کرونا ۲۳ خانواده دیگر در قم را عزادار کرد

قم – ایرنا – رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم، با اشاره به آخرین وضعیت کووید۱۹ در این استان، گفت: در ۲۴ ساعت منتهی به هفدهم شهریور ماه جاری، متاسفانه ۲۳ بیمار کرونایی دیگر در این استان جان خود را از دست دادند.

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی قم، محمدرضا قدیر عصر چهارشنبه در گفت و گویی افزود: در این مدت همچنین ۱۷۳ بیمار با علائم کرونا در مراکز درمانی استان پذیرش و ۱۲۷ بیمار جدید نیز در این مراکز بستری شدند.

وی با بیان اینکه در شبانه روز گذشته ۱۲۰ بیمار کرونایی با بهبود وضعیت جسمانی، از مراکز درمانی قم ترخیص شدند، ادامه داد: هم اکنون کل بیماران کرونایی بستری در مراکز درمانی استان به ۸۵۷ نفر رسیده است که حال ۲۹۶ بیمار وخیم است.

قدیر اظهار داشت: یک هزار و ۳۵۷ تست کرونا در شبانه روز گذشته توسط تیم های رهگیر در استان انجام شده است که از این تعداد جواب ۴۷۱ تست مثبت بود.

وی با اشاره به آخرین روند واکسیناسیون در این استان، ادامه داد: تا کنون بیش از ۴۹۸ هزار  دوز واکسن به گروه های هدف تعیین شده توسط وزارت بهداشت در این استان تزریق شده و روند واکسیناسیون با سرعت مطلوب در حال انجام است.

وضعیت کرونایی قم که از ۲۷ خردادماه پس از ۴۰ روز از وضعیت نارنجی به زرد بهبود یافته بود بر اساس آخرین رنگ‌بندی اعلام شده توسط نرم‌افزار ماسک، از تاریخ نهم تیرماه جاری بار دیگر جزو شهرهای نارنجی و از ۲۳ تیرماه مجددا در وضعیت قرمز از نظر شیوع کرونا قرار گرفت.

ویروس کرونا موجب بیماری عفونی «کووید۱۹» می‌شود و این ویروس ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز کشور چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام ‌برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۱۳۹۸ به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

«کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و از جمله راه‌های انتقال آن عطسه، سرفه، دست‌ دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می‌کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست‌دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به‌ هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا؛ رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک» و «فاصله‌گذاری اجتماعی» توصیه شده‌ است.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و برای کسب آخرین اخبار دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته ‌شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha