پیام تسلیت استاندار آذربایجان شرقی در پی درگذشت «ناظر شرفخانه‌ای»

تبریز- ایرنا- استاندار آذربایجان‌شرقی با صدور پیامی درگذشت استاد محمدرضا ملک‌پور، از شاعران و صاحب‌نظران معاصر زبان و ادب ترکی و متخلص به «ناظر شرفخانه‌ای» را تسلیت گفت.

به گزارش ایرنا در پیام «محمدرضا پورمحمدی» که یک نسخه از آن روز پنجشنبه در اختیار خبرنگار ایرنا قرار گرفت، آمده است: متاسفانه باخبر شدیم استاد ناظر شرفخانه‌ای، از ستارگان آسمان شعر و ادب آذربایجان رخ در نقاب خاک کشید.
 
در این پیام اضافه شده است: ایشان از سخن‌سرایان مردمی آذربایجان بود که هم در مضمون و هم در اسلوب و قالب شعر ترکی نوآوری‌های ارزشمندی داشت و فقدان او ثلمه‌ای بزرگ برای فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان است.
 
استاندار آذربایجان‌شرقی افزوده است: اینجانب درگذشت این شاعر مردمی را به مردم ادب‌پرور آذربایجان و شهرستان شبستر به ویژه بازماندگان ایشان تسلیت عرض می‌کنم.

به گزارش ایرنا «ملک‌پور» پس از ماه‌ها دست و پنجه کردن با سرطان روز سه‌شنبه گذشته در یکی از بیمارستان‌های کرج دارفانی را وداع گفت؛ وی متولد سال ۱۳۱۷ و از شاعران و صاحب‌نظران طراز اول معاصر ادب و زبان ترکی بود.

وی ده‌ها دفتر شعر به زبان‌های ترکی و فارسی از خود به جای گذاشت و اولین شعر او با عنوان «یئرآلما» یعنی «سیب زمینی» در نشریه آذرآبادگان تبریز چاپ شده بود.

«ملک‌پور» در فهم زبان و ادبیات ترکی، فارسی و عربی دستی توانا داشت و از آثار شاخص او می‌توان به منظومه «اورومو دریاچه‌سی» اشاره کرد؛ حماسه‌ها، زمزمه‌ها، مرهم مهتاب، شهر شاعرانه مهتاب و شکوفه‌های مخملی از مجموعه اشعار وی است.

همچنین دیوان فارسی، جادوگری از نظر اسلام و کلیات دیوان فارسی از دیگر نوشته های این نویسنده و شاعر محسوب می‌شود.

اولدوزلو دنیز، شئهلی سحر، ماهنی لی چای، دیوان فارسی ناظر شرفخانه‌ای، اوره ک چیرپینتی سی (مجموعه شعر)، سون ایستک‌لر، حیکایه‌لر، طنزلر و یئنی غزللر و کلیات دیوان ترکی ناظر شرفخانه‌ای از جمله آثار وی به زبان ترکی است.

راهنمایی ادبیات عربی در ۲۲ جلد نیز از دیگر اثرهای استاد ناظر شرفخانه‌ای محسوب میشود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha