نشست سه جانبه وزیران خارجه مصر، اردن و فلسطین

تهران – ایرنا – وزیران امور خارجه مصر، اردن و فلسطین امروز (پنجشنبه) در نشستی سه جانبه در قاهره گرد هم می آیند تا در باره تحولات منطقه به ویژه اوضاع فلسطین گفت و گو کنند.

به گزارش ایرنا از رسانه های منطقه، در این نشست «سامح شکری»، وزیر امور خارجه مصر، «ایمن صفدی»، وزیر امور خارجه اردن و «ریاض المالکی» همتای فلسطینی آنها در باره موضوع ها و پرونده های مختلف بحث و تبادل نظر می کنند.

این نشست به دنبال برگزاری اجلاس «عبدالفتاح السیسی»، رئیس جمهوری مصر، ملک «عبدالله دوم» شاه اردن و «محمود عباس»، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در ماه گذشته میلادی در قاهره  برگزار می شود.

روسای این کشورها در نشست خود بر همکاری مشترک برای توسعه و فعال سازی کوشش ها به منظور از سرگیری مذاکرات فلسطین - اسرائیل و همکاری دوستانه برای احیای روند صلح تأکید کردند.

خبرگزاری «رویترز» چهارشنبه هفته گذشته به نقل از یک مسئول فلسطینی نوشت که هدف از برگزاری این نشست که در آن «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگران فلسطین، «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری مصر و «ملک عبدالله دوم» شاه اردن حضور دارند، هماهنگی و وحدت مواضع پیش از نشست ماه آینده مجمع عمومی سازمان ملل است.

از سوی دیگر، برخی منابع خبری فلسطین گزارش دادند که هدف از برگزاری این نشست، درخواست از دولت آمریکا برای پایبندی به تعهداتش به منظور حمایت از راه‌حل دو دولتی از طریق برداشتن گام‌های عملی برای  جلوگیری از سیاست شهرک‌سازی در همه اراضی فلسطین به ویژه قدس و همچنین تلاش برای آغاز فرآیند سیاسی است که در نهایت به پایان اشغالگری و برپایی دولت مستقل فلسطین و بازگشت آوارگان ‌منجر شود.

در همین راستا پنجشنبه گذشته نیز منابع خبری رژیم صهیونیستی از دیدار قریب الوقوع نخست وزیر اسرائیل و رئیس جمهوری مصر در شرم الشیخ خبر داده بودند.

روزنامه الاخبار لبنان به نقل از کانال ۷ رژیم صهیونیستی گزارش داد که این دیدار به صورت «علنی و رسمی» در شرم الشیخ صورت خواهد گرفت.

بنا به این گزارش، اسرائیل و مصر در عمل بر سر برگزاری نشست بنت و السیسی به صورت علنی و نه مخفیانه توافق کردند.

کانال ۷ اسرائیل بدون اشاره به تاریخ دقیق دیدار نخست وزیر رژیم صهیونیستی و رئیس جمهوری مصر اعلام کرد که این دیدار «خیلی زود» انجام خواهد گرفت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha