۱۷ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۱۶:۳۰
کد خبرنگار: 808
کد خبر: 84464666
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

واکنش آلمان به دولت موقت افغانستان: خوش بین نیستیم

تهران – ایرنا – هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان روز چهارشنبه با تردید و بدبینی به ترکیب دولت موقت افغانستان، واکنش نشان داد.  

به گزارش ایرنا از خبرگزاری اسوشیتدپرس؛ ماس گفت که اعلام ترکیب دولت موقت و انتقالی بدون مشارکت دیگر گروه ها و اعمال خشونت علیه تظاهرکنندگان زن و روزنامه نگاران در کابل، برای برلین نشانه های امیدوار کننده ای به شمار نمی روند.

وزیر امور خارجه آلمان افزود که کشورش برای فرستادن کمک های انساندوستانه از طریق سازمان ملل متحد به افغانستان، آمادگی دارد و به مذاکره با طالبان برای تضمین خروج کارکنان سابق نیروهای آلمانی و دیگران، ادامه خواهد داد. اما هرگونه تعهد بیشتر به رفتار طالبان بستگی خواهد داشت.

اعلام اسامی دولت موقت افغانستان از سوی طالبان، واکنش اعتراضی اتحادیه اروپا را نیز بدنبال داشت و این نهاد ادعا کرده که کابینه اعلامی، حاکی از بدعملی طالبان به وعده هایش است.

سخنگوی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه اعلام کرد ترکیب اعضای کابینه موقت اعلامی طالبان نشان می دهد این گروه در عمل به وعده های خود مبنی بر استفاده از گروه های مختلف در تشکیل کابینه، عمل نکرده و با تجزیه و تحلیل اولیه اسامی اعلام شده، از نظر تنوع غنی قومی و مذهبی افغانستان، چنانچه ما امیدوار بودیم شاهد باشیم و این گروه در هفته های گذشته متعهد شده بود، فراگیر نیست.

برخی گزارش ها حاکی است که نام چهار نفر از پنج زندانی طالبان در بازداشتگاه گوانتانامو که آمریکا در سال ۲۰۱۴ در دوره باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین با یک سرباز اسیر در دست این گروه معاوضه کرد، اکنون در فهرست اعضای کابینه موقت افغانستان گنجانده شده اند.


 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان