عشایر سیستان و بلوچستان رتبه نخست نگهداری شتر در کشور را دارند

زاهدان- ایرنا- مدیرکل امور عشایری سیستان و بلوچستان گفت: عشایر استان با دارا بودن ۸۰ هزار نفر شتر در رده‌ی نخست نگهداری از این حیوان در جامعه عشایری کشور قرار دارند.

حمید طوقی روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: شرایط و موقیعت خاصی جغرافیایی سیستان و بلوچستان باعث شده تا صنعت پرورش شتر جایگاهی خاص در بین عشایر داشته باشد.

وی با بیان اینکه پرورش شتر در جامعه عشار نقش مهمی در زندگی و منفعت مالی و اقتصادی آنان دارد افزود: این جامعه عشایری سالیانه بطور متوسط حدود ۴۰۰ تن گوشت و ۷۰۰ تن شیر شتر روانه بازار مصرف می‌کنند.

مدیر کل امور عشایری سیستان و بلوچستان تصریح کرد: حفر چاه‌های مالداری برای تأمین آب آشامیدنی دامداران و تولید خوراک دام در۲ باب کارگاه در شهرستان‌های زابل و خاش از اقداماتی است که  این اداره کل برای حمایت از تولیدکنندگان عشایری انجام می‌دهد.

سیستان و بلوچستان با ۲ میلیون و ۷۷۵ هزار و ۱۴ نفر جمعیت و ۱۸۸ هزار و ۲۲۲ کیلومتر مربع وسعت پهناورترین استان کشور شناخته می‌شود که براساس آمارهای موجود افزون بر ۵۱ درصد جمعیت استان در روستاها و بقیه در شهرها سکونت دارند.
این استان دارای ۲۰ شهرستان است و افزون بر ۱۳۰۰ کیلومتر مرز زمینی با کشورهای افغانستان و پاکستان و ۳۱۰ کیلومتر مرز دریایی در دریای عمان دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha