امکان اعمال قدرت و کنترل از سوی دیگران را میسر می‌کند.

سردار جلالی با بیان اینکه استفاده هوشمندانه از فناوری نیازمند دانش است، یادآور شد: این دانش یعنی، شناخت تهدید، شناخت آسیب و استفاده از همه قابلیت‌های یک فناوری و مقابله با همه قابلیت های تهدید کننده مانند، اشراف، تسلط و کنترل.

وی با بیان اینکه امروز، مفهوم «سواد» با گذشته متفاوت شده است، تصریح کرد: برای نمونه، امروزه قابلیت استفاده از فضای سایبری، برای زندگی در عصر حاضر لازم و ضروری است و شما بدون آن، در واقع بی‌سواد محسوب می‌شوید. سواد مالی، سواد سابیری، سواد رسانه‌ای، سواد اجتماعی و امثال آن، امروز به عنوان شاخص‌های حداقلی سواد در افراد محسوب می‌شود.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه معتقدیم در دنیای امروز پدافند غیرعامل به یک لایه سواد تبدیل شده است که باید به آن مجهز باشیم، تصریح کرد: نیازمند نهادینه‌سازی سواد پدافند غیرعامل در جامعه هستیم چون برای استفاده هوشمندانه از فناوری امری اجتناب ناپذیر است. در این صورت است که هر فردی در حوزه کاری و زندگی خود می‌تواند تهدید و آسیب های مربوطه را شناسایی کرده و پاسخ و اقدامات لازم برای مقابله با آن را فرا بگیرد تا امنیت و آسایش را برای خود به ارمغان بیاورد.

سردار جلالی با اشاره به اینکه دانشگاه‌های ما در برخی رشته‌ها از فاصله‌ای چند ساله با فناوری‌های روز دنیا رنج می‌برند، تصریح کرد: همین موضوع سبب می‌شود برای بهره‌مندی هوشمندانه از برخی تکنولوژی‌ها، نه رشته دانشگاهی مورد نظر را داشته باشیم، نه آئین‌نامه‌ای برای استفاده و نه پلتفرم لازم برای بومی سازی آن.

وی با بیان اینکه دانشگاه در درجه نخست باید واقعیت فاصله داشتن از فناوری روز دنیا را بپذیرد و سپس درصد جبران آن برآیند تصریح کرد: پدافند غیرعامل می‌تواند در این زمینه به عنوان یاری رسان دانشگاه‌های کشور در عرصه علم و فناوری عمل کند.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تاکید بر اینکه مساله پدافند غیرعامل به سبب ماهیت بین رشته‌ای نیازمند دانشگاهی با رویکرد متمرکز بر مساله و رشته‌های تحصیلی بین رشته ای است، اضافه کرد: امیدواریم این رویکرد جدید که دانشگاه آزاد اسلامی در پیش گرفته است با همکاری سازمان پدافند غیرعامل کشور و همه دستگاههای مسوول به نتیجه برسد تا از ثمرات آن بتوانیم مسائل اصلی کشور را از طریق دانشگاه و پژوهش ساماندهی و مدیریت کنیم.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha