۱۹ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۹:۳۱
کد خبرنگار: 2331
کد خبر: 84465985
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

گوترش: گفت و گوی جامعه جهانی با طالبان یک ضرورت است

تهران – ایرنا – آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل ضمن درخواست از جامعه جهانی برای حفظ شرایط گفت و گو با طالبان، هشدار داد که باید از فروپاشی اقتصادی که می تواند عامل مرگ میلیون ها نفر باشد، جلوگیری کرد.

به گزارش روز جمعه ایرنا، وی به خبرگزاری فرانسه گفت: ما باید با طالبان مذاکره کنیم که در قالب آن بر اصول مان به طور مستقیم تاکید داشته باشیم، مذاکره ای که مبتنی بر احساس همبستگی با مردم افغانستان باشد.

وی افزود: وظیفه ما این است که همبستگی مان را با مردمی که به شدت رنج می برند، افزایش دهیم، در شرایطی که میلیون ها نفر در معرض خطر جان باختن از گرسنگی هستند.

دبیرکل سازمان ملل با تاکید بر اینکه هیچ تضمینی وجود ندارد که چه نتیجه ای از این مذاکرات حاصل می شود، یادآور شد که این گفت و گوها باید انجام شود، اگر بخواهیم افغانستان به مرکز تروریسم تبدیل نشود، زنان و دختران همه حقوق کسب کرده در دوره قبل را از دست ندهند و بخواهیم گروه های مختلف قومیتی در افغانستان احساس موجودیت کنند.

وی که سفر به افغانستان را در صورت مساعد بودن شرایط منتفی ندانست، افزود: تاکنون، در مذاکراتی که داشته ایم، دستکم پذیرش گفت و گو وجود داشته است.

وی گفت که سازمان ملل خواستار تشکیل دولتی فراگیر در افغانستان است که همه بخش های جامعه در آن حضور داشته باشند، اما متاسفانه اولین دولت مقدماتی که چند روز پیش اعلام شد، چنین تصوری را ایجاد نمی کند.

گوترش ادامه داد: ما باید به حقوق بشر، زنان و دختران احترام گذاریم. تروریسم نباید پایگاهی در افغانستان برای انجام عملیات در کشورهای دیگر داشته باشد و طالبان باید در عملیات مقابله با قاچاق مواد مخدر همکاری کند.

طالبان روز چهارشنبه پس از چند روز تاخیر که گفته می شد به علت اختلافات داخلی و ادامه جنگ در پنجشیر بود، اعضای کابینه موقت افغانستان را اعلام کرد. با اعلام کابینه موقت طالبان، برخی از چهره‌های سیاسی افغانستان کابینه طالبان را تک قومی، تک جنسیتی و انحصاری دانستند. 

در پی اعلام تشکیل کابینه طالبان و اعطای چندین پست عالی به شخصیت‌هایی که در نبرد ۲۰ ساله علیه ائتلاف تحت رهبری آمریکا فعالیت داشتند، واشنگتن "نگرانی" خود را در مورد این دولت ابراز کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha