۱۷ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۱۱
کد خبرنگار: 1783
کد خبر: 84464463
۰ نفر

برچسب‌ها

بهای گاز اروپا از ۶۶۰ دلار برای هر هزار مترمکعب فراتر رفت

تهران- ایرنا- بهای گاز در اروپا از ۶۶۰ دلار برای هر یک هزار مترمکعب فراتر رفت.

به گزارش روز چهارشنیه ایرنا به نقل از خبرگزاری تاس، براساس اطلاعات منتشر شده، طی معاملات روز چهارشنبه بهای گاز اروپا فراتر از ۶۶۰ دلار برای هر هزار مترمکعب رسید.

در این میان بهای گاز تحویلی ماه اکتبر(مهر- آبان)  در هاب تی تی اف هلند نیز حدود ۶۶۲ دلار در هر یک هزار مترمکعب رسید

الکساندر ایوانیکوف رئیس دپارتمان گازپروم پیشتر گفته بود که بهای گاز در اروپا در نهایت در همین سطح در آینده ای نزدیک باقی خواهد ماند.

وزارت امور خارجه روسیه اوایل شهرور  اعلام کرده بود که تنها چند هفته دیگر عملیات احداث خط لوله «نورداستریم-۲»(Nord Stream ۲) که گاز روسیه را به اروپا منتقل می کند به پایان می رسد.

کار ساخت پروژِه نورد استریم ۲ در سال ۲۰۱۸ آغاز شد. این خط لوله قرار است سالانه ۵۵ میلیارد متر مکعب گاز از روسیه از طریق دریای بالتیک به آلمان برساند. به گفته شرکت عامل، این کار می تواند انرژی ۲۶ میلیون خانوار را تأمین کند. تا کنون هزینه های ساخت خط لوله ۱۲۳۰ کیلومتری که دو رشته دارد بیش از ۱۰ میلیارد یورو داده شده است. نیمی از این خط توسط غول انرژی روسیه گازپروم و نیمی توسط پنج شرکت اروپایی یونیپر، انجی، وینترشال دی، او. ام. وی و شل احداث شده است.

این پروژه بحث برانگیز است. دولت آمریکا انتقاد می کند که اروپا برای تامین انرژی خود بیش از حد به روسیه وابسته می شود. اما آلمان ها این ادعا را رد کرده و در مذاکرات اخیر با آمریکا راه حلی برای این مسئله ارائه داده اند.

پیش از این نیز تارنمای بلومبرگ گزارش داد، روسیه بزرگترین تامین کننده گاز طبیعی اروپا است اما این کشور همچنین در داخل بزرگترین مصرف کننده گاز است و این امر با توجه به در راه بودن زمستان سخت چالش هایی را برای این کشور ایجاد کرده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha