همایش بین‌المللی گل محمدی به طور برخط در کاشان آغاز شد

کاشان - ایرنا - سومین همایش بین‌المللی گل محمدی (Rosa damascene ۲۰۲۱) روز چهارشنبه در آیینی با حضور استادان، صاحبنظران، صنعتگران، محققان و متخصصان ایران، آمریکا، انگلیس، ترکیه، هلند، ایتالیا و ونزوئلا به طور برخط در دانشگاه کاشان آغاز شد.

به گزارش ایرنا، فرماندار ویژه کاشان در آیین آغاز به کار این همایش با بیان اینکه تولید ۹ هزار تن گل محمدی از سطح ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار زمین زیر کشت در این شهرستان ظرفیت بسیار خوبی برای این محصول است، گفت: ایجاد ۸۰ هزار نفر فرصت شغلی، ۶ هزار شغل پایدار و مشغول کردن ۲ هزار و ۸۰۰ خانوار از مزیت‌های کشت این محصول در کنار صنعت فرش ماشینی در کاشان است.

همایش بین‌المللی گل محمدی به طور برخط در کاشان آغاز شد

علی‌اکبر مرتضایی با تاکید بر اینکه صنعت گل محمدی به‌عنوان یکی از پایه‌های مهم اقتصاد کاشان محسوب می‌شود، تصریح کرد: در کنار این شهرستان، رقیبان داخلی در ۱۴ استان کشور از جمله کرمان، آذربایجان شرقی و فارس در بخش تولید گل محمدی و فرآورده‌های مرتبط با آن فعال هستند.

وی با بیان اینکه هدف نباید فقط افزایش تولید محصول باشد، اظهار داشت: البته با توجه به وجود رقیبان جهانی کاشان از جمله ترکیه و بلغارستان برای صادرات گل محمدی در صورتیکه کیفیت آن ملاک قرار نگیرد ممکن است رقابت را در بازارهای  اروپا، آسیای شرقی و کشورهای حاشیه خلیج فارس از دست بدهد.

فرماندار ویژه کاشان اولویت بر حفظ کیفیت و ارتقای تولید گل محمدی را خواستار و یادآور شد: چنانچه این شهرستان بتواند کیفیت گلاب و محصولات مرتبط با آن به ویژه عرقیات گیاهی را حفظ کند در بلندمدت موفق به افزایش ارزآوری در بازار رقابت برای شهرستان و کشور خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه گل محمدی، یک محصول راهبردی و به عنوان یکی از عوامل خودکفایی و ارزآوری برای کمک به اقتصاد کشور است، افزود: دولت، دانشگاه و صنعت سه ضلعی هستند که در کاشان بحث دانش‌بنیان بودن با تعامل و ارتباط این سه ضلع در کنار یکدیگر تا حدودی مورد توجه قرار گرفته است و این مهم می‌تواند سبب موفقیت در هدف‌های مشترک آنان باشد.

مرتضایی با بیان اینکه در ۲ سال اخیر به دنبال شیوع ویروس کرونا، صنعت گلاب نیز مورد تاثیر قرار گرفته است، اضافه کرد: بخش عمده‌ای از معرفی و فروش گل محمدی و گلاب با حضور گردشگران داخلی و خارجی امکان پذیر می‌شود.

به گفته وی، امید می‌رود در دولت سیزدهم  با برنامه‌ریزی بهتر و حمایت‌های مالی و بیمه‌ای، شناسایی مشکلات و ارایه راهکارهای لازم به کشاورزان و تولیدکنندگان این صنعت کمک شایانی کرد تا در زمان بسیار کوتاهی شاهد بازگشت کاشان در بازراهای رقابتی به جایگاه اصلی متعلق به ایران باشیم.

فرماندار ویژه کاشان راهکارهای ارتقای کیفیت محصول گل محمدی، توانمندی کشاورزان و حتی تولیدکنندگان صنعتی فعال در این عرصه را انتظار مورد نظر از برگزاری همایش بین‌المللی گل محمدی عنوان و اضافه کرد: حفظ این محصول در جایی که محصولات شیمیایی چندان پاسخگو نیست و اهمیت به آموزش که یکی از اهداف و دلایل برگزاری این همایش نیز است در تولید دانش و ارتقای این صنعت بسیار مهم و قابل تامل است.

مرتضایی برگزاری ۲ همایش قبلی و نتایج آن را تا حدودی مثبت ارزیابی و اظهار امیدواری کرد که برگزاری این همایش نیز با حضور صاحب نظران و اندیشمندان با ارایه تجربه و دانش آنان کمک شایانی به حفظ و ارتقای این صنعت و دستاوردهای درخشان آن در کاشان کند.

وی با تاکید بر ضرورت حمایت دولت و مسوولان شهرستان از کشاورزان و صنعتگران در حفظ کیفیت محصول گفت: تلاش تمامی عوامل اجرایی فعال در زنجیره حوزه گل‌ محمدی و برگزارکنندکان این همایش ستودنی است.

مرتضایی با ابراز خرسندی از آغاز فعالیت سیدجواد ساداتی‌نژاد به‌عنوان وزیر جهاد کشاورزی افزود: با توجه به برنامه‌ها و سیاست‌های دولت سیزدهم، امید می‌رود بتوان به اهداف بلند مورد نظر در این صنعت دست یافت.

وی با بیان اینکه کاشان به‌عنوان نخستین منطقه‌ای که گل‌ محمدی را شناسایی کرد، اظهار داشت: کارکرد این محصول نه تنها در حوزه تجاری، بلکه در بخش دارویی و مذهبی نیز از گذشته مورد توجه بوده است.

ضرورت دانش بنیان کردن صنعت گل و گلاب

رییس دانشگاه کاشان نیز با قدردانی از برگزارکنندگان این رویداد علمی اظهار امیدواری کرد: سومین همایش گل محمدی با ارایه تجربه‌ها علمی و برگزاری کارگاه‌های تخصصی بتواند نقطه عطفی بر توسعه این صنعت باشد.

عباس زراعت دانش بنیان کردن گل محمدی را ضروری دانست و افزود: برای ارتقای این صنعت راهی جز زمینه‌سازی حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در این صنعت نیست.

وی خاطر نشان کرد: صنعت گل محمدی و اسانس باید در خط دانش حرکت کند تا به آثار مطلوب، مورد نظر و اهداف برنامه‌های ششم توسعه دست یابیم.

رییس دانشگاه کاشان بر ضرورت ارتقای کیفیت اسانس و الگوسازی این محصول تاکید کرد و اظهار داشت: این همایش باید بتواند دست برای کشاورزان، تاجران و سایر بخش‌های خصوصی آورده‌های علمی و اثرهای ملموسی داشته باشد و در زمینه‌های محصول‌ها و فرآورده‌های دارویی، بهداشتی و آرایشی بتواند گام‌های مؤثری بردارد.

وی با اشاره به استفاده بیش از ۷۰ درصدی از محصول گل محمدی فقط برای تهیه گلاب که خام فروشی است، یادآور شد: اینجاست که نقش دانشگاه در تبدیل این محصول به صنعت و استانداردهای بین‌المللی بسیار حایز اهمیت است.

ارایه ۶۳ مقاله و سخنرانی در برگزاری همایش

همچنین رییس پژوهشکده اسانس‌های طبیعی دانشگاه کاشان و دبیر اجرایی سومین همایش بین‌المللی گل محمدی (۲۰۲۱ Rosa damascene) گفت: این رویداد علمی با ارایه ۶۳ مقاله و سخنرانی فرصت مغتنمی برای انتقال دانش و تجربیات متخصصان، پژوهشگران و علاقمندان به این حوزه و سبب ارتقای صنعت و دانش گل محمدی و فرآورده‌های آن به عنوان یکی از محصولات بومی، تاریخی و راهبردی کشور خواهد بود.

مریم اخباری حضور استادان برجسته، نخبه و صاحب‌نظر از دانشگاه‌های ایران، آمریکا، انگلیس، ترکیه، هلند، ایتالیا و ونزوئلا را در به‌صورت برخط در این همایش بین‌المللی خاطر نشان کرد و افزود: علاوه بر ارایه موضوعات مرتبط با گل محمدی و سخنرانی‌ها، کارگاه‌های ویژه‌ای در حوزه‌های عمومی مرتبط با گیاهان دارویی و معطر به ۲ زبان فارسی و انگلیسی ارایه می‌شود.

وی محورهای همایش را تمامی حوزه‌های علمی و فنی مرتبط با گل محمدی، شامل کشت، صنعت، تجارت، فناوری و فرآورده‌ها در هر ۲ حوزه تحقیقات دانشگاهی و اطلاعات مربوط به صنعت و تجارت ذکر کرد و افزود: همچنین برخی موضوعات عمومی مرتبط با گیاهان دارویی و معطر نیز در این همایش ارایه خواهد شد.

نزدیک به ۹ هزار نفر دانشجو در ۲۰۰ رشته گرایش در ۱۱ دانشکده و ۱۲ پژوهشکده دانشگاه کاشان تحصیل می‌کنند.

شهرستان کاشان با جمعیت افزون بر ۳۶۴ هزار نفر در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان واقع شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha