خطر کرونا بسیار بالا است، واکسن بزنیم

تهران- ایرنا- رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با تاکید بر خطرات بسیار بالای کرونا در شرایط فعلی، به هموطنان توصیه کرد هر واکسن کرونا در دسترس آن‌ها قرار دارد، در اسرع وقت تزریق کرده و به دنبال نوع خاصی از این واکسن نباشند.

دکتر پیام طبرسی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش افزود: شرایط موجود، ایجاب می کند که مردم هرچه سریع تر دربرابر این بیماری واکسینه شوند تا از خطرات آن در امان بمانند.

وی با اشاره به اینکه تقسیم بندی خاصی برای نوع واکسن های کرونا نداریم، گفت: برخی می گویند که یک نوع واکسن برای بالای ۵۰ سال پاسخ خوبی نداده و دیگران می گویند که این نوع خاص برای کمتر از ۵۰ سال ممکن است خطراتی داشته باشد، اما در شرایط فعلی خطرات کرونا بسیار زیاد است و در این شرایط انتخاب واکسن برای گروه های سنی مختلف صحیح نیست.

متخصص بیماری های عفونی تاکید کرد: افراد هر واکسنی را که در دسترس آنها قرار گرفته،  تزریق کنند و به دنبال واکسن خاص نباشند. اکنون زمان مناسبی نیست که افراد به دنبال نوع خاص واکسن باشند.

وی درباره انتشار برخی مطالب نادرست و بی اساس در فضای مجازی اظهار داشت: در فضای مجازی اعلام می شود نوع خاصی از واکسن اثری ندارد یا واکسن های آمریکایی موثر است که همه این موارد بیشتر بازی های رسانه ای است و این افراد اهداف سیاسی را دنبال می کنند.

عوارض تزریق واکسن کرونا خودبخود بهبود پیدا می کند
رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری ادامه داد: اغلب عوارض واکسن کرونا طی مدتی خودبخود بهبود پیدا می کند و نیاز به انجام، کار خاصی ندارد.

وی درخصوص برخی عوارض تزریق واکسن عنوان کرد: بیشترین خطرات واکسن در همه لحظات تزریق است و به همین دلیل به مردم اعلام می شود نیم ساعت بعد از تزریق در محل، حضور داشته باشند.

طبرسی تاکید کرد : اگر افراد پس از تزریق واکسن، طب طولانی مدت، سردرد شدید و طولانی مدت و افت هوشیاری، مشاهده کردند به پزشک مراجعه کنند، در غیر این صورت نیازی به اقدام خاصی نیست.

رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری افزود: معمولا  پس از تزریق واکسن کرونا تا ۴۸ ساعت بعد از آن، افراد ممکن است دچار عوارضی مانند تب خفیف، سردرد شوند.

بهبودیافتگان کرونا پس از ۶ هفته واکسن بزنند
متخصص بیماری های عفونی اظهار داشت: کسانی که مبتلا به بیماری کرونا شدند، ۶ هفته بعد از شروع علایم این بیماری، می توانند واکسن بزنند.  

وی ادامه داد: افراد که دز اول واکسن کرونا را زدند و سپس به بیماری مبتلا شدند، هم بعد از ۶ هفته از شروع علائم، می توانند دز دوم واکسن خود را تزریق کنند.  

طبرسی بیان کرد: هر چند بهبودی از کرونا بهتر از تزریق واکسن، آنتی بادی در بدن ایجاد می کند، اما بهتر است هموطنان دز دوم واکسن را تزریق کنند، به عبارتی ایمنی که پس از بهبودی از کرونا ایجاد می شود بیشتر از واکسن است، اما هموطنانی که دز اول را تزریق کردند، دز دوم واکسن را هم بزنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha