کسب کرسی در بدمینتون نیازمند اعتمادسازی در مجامع بین‌المللی است

تهران - ایرنا - رئیس فدراسیون بدمینتون گفت: برای موفقیت در ورزش و کسب کرسی آسیایی و جهانی نیازمند زمان، برنامه‌ریزی و البته اعتمادسازی در مجامع بین‌المللی هستیم و یک شبه نمی‌توان به مدال رسید.

«محمدرضا پوریا» روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: از همان روزهای ابتدایی که وارد این فدراسیون شدم برنامه‌ریزی و آینده‌نگری را سرلوحه فعالیت‌های خود قرار دادم و با بهره‌گیری از نیروهای مستعد و توانمند در مسیری قدم گذاشتیم که امروز ثمره آن حضور دختری جوان و با اخلاق به نام «ثریا آقایی» در بازی‌های المپیک توکیو است.

وی ادامه داد: این حضور در طول زمان و بر اساس یک برنامه مستمر حاصل شد، آقایی از ۱۰ سال پیش در چرخه موفقیت قرار گرفت. هر چند او در ۴ سال قبل هم شایسته حضور در المپیک بود اما به دلیل مصدومیت، این شانس را از دست داد و امیدوارم یک بار دیگر و در دوره بعدی نیز بتواند نماینده شایسته بدمینتون ایران در این آوردگاه بزرگ ورزشی باشد.

رییس فدراسیون بدمینتون تاکید کرد: حضور نماینده کشورمان در المپیک در سابقه فدراسیون بدمینتون یک اتفاق خوب و تاریخی بود چرا که وی نخستین بانویی بود که موفق شد نام خودش را در تاریخ این ورزش به ثبت برساند. همین حضور کافی بود تا ما امروز با استقبال پرشور دختران جوان مواجه شویم که با مراجعه به باشگاه‌های مختلف در صدد هستند تا در این رشته فعالیت کنند. 

پوریا با اشاره به روحیات و اخلاق «ثریا آقایی» گفت: هدف ما از کشف استعدادها فقط جنبه قهرمانی نبوده و نیست، آقایی جدا از بحث قهرمانی، دختری شایسته، با اخلاق و از خانواده‌ای فرهنگی است که می‌تواند نمونه یک ورزشکار ایده‌آل باشد و او امروز به عنوان الگویی برای دختران جوان ورزشکار در رشته بدمینتون به شمار می‌رود. 

کسب کرسی در بدمینتون نیازمند اعتمادسازی در مجامع بین‌المللی است

وی همچنین خاطر نشان کرد: بدون شک برای رسیدن به مدال و مطرح شدن در بین برترین‌های قاره آسیا و جهان نیازمندِ برنامه مدون و مستمر هستیم که این مساله محقق نخواهد شد مگر با تلاش و ممارست؛ از سوی دیگر نیازمند این هستیم که خودمان را به کشورهای آسیایی و جهانی ثابت کنیم تا بتوانیم با اعتمادسازی، کرسی‌های مختلف را به نام ورزش ایران به دست بیاوریم که این یکی از مسایل مهم و حیاتی در ورزش است و بارها دیده‌ایم اگر این کرسی‌ها در اختیار نمایندگان ایران باشد چه تبعات و فوایدی دارد.

رییس فدراسیون بدمینتون خاطر نشان کرد: اعتمادسازی را نمی‌توان در یک مقطع کوتاه به دست آورد چرا که در ابتدا باید اعتمادسازی و تعامل مناسب را ایجاد و سپس با رایزنی و برقراری روابط، کرسی‌های مختلف را برای ورزش ایران به دست آورد که این نیازمند زمان است. با یک یا ۲ دوره ریاست یک فرد بر مسند فدراسیون‌های ورزشی این بستر فراهم است تا با تعامل مناسب، زمینه کسب کرسی آسیایی و جهانی ایجاد شود؛ متاسفانه آنچه باعث نگرانی است به اساسنامه جدید فدراسیون‌های ورزشی باز می‌گردد که طی آن هر رئیس فدراسیون تنها می‌تواند ۳ دوره رئیس باشد و این به معنای آن است، در زمانی که همه چیز برای کسب کرسی و موفقیت فراهم شده باید کنار رفت و عملا با این اتفاق، آن شرایطی که سال‌ها برای آن برنامه‌ریزی شده از بین می‌رود.  

وی تاکید کرد: وقتی رییس یک فدراسیون از گردونه کار خارج می‌شود، طبیعی است کشورهایی آسیایی نیز برای حضور وی در کمیته‌های مهم و تاثیرگذار رای نخواهند داد و از فرد جدیدی که معرفی می‌شود نیز حمایت نمی‌کنند چرا که او را نمی‌شناسند. 

پوریا در بخش دیگری از این گفت و گو با  اشاره به حضور فردی مانند «سیدحمید سجادی» به عنوان وزیر ورزش و جوانان گفت: حضور مدیری مانند او در این برهه کمک شایانی به ورزش می‌کند. سجادی خود از قهرمانان و مدال‌آورانی است که همه مراحل ورزش قهرمانی را سپری کرده و در عرصه مدیریت و برنامه‌ریزی ورزشی نیز چهره‌ای خوش نام است. من به حضور او و تفکراتی که دارد خوشبین هستم و امیدوارم با بازنگری در این اساسنامه، فکری برای این مساله بشود تا کرسی‌هایی که با سختی و در طول یک برنامه مدون به دست می‌آید، به همین راحتی از دست نرود.  

رئیس فدراسیون بدمینتون به موضوع استعدادیابی اشاره کرد و یادآور شد: در حال حاضر با برنامه‌ریزی، ورزشکاران ۱۱ تا ۱۴ سال را مخاطب قرار داده و هدف از این کار شناسایی چهره‌های مستعد و آینده‌دار است تا بتوانیم برای مسابقات مهمی چون المپیک، روی آنها حساب ویژه‌ای باز کنیم. این کار نیازمند برنامه‌ریزی منسجم و بر اساس کارهای مطالعاتی و پژوهشی است که خوشبختانه با حضور نیروهای متخصص در فدراسیون بدمینتون این مهم دور از دسترس نیست. 

وی همچنین به نشست کمیته قوانین و مقررات فدراسیون آسیایی اشاره کرد و گفت: جای خرسندی است که مسئولیت این کمیته بر عهده یک ایرانی است، اینکه با حضور افرادی از کشورهای چین، مالزی، ژاپن، سنگاپور، اندونزی و ... رئیس فدراسیون ایران سکان‌دار این کمیته مهم باشد به دلیل همان برنامه‌ریزی و اعتمادسازی است که فدراسیون در طول زمان انجام داده؛ از سویی دیگر حضور افرادی مانند «آنتون آدیتا سابوو» رئیس فدراسیون بدمینتون آسیا، «موسی ناشید» دبیر کل، اعضای کمیته قوانین و مقررات آسیا و همچنین «سایرا» هماهنگ کننده امور اداری آسیا نشان از اهمیت موضوع دارد و امیدوارم تمهیداتی فراهم شود تا این کرسی‌ برای ایران و ورزش کشورمان حفظ شود. 

پوریا به مسابقات دهه فجر اشاره کرد و افزود: طبق تقویم فدراسیون، امیدواریم با بهبود شرایط کرونایی امسال مسابقات بین‌المللی دهه فجر را برگزار کنیم. ضمن اینکه تیم‌های دختران و پسران پارابدمینتون ایران در رقابت‌های قهرمانی جوانان آسیا که آذر ماه در منامه بحرین برگزار خواهد شد، حضور خواهند یافت.  

ریس فدراسیون بدمینتون از آغاز لیگ برتر مردان و زنان از اول مهر با مجوز ستاد کرونا در ورزش خبر داد و گفت: در بخش مردان ۹ تیم رعد پدافند هوایی قم، پروتئین ۹۹ البرز، نماینده سیستان و بلوچستان، دانشگاه یزد، توس مسیر مشهد، شهرداری اردکان، شهرداری شهر بابک، آینده سازان مرکزی و نماینده اصفهان حضور دارند و در بخش زنان نیز ۵ تیم میلاد تبریز، نویان تهران، شهید فخار مشهد، مس شهربابک و پروتئین ۹۹ البرز حضور دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha