ساختن تمدن مهدوی نیازمند فعالیت‌های شبکه‌ای است

تهران- ایرنا- رئیس شورای راهبردی مجمع مهدویت از همه منتظران امام زمان (عج) خواست تا برای ساختن تمدن مهدوی به صورت شبکه‌ای و منسجم عمل کنند.

یه گزارش خبرنگار معارف ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین کاظم صدیقی روز چهارشنبه در نشست شورای راهبردی دبیرخانه اجلاسیه بین المللی فعالان مهدوی گفت: بیش از دو هزار کانون مهدوی شناسایی شده است. مجمع مهدویت با این مراکز ارتباط برقرار کرده اند و ایجاد شبکه ای ملی و سپس منطقه ای و جهانی انتظاری است که از پرچمداران ظهور حضرت مهدی (عج) داریم.

وی خطاب به نمایندگان کانون ها و مراکز مهدوی افزود: وظیفه شما پرچمداران و چهره های دارای همت بلند این است که هر کس در محیط خود با استفاده از امکانات موجود تمام توانش را در مسیر ساختن تمدن مهدوی و تسریع در ظهور حضرت حجت (عج) سامان دهد؛ ولی نه به صورت جزیره ای بلکه به صورت شبکه ای و هدفدار.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به آخرین آیه سوره آل عمران گفت: اولین دستور این آیه که می فرماید یا ایها الذین امنوا اصبروا درخصوص خودسازی است. جامعه اسلامی زمانی شکل می گیرد که افراد جامعه درست شوند. در آیه ۱۰۵ سوره مائده می فرماید علیکم انفسکم یعنی در مرحله اول باید خودتان را بسازید در حالی که می بینیم بسیاری افراد دغدغه دیگران را دارند ولی توجهی به خود ندارند.

به جای کمک‌های مومنانه؛ توانمندسازی کنیم
 

وی همچنین گریزی به کمک های مومنانه در ایام کرونایی زد و با اشاره به آیه ۷۰ سوره اسرا گفت: این نوع از کمک های مومنانه دور از کرامتی است که قرآن برای مجموعه بنی آدم ذکر کرده است. چون خدا بنی آدم را با ارزش معرفی کرده و این کمک ها در حد بشریت و انسانیت نیست که کسی در خانه افراد را بزند و کمک ارائه دهد. بلکه باید توانمندسازی کرد که هر انسانی خودش بجوشد و متکی به خودش باشد و نگاهش به دست دیگران نباشد.

صدیقی افزود: امام زمان به گونه ای حکومت می کنند که همه افراد توانمند شوند، دارای مناعت طبع باشند و همه دست بده دارند و اخلاق، آنها را توانمند کرده است.

وی با استناد به آیه ۲۷۳ سوره بقره  افزود: چنین انسان هایی هیچگاه اظهار نیاز نمی کنند و غنای درونی دارند به گونه ای که فقر بیرونی، آنان را ذلیل نمی کند.

صدیقی در ادامه با اشاره به اجلاسیه های برگزار شده، اظهار داشت: در اجلاسیه مشهد بیش از 400 نفر از نخبگان کانون های مهدوی حضور پیدا کردند و با تشکیل مجلس یازدهم، فراکسیون مهدویت و تمدن سازی اسلامی با عضویت بیش از 70 نماینده مجلس شورای اسلامی آغاز به کار کرد.

برگزاری سومین اجلاسیه بین‌المللی فعالان مهدوی با محوریت بیانیه گام دوم انقلاب
دبیر سومین اجلاسیه بین المللی فعالان مهدوی با ارائه گزارشی از احتمال برگزاری این اجلاسیه در بهمن ماه مصادف با سالروز صدور بیانیه گام دوم انقلاب در سالن همایش های بین المللی صدا و سیما خبر داد و گفت: سومین اجلاسیه بین‌المللی فعالان مهدوی با عنوان رویش‌های مهدوی و با محوریت بیانیه گام دوم انقلاب در سه بخش رسانه، جهادگران مهدوی و آموزش عمومی‌ معارف مهدوی برگزار می شود.
محمدعلی کریمی درباره اهداف برگزاری این اجلاسیه گفت: سازماندهی موسسات مهدوی کشور، شناسایی ایده های برتر مهدوی و اجرای آن در سطح ملی و بین المللی، ساماندهی فعالان مهدوی و تمدن‌سازی بین اقشار مردم، استعدادیابی و پرورش استعدادهای جوان و نوجوان مهدوی و همسوسازی برنامه‌های موسسات مهدوی به سو تمدن اسلامی و تحقق اجرای گام دوم انقلاب از مهمترین اهداف این اجلاسیه است.

شناسایی بیش از 500 کانون مهدوی

کریمی ادامه داد: این اجلاسیه در حوزه های بین‌الملل، حوزه و دانشگاه، مساجد و هیات ها و همچنین موسسات و کانون‌های مهدوی برگزار می شود و تاکنون بیش از 500 کانون مهدوی شناسایی شده است.
وی اضافه کرد: محورهای اصلی اجلاسیه فعالان مهدوی همان توصیه‌های هفت‌گانه رهبر معظم انقلاب در گام دوم انقلاب شامل معنویت و اخلاق، اقتصاد، عدالت، استقلال و آزادی، عزت ملی و سبک زندگی است. البته برنامه‌های جانبی نیز مانند نشست نخبگان و فعالان مهدوی حوزه و دانشگاه با دو موضوع مهدویت در فکر امامین انقلاب و بیانیه گام دوم انقلاب در نسبت با مهدویت، نشست مجامع جبهه انقلاب اسلامی در دو محور نسبت مجامع با مهدویت و نسبت جبهه انقلاب با مهدویت و نشست تخصصی فعالان اقتصادی در حوزه مهدویت برگزار می‌شود.

سومین اجلاس بین المللی فعالان مهدوی در یک نگاه

سومین اجلاس بین المللی فعالان مهدوی به همت مجمع راهبردی اندیشه مهدویت به ریاست حجت الاسلام کاظم صدیقی و با همکاری سازمان تبلیغات اسلامی، فراکسیون مهدویت و تمدن اسلامی مجلس شورای اسلامی، بنیاد فرهنگی خاتم الاوصیاء (ص)، صدا و سیما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نمایندگی ولی فقیه در ارتش جمهوری اسلامی، ستاد بازسازی عتبات عالیات، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مرکز مدیریت حوزه های علمیه و نهاد رهبری در دانشگاه ها با رویکرد موضوعی تمدن سازی اسلامی در بیانیه گام دوم انقلاب برگزار می شود.

نمایندگانی از حوزه هنری انقلاب اسلامی، سازمان فضای مجازی سراج، بسیج سازندگی، وزارت کشور، وزارت آموزش و پرورش، سازمان بهزیستی، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، کمیته امدادامام خمینی (ره)، بنیاد برکت، دانشگاه فرهنگیان، دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم، دانشگاه آزاد اسلامی، شهرداری تهران و بنیاد نخبگان از دیگر سازمان ها و نهادهایی هستند که در این اجلاسیه همکاری می کنند.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha