بهینه سازی واحد بازیافت گوگرد پالایشگاه گاز ایلام در دست انجام است

ایرنا - ایلام - رییس پژوهش و فناوری شرکت پالایش گاز ایلام از انجام مطالعه و بهینه سازی طراحی واحد بازیافت گوگرد پالایشگاه ایلام در راستای توسعه پایدار خبر داد و گفت: این طرح توسط دانشکده فنی دانشگاه تهران انجام می‌شود.

به گزارش روابط عمومی شرکت پالایش گاز ایلام، احسان نوراللهی روز چهارشنبه اظهار داشت: راندمان طراحی واحد بازیافت گوگرد پلایشگاه گاز ایلام ۹۶.۷ درصد است.

وی با بیان اینکه در راستای توسعه پایدار و با توجه به الزامات زیست ‌محیطی، افزایش راندمان واحد و کاهش انتشار گوگرد در گاز خروجی از واحد ضرورت دارد، افزود: روش‌های بهبود بازده راکتورهای کاتالیستی از طریق اعمال تغییرات در فرآیند کنونی بررسی و روش‌های افزایش بازدهی واحد استحصال گوگرد با رویکرد کنترل بهینه فرایند بررسی می‌ شود.

نوراللهی یادآور شد: همچنین با بهره‌گیری از شبیه‌سازی پایای راکتورها، انجام آنالیز حساسیت و شناسایی پارامترهای موثر بر پیشرفت انتخابی واکنش‌ها، راهکارهایی برای افزایش راندمان فرآیند شناسایی خواهد شد.

رییس پژوهش و فناوری شرکت پالایش گاز ایلام در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه رویکرد علمی و بلوغ فرهنگ پژوهش در پالایشگاه ایلام زمینه ساز اکتساب و تجاری سازی فناوری ها در صنعت پالایش گاز می باشد، گفت: پژوهش بعنوان ابزاری برای پیشرفت همه‌جانبه یک کشور شناخته می‌شود و سوق دادن موضوعات و عناوین طرح‌های پژوهشی به سمت مسایل بومی و ملی در حوزه‌های صنعتی، کلید توسعه فناوری و خوداتکایی درهر کشور است.

نوراللهی با بیان اینکه پژوهش یکی از اساسی ترین نیازها برای نیل به پیشرفت و توسعه همه جانبه یک کشور است، افزود: قدرت استقلال هر کشور بر پژوهش و تولید علم استوار است و پژوهش از محورهای مهمی است که ضامن پیشرفت و توسعه پایدار در هر کشور به شمار می آید و  ارتباط مستقیمی با تحقیقات علمی دارد.

وی تاکید کرد: واحد پژوهش و فناوری این واحد صنعتی در راستای تولید پایدار، پاک، ایمن و بهره ور با توجه به چالش های عملیاتی و مدیریتی نسبت به تعریف پروژه های مختلفی اقدام کرده و در چند سال اخیر موفق شده است که اعتبارات و بودجه های پژوهشی تخصیص یافته را به صورت کامل جذب کند.

نوراللهی تصریح کرد: واحد پژوهش پالایشگاه گاز ایلام از سال ۱۳۹۳ تاکنون، ۳۶ پروژه پژوهشی و ۱۷ طرح اینترنشیپ و بیش‌ از ۱۶۰ مورد پایان نامه تحصیلات تکمیلی را عقد قرارداد و اجرایی کرده است که از این تعداد هم اکنون ۱۱ قرارداد پروژه پژوهشی در حال اجرا و ۴۲ قرارداد پروژه پژوهشی و طرح اینترنشیپ انجام شده است.

رییس پژوهش و فناوری شرکت پالایش گاز ایلام ادامه داد: در حوزه مهندسی فرایند با دانشگاه تهران قرارداد پروژه پژوهشی با عنوان " تعیین الگوریتم کنترلی آنالیزر Tail Gas در واحد بازیافت گوگرد شرکت پالایش گاز ایلام " و با پژوهشگاه صنعت نفت پروژه پژوهشی با عنوان " تحلیل اقتصادی امکان سنجی FLASH Steam از خط کندانس برگشتی شرکت پالایش گاز ایلام" منعقد شده است.

وی با بیان اینکه پروژه پژوهشی با عنوان " شناسایی و ارزیابی مخاطرات امنیتی در شرکت پالایش گاز ایلام " در حوزه ایمنی از سوی شرکت طوفان ذهنی با پیشرفت ۵۰ درصد در حال اجرا می باشد، گفت: در حوزه مدیریت فناوری، پروژه پژوهشی با عنوان " تدوین استراتژی و استقرار نظام مدیریت تکنولوژی در شرکت پالایش گاز ایلام " از سوی دانشگاه تهران، در حوزه علوم انسانی، پروژه پژوهشی با عنوان "شناسایی و تجزیه و تحلیل اشتغال مستقیم و غیر مستقیم شرکت پالایش گاز ایلام" از سوی دانشگاه ایلام و در حوزه بهداشت، پروژه پژوهشی با عنوان " بررسی وضعیت سلامت روان و سبک زندگی در بین کارکنان پالایشگاه گاز ایلام" از سوی دانشگاه علوم پزشکی ایلام در حال اجرا است.

نوراللهی اضافه کرد: پروژه های پژوهشی انجام شده در این واحد پژوهشی در حوزه فرایندی، شامل "تعیین خصوصیت و شبیه سازی مولکولی جذب آب، متان و مرکاپتان روی مولکولارسیو مورد استفاده در بستر نم زدا" و "تدوین مشخصات فنی، صحت سنجی طراحی و تعیین پارامترهای کیفیت سنجی فیلترهای پالایشگاه گاز ایلام" توسط دانشگاه ایلام، در حوزه مکانیک پروژه های پژوهشی با عنوان "بررسی تاثیر کوتاه شدن پره های کمپرسور محوری بر روی بازدهی توریبن گازی واحد GTG پالایشگاه گاز ایلام " توسط دانشگاه صنعتی کرمانشاه و پروژه شبیه سازی ، تحلیل خرابی و بررسی علل شکست پره های توربو اکسپندر توسط دانشگاه آزاد واحد ایلام اجرا شده است.

رییس پژوهش و فناوری شرکت پالایش گاز ایلام اظهار داشت: همچنین در حوزه برق و ابزار دقیق نیز پروژه پژوهشی با عنوان "ارزیابی تلفات ترانسفورماتور های پالایشگاه ناشی از حضور هارمونیکها در شبکه داخلی" توسط دانشگاه لرستان و در حوزه مدیریت پروژه پژوهشی با عنوان "بهبود، باز مهندسی و مدیریت فرایندی های منابع انسانی شرکت پالایش گاز ایلام " توسط دانشگاه تهران انجام شد.

نوراللهی تصریح کرد: بمنظور رفع چالش های عملیاتی، نتایج و دستاوردهای حاصل از پروژه های پژوهشی خاتمه یافته بمنظور اجرا به واحدهای ذیربط ابلاغ شد و در سال جاری این شرکت با توجه به ابلاغ دستورالعمل پژوهش، فناوری و تجاری سازی از سوی وزارت نفت، تمرکز خود را به موضوع اکتساب و تجاری سازی فناوری های مورد نیاز در صنعت پالایش گاز معطوف کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha