روسیه: کابینه معرفی شده از سوی طالبان هنوز مشروعیت ندارد

مسکو - ایرنا - واسیلی نبنزیا نماینده دائم روسیه در سازمان ملل اعلام کرد که دولت موقت افغانستان که اسامه کابینه آن از سوی طالبان معرفی شده است، هنوز مشروعیت ندارد.

به گزارش روز جمعه ایرنا از شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه، نبنزیا در جلسه شورای امنیت سازمان ملل که به وضعیت افغانستان اختصاص داشت، گفت: فقط مردم افغانستان می توانند سرنوشت کشور خود را تعیین کنند.  

به گفته وی، گروه طالبان هنوز دولت دارای مشروعیت و قانونی محسوب نمی شود.

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل از کشورهای غربی خواستار آزاد کردن حساب های بانکی کشور افغانستان شد تا این کشور بتواند از عهده حل مسائل انباشته شده براید. 

 نبنزیا با بیان اینکه افغانستان همچنان بزرگترین تولیدکننده خشخاش برای تولید تریاک در جهان است، اظهار کرد: ما بارها این مورد را اعلام کردیم اما هشدارهای ما چندان مورد توجه قرار نمی گرفت.

وی افزود: بدیهی است که تلاش های دولت های قبلی افغانستان در این مورد کافی نبوده است. سطح کشت خشخاش در افغانستان چندین برابر افزایش یافته است. 

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل گفت: امیدواریم دولت جدید افغانستان ازعهده حل این مساله برآید و تهدید قاچاق مواد مخدر از این کشور را ازبین ببرد. 

 سفیر افغانستان در سازمان ملل بامداد جمعه از جامعه بین‌الملل خواست تا با اعمال تحریم‌ها علیه طالبان این گروه را به رسمیت نشناسد.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری فرانسه، غلام ایسکزی سفیر افغانستان در سازمان ملل در دوران ریاست جمهوری اشرف غنی که به رغم سقوط  این دولت و به قدرت رسیدن طالبان همچنان کرسی افغانستان در سازمان ملل را در اختیار دارد، در نشست شورای امنیت از کشورها خواست که دولت طالبان را به رسمیت نشناسند و تحریم‌های موجود سازمان ملل متحد را علیه رهبران کابینه موقت از جمله محدودیت در سفرهای بین‌المللی آنها اعمال کنند.

ایسکزی در جلسه شورای امنیت با موضوع افغانستان گفت: من از شما می‌خواهم که از به رسمیت شناختن هر دولتی در افغانستان خودداری کنید مگر اینکه این دولت واقعاً فراگیر باشد و بر اساس اراده آزاد مردم شکل گرفته باشد.

در همین حال آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل ضمن درخواست از جامعه جهانی برای حفظ شرایط گفت و گو با طالبان، هشدار داد که باید از فروپاشی اقتصادی که می تواند عامل مرگ میلیون ها نفر باشد، جلوگیری کرد.

به گزارش روز جمعه ایرنا، وی به خبرگزاری فرانسه گفت: ما باید با طالبان مذاکره کنیم که در قالب آن بر اصول مان به طور مستقیم تاکید داشته باشیم، مذاکره ای که مبتنی بر احساس همبستگی با مردم افغانستان باشد.

وی افزود: وظیفه ما این است که همبستگی مان را با مردمی که به شدت رنج می برند، افزایش دهیم، در شرایطی که میلیون ها نفر در معرض خطر جان باختن از گرسنگی هستند.

طالبان روز چهارشنبه پس از چند روز تاخیر که گفته می شد به علت اختلافات داخلی و ادامه جنگ در پنجشیر بود، اعضای کابینه موقت افغانستان را اعلام کرد. با اعلام کابینه موقت طالبان، برخی از چهره‌های سیاسی افغانستان کابینه طالبان را تک قومی، تک جنسیتی و انحصاری دانستند. 

در پی اعلام تشکیل کابینه طالبان و اعطای چندین پست عالی به شخصیت‌هایی که در نبرد ۲۰ ساله علیه ائتلاف تحت رهبری آمریکا فعالیت داشتند، واشنگتن "نگرانی" خود را در مورد این دولت ابراز کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha