۱۹ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۷:۴۵
کد خبرنگار: 815
کد خبر: 84465958
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

رئیسان جمهوری آمریکا و چین درباره مسایل راهبردی گفتگو کردند

نیویورک - ایرنا – کاخ سفید اعلام کرد جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در تماس تلفنی با شی جین پینگ رئیس جمهوری چین گفتگو کرد.

کاخ سفید پنج شنبه شب به وقت محلی در بیانیه ای اعلام کرد بایدن با همتای چینی خود گفتگوی راهبردی گسترده ای درباره منافع و ارزش های مشترک و متضاد داشتند.
کاخ سفید افزود این گفتگو همانطور که بایدن روشن کرد بخشی از تلاش‌های آمریکا برای مدیریت رقابت خود با چین است.
بر اساس بیانیه کاخ سفید، دو رهبر درباره مسوولیت دو کشور برای اطمینان از اینکه رقابت به مناقشه تبدیل نشود، گفتگو کردند.
بایدن همچنین بر اهمیت صلح، ثبات و رفاه منطقه هند و اقیانوسیه تاکید کرد.
پیش از این، بایدن در پاسخ به سوال خبرنگاری گفته بود: چین با یک مشکل بزرگ مواجه است. بنابراین من اطمینان دارم آنها برای رسیدن به یک توافق با طالبان تلاش خواهند کرد.
رئیس جمهوری آمریکا در نخستین نطق پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان نیز اظهار داشت: درگیر رقابت جدی با چین و درگیر چالش هایی با روسیه و حمله سایبری و اشاعه هسته ای هستیم. می توانیم به این کارها برسیم. با تروریسم مبارزه کنیم و آینده خود را بسازیم.
بایدن با بیان اینکه دنیا در حال تغییر و تحول است، گفت که چین و روسیه  آرزو دارند  ما ۱۰ سال دیگر در افغانستان درگیر و گرفتار باشیم.
وی تصریح کرد از ادامه جنگی که منافع مردم ما را تامین نمی کرد، خودداری کردم.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز گفت و گوها میان آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا با وانگ یی وزیر خارجه چین را تایید کرد و گفت که طرفین درباره افغانستان با یکدیگر گفتگو کرده اند.
ند پرایس وی چین را یک ذینفع مهم منطقه ای دانست و تصریح کرد که اولویت فوری برای جامعه بین الملل این است که در زمینه افغانستان مشارکت داشته باشند.
تاکنون وندی شرمن معاون زیر خارجه آمریکا و جان کری نماینده واشنگتن در امور آب و هوایی در سفر به چین با مقامات این کشور دیدار و گفتگو کرده اند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha