۲۱ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۵۵
کد خبرنگار: 836
کد خبر: 84466917
۰ نفر

برچسب‌ها

تحرکات منطقه ای رژیم صهیونیستی

تهران-ایرنا- دیدگاه ها و عقاید "نفتالی بنت" در مجموع تفاوت چندانی با "بنیامین نتانیاهو" ندارد، لیکن ماهیت شکننده ائتلاف تشکیل شده، نخست وزیر جدید اسراییل را وادار می کند تا با احتیاط بیشتری هم در داخل و هم در خارج گام بردارد.

نفتالی بنت پس از تثبیت دولت ائتلافی در سرزمین های اشغالی تحرکات بین المللی و منطقه ای خود را آغاز کرده است. هر چند دیدگاه ها و افکار و عقاید بنت در مجموع تفاوت چندانی با بنیامین نتانیاهو ندارد، لیکن ماهیت شکننده ائتلاف تشکیل شده، نخست وزیر جدید اسراییل را وادار می کند تا با احتیاط بیشتری هم در داخل و هم در خارج گام بردارد؛ به همین منظور بنت تمایلی به ماجراجویی های نتانیاهو به ویژه در بعد منطقه ای و بین المللی ندارد.                                                                                              

 در همین زمینه بنت نیز همچون سلف خود نفوذ منطقه ای و هسته ای شدن ایران را برای امنیت اسراییل تهدید جدی می داند. نخست وزیر رژیم صهیونیستی در کنار انجام اقدامات ایذایی همچون خرابکاری در تاسیسات هسته ای و نظامی ایران و نیز حمله به کشتی ها و نفتکش های ایرانی در منطقه که البته به صورت غیر مستقیم انجام می گیرد؛ تکمیل نهایی پازل مد نظر خود را در واشنگتن جستجو می کند. به همین منظور چندی قبل نخستین سفر خود را به ایالات متحده انجام داده و با رییس جمهوری و سایر مقام های آمریکا دیدار و گفتگو کرد. بنت سعی کرد در این دیدار ها آمریکا را به عدم ادامه مذاکرات با ایران برای احیای توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ راضی کند. او نگرانی های عمیق خود را از قدرت و توان ایران در منطقه منتقل کرد. سخنان بایدن در این دیدار و تاکید بر اینکه آمریکا هرگز اجازه نخواهد داد ایران به سلاح هسته ای دست یابد و اینکه دیپلماسی نخستین گزینه او است اما اگر تلاش وی برای احیای توافق هسته‌ای ایران با شکست روبرو شود، گزینه‌های دیگر را در نظر می‌گیرد، تا حدودی بنت را آسوده خاطر ساخت. بنت در دیدار های خود با وزیر امور خارجه و وزیر دفاع آمریکا نیز همین سخنان را عنوان کرد و وزرای آمریکایی نیز سعی کردند خط مشی تامین کننده امنیت اسراییل در دولت بایدن را تبیین کنند.                                                                  

 هر چند برخی از تحلیلگران انتخاب "دانیل شاپیرو" سفیر پیشین آمریکا در اسراییل به عنوان مشاور "رابرت مالی" نماینده آمریکا در امور ایران و مذاکره کننده آن کشور در وین را در همراهی بیشتر به مواضع سخت گیرانه آمریکا علیه ایران و تامین کننده نظرات اسراییل در این زمینه تعبیر کردند، اما به نظر نمی رسد که ایالات متحده لااقل تاکنون و حتی پس از تغییر دولت در ایران و متعاقب سفر بنت به واشنگتن تغییر چندانی در رویکردش در قبال ایران و موضوع توافق هسته ای داده باشد. اما یک نکته حتمی است و آن اینکه اسراییل تمام تلاش خود را برای برهم خوردن امکان هر نوع توافق و مصالحه بین آمریکا و ایران به کار خواهد بست. در این زمینه اسراییل همچون گذشته نگاه ویژه ای نیز به منطقه خاورمیانه عربی خواهد داشت و تلاش خواهد کرد محور عبری-عربی مخالفان جمهوری اسلامی را نیز مجددا فعال و تقویت نماید.                                     

 در همین راستا بنت در سخنرانی ویدیو کنفرانسی در جمع سران تعدادی از لابی‌های رژیم صهیونیستی در آمریکا مواردی را مطرح کرد. او علاوه بر آنکه از تشکیل یک تیم مشترک با واشنگتن برای مقابله با ایران خبر داد، در زمینه تحرکات منطقه ای اسراییل نیز به مواردی از جمله تقویت روابط با اردن و مصر به منظور مقابله با تهدیدهای ایران اشاره کرد. ظاهرا اسراییل به دنبال آن است که ائتلافی با حضور برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس و کشورهای تاثیر گذار در جهان عرب از جمله مصر و اردن علیه ایران تشکیل دهد تا اجماع سازی علیه ایران را در بعد منطقه ای هم دنبال نماید.                                                                         

 با توجه به تشدید تحرکات بین المللی و منطقه ای نفتالی بنت باید انتظار اتفاقات مختلفی را در آینده در منطقه داشت. هر چند ائتلاف شکننده داخلی بزرگترین پاشنه آشیل نخست وزیر جدید اسراییل خواهد بود. ضمن اینکه سیاست خارجی همسایه محور ایران در دولت سیزدهم و ادامه گفت و گوها برای کاهش تنش با عربستان در خنثی سازی تحرکات منطقه ای اسراییل علیه ایران موثر خواهد بود.                                   

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha