۱۶۷ طرح آبیاری نوین در اراضی کشاورزی استان قزوین در دست اجراست

قزوین - ایرنا - مدیر فنی و مهندسی و امور آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی قزوین گفت: هم اکنون ۱۶۷ طرح آبیاری نوین با هدف کاهش مصرف آب و حرکت به سمت کشاورزی مدرن در اراضی باغی و زراعی استان در دست اجرا قرار دارد.

احمد مستخدمی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اعلام این خبر افزود: با اجرای این طرح ها سه هزار و ۵۸۹ هکتار از اراضی کشاورزی استان قزوین اعم از باغی و زراعی به روش های نوین آبیاری تجهیز می شوند.

وی یادآور شد: از ابتدای امسال تاکنون نیز ۲۹ طرح آبیاری نوین در سطح ۵۴۴ هکتار از اراضی کشاورزی استان عملیاتی و محقق شده است.

مدیر امور فنی و مهندسی و آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: با تحقق برنامه های در دست اجرا تا پایان امسال مجموع اراضی کشاورزی استان که از روش های آبیاری نوین استفاده می کنند از ۶۰ هزار هکتار فراتر می رود.

این مسوول خاطرنشان کرد: با توجه به ضرورت بهره وری در کشاورزی و کاهش مصرف آّب در این بخش، تجهیز اراضی کشاورزی اعم از باغی و زراعی به سامانه های نوین آبیاری به عنوان یکی از اولویت های وزارت جهاد کشاورزی به شمار می رود.

مستخدمی افزود: میانگین مصرف آب در مزارع با استفاده از آبیاری های سنتی و غرقابی در هر هکتار سالانه نزدیک ۱۵ هزار متر مکعب برآورد می شود که این میزان با تجهیز اراضی به سامانه های نوین آبیاری می تواند تا سه هزار و ۵۰۰ متر مکعب کاهش یابد.

وی اظهار داشت: گسترش اجرای سامانه های نوین آبیاری؛ فعالیت در حوزه کشاورزی را برای بهره برداران این بخش به صرفه تر می کند و به نوعی در پایداری فعالیت های این بخش و همچنین کمک به تامین امنیت غذایی جامعه موثر است.

استان قزوین دارای ۴۸۹ هزار هکتار اراضی کشاورزی است که از این رقم ۷۶ هزار هکتار را باغات میوه و مابقی را زمین های زراعی تشکیل می دهند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha