۲۵ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۲۱
کد خبرنگار: 2103
کد خبر: 84463931
۳ نفر

برچسب‌ها

برای تو ایی که می‌شناختمت

کرمانشاه - ایرنا - چهل روز از رفتنت می‌گذرد و چه ناباورانه به نبودنت در این دنیا خیره شده‌ایم بلکه بغض گلو بشکند به پاس آن همه مهربانی و وفایی که داشتی تا شاید آرام بگیرد روح و جان از درد فراغت.

به گزارش ایرنا، روزها از پی هم آمدند و رفتند و به همین سادگی ۴۰ روز از فراغت گذشت ولی همچنان رفتن توایی که می‌شناختمت را نمی‌توانم باور کنم، چون کسانی مثل تو همیشه دوست داشتنی‌ و ماندنی‌اند و برای دوست داشتن‌شان و همیشه ماندنشان، زمان، تنها چیزیست که کم داریم.

ای آنکه قلم به فرمان اندیشه ات بود و اندیشه ات چیزی جز آرامش و امنیت همنوعانت نبود، خبر داری که باور همیشگیت جامه عمل به تن کرده همان حرف های به یادگار مانده از تو که می گفتی: "روزنامه‌نگاری یکی از شریف‌ترین شغل‌ها است و زندگی من با خبر گره خورده و یقین دارم مرگم نیز یک خبر خواهد بود که در ایرنا و برخی رسانه‌ها منتشر می‌شود و این آخرین خبر من است".

اما مرگ آخرین خبر تو نبود چرا که بعضی پیوندها آنقدر قوی هستند که حتی مرگ هم نمی‌تواند آنها را از هم جدا کند، وقتی کسی برای همه عمر اسیرت کند، تا هست با توست و تا نیست، در توست! ولی با رفتنشان، تو را هم با خود می‌برند، درست مثل روح متین و مانای "علیرضا خزایی" در قلب مفتون وفادار ما.

ای دوست داشتنی‌ ماندگار برای دوست داشتنت و همیشه ماندنت زمان کم آوردیم و به ناچار چنگ به ریسمان خاطرات زده ایم تا شاید فراموش کنیم درد روزی را که خبر آسمانی شدنت بر دلهایمان حک کرد.

برای بزرگداشت روزی مهم (۱۷ مرداد روز خبرنگار) آماده می‌شدیم، جدا از هر موضوع دیگری در تلاش برای برگزاری مراسمی در خور و شان اهالی رسانه، اضطراب، نگرانی و دلشوره غریبی داشتم، انگار منتظر رسیدن خبری بودم که نمی‌دانستم چیست؟

عصر شنبه ۱۶ مرداد در حالیکه باران شدیدی باریدن گرفته بود برای در امان ماندن، زیر سایه بان مغازه ای توقف کردم تا از فرصت استفاده کرده و گشتی در فضای مجازی بزنم، خبری کوتاه و دردناک عمق وجودم را سوزاند، "همکار ارجمندمان حاج علیرضا خزایی آسمانی شد!! "

باورش برایم سخت بود، دوباره و چند باره خواندمش، فکر نمی‌کردم روزی خبر فوت یکی از عزیزترین های زندگی ام را اینگونه از فضای مجازی ببینم و بشنوم، در عرض چند دقیقه تعداد زیادی پیام تسلیت در گروه بارگذاری شد باورم نمی‌شد به همین راحتی بهترین کسم را از دست داده باشم، توان ایستادن نداشتم، در کناری نشستم، قادر به انجام کاری نبودم، با آشنایی تماس گرفتم تا شاید او با رد این خبر، آرامم کند، اما ...

بغضی که آن لحظه گلویم را چنگ زده هنوز بعد از چهل روز گریه و ماتم خیال شکستن ندارد و من در تلاش برای شکستنش هر لحظه یاد تو را در خیالم مرور می کنم که چقدر عاشق کار و حرفه ات بودی و هرگز از آنچه که انتخاب کرده بودی پشیمان نشدی، اخلاق، رفتار و گفتارت زبانزد همه بود، همه تلاشت را برای اینکه کار به بهترین شکل ممکن انجام شود، بکار می گرفتی، هیچوقت از ناملایمت هایی که در حقت روا شد گلایه نکردی و در عوض سعی می کردی همچنان نگاه حرفه ای به کار داشته باشی.

این روزها بار سنگین غم نبودنت را تنها یادآوری صفات پسندیده‌ات التیام می دهد و یکی از بارزترین آنها تلاشت برای خارج نشدن از اصول خودت بود به طوری که از خبرنگاری در ابتدای دهه ۶۰ تا کسوت سرپرستی سازمان در ابتدای دهه ۹۰، با نگاه حرفه ای به خبر و خبررسانی تلاش کردی خودت باشی و از مسیری که انتخاب کرده بودی خارج نشوی.

بعضی، روزی به زندگی ما می‌آیند تا یک عمر برایت خاطره بسازند و برخی پیوندها آنقدر قوی است که حتی مرگ هم نمی‌تواند آن را از هم جدا کند، وقتی کسی برای همه عمر اسیرت کند، تا هست با توست و تا نیست، در توست! ولی با رفتنشان، تو را هم با خود می‌برند، درست مثل روح متین و مانای علیرضا خزایی در قلب مفتون وفادار ما.

عاشق کار و حرفه ات بودی و هرگز از آنچه که انتخاب کرده بودی پشیمان نشدی، اخلاق، رفتار و گفتارت زبانزد همه بود، همه تلاشت را برای اینکه کار به بهترین شکل ممکن انجام شود، بکار می گرفتی، هیچوقت از ناملایمت هایی که در حقت روا شد گلایه نکردی و در عوض سعی می کردی همچنان نگاه حرفه ای به کار داشته باشی.

برای توایی که می‌شناختمت

نظم و عشق رمز ماندگاری

راه دیگر مرهم نهادن بر این درد را در هم صحبتی با دوستان و یاران قدیمیت یافتم و فهمیدم چه حرف هایی برای گفتن دارند که باید همه بشنویم بلکه نبودنت نیز مانند بودنت درس برای عاشقانه زیستن با خبر و خبرنگاری باشد.

«حسن اسدالهی» پیشکسوت ایرنا و رییس اسبق مرکز قم باور دارد که "مرحوم خزایی، در کارش نظم داشت، عاشقانه با همکارانش رفتار می‌کرد، نگاه حرفه ایش به مقوله خبر از او چهره ای توانمند، دقیق و مورد اعتماد در مجموعه ایرنا ساخته بود هیچ کاری را از نیمه رها نمی کرد همیشه تلاش داشت به بهترین شکل ممکن وظیفه اش را انجام دهد.

یکی از مهمترین صفات او اخلاق نیک بود هرگز کسی را از خود نمی راند، آمرانه با زیردستانش برخورد نداشت، اگر می خواست کاری انجام شود می دانست راهش ارتباط دوستانه است نه چیزی دیگر، همکاران را به اسم کوچک شان صدا می زند که نشانه صمیمت او بود، هیچوقت تلاش نکرد از مقام و مسوولیتش سواستفاده کند بلکه همیشه سعی می کرد رفتارش بر پایه اخلاق و گفتار نیک باشد، همیشه لبخند بر لب داشت و در بدترین شرایط خونسردی اش را حفظ می کرد.

ساده بود، دوستی ها را پاس میداشت به همین خاطر بود که در مراکز استانها زمانی که مدیرکل استانها بود همه با آغوش باز کار می کردند و آنچه می خواست را به بهترین شکل انجام می دادند.

حسرت بر دل مانده

با رفتنش حسرت های زیادی بر دلهای خانواده، دوستان و آشنایانش به جای ماند، یکی از آن حسرت ها متعلق است به «علی مولوی» که می گوید: دوستی و نزدیکی من با ایشان ۳۰ سال ادامه داشت، آخرین بار آبان سال گذشته (۱۳۹۹) جویای احوال پس از چند روز بستری شدنم در بیمارستان به خاطر ابتلا به بیماری کرونا شد، غافل از آنکه خود چند ماه قبل جراحی سخت انجام داده بود، چندی بعد مطلع شدم بیمار شده جویای احوالش شدم، بدلیل شرایط جسمی نتوانستم با وی حرف بزنم، تا این حسرت برای همیشه بر دلم بماند.

رییس سابق مرکز کرمانشاه گفت: "یکی از خوش اقبالی هایم در بدو خدمت در مرکز کرمانشاه (سال ۱۳۷۰) همکاری با آقای خزایی رییس وقت این مرکز بود.

من که بعد از یک دوره آموزشی کوتاه مدت در سازمان راهی این مرکز شدم، تجربه کار نداشتم ولی با گشاده رویی ایشان روبرو شدم؛ در سال هایی که در خدمت این برادر بزرگوار بودم درس‌های فراوانی از نظر حرفه‌ای و اخلاقی از او گرفتم و در بیش از ۳۰ سال خدمتم در سازمان همواره چراغ راه فعالیتم بودند.

ایشان تمام تجربیات حرفه ای خود را بدون هیچ چشمداشتی در اختیار من و دیگر همکاران می گذاشت و با خوش اخلاقی و خوش خلقی با پیشکسوتان و نیروهای تازه وارد برخورد داشت.

جسارت بالا از خصوصیات برجسته اش بود و در موارد متعددی شاهد بودم در محافل خبری و رسانه ای استان و سطح ملی از جایگاه حرفه ای ایرنا بخوبی دفاع می کرد و هوای خبرنگاران را در موقع بروز مشکل داشته و هیچگاه پشت شان را خالی نمی‌کرد.

زنده یاد خزایی مدیری توانمند و دغدغه مند بود و تا آخرین روز حضورش در ایرنا، قلم اش برای خدمت به مردم و کشورش به حرکت در آمد و لحظه ای از این مسیر مقدس دور نشد، از مدیران پر تلاش و متعهد بود که در بیش از سه دهه خدمت در استان‌ها، دفاتر خارج از کشور و مدیریت بخش های خبر سازمان به خوبی در راستای رسالت حرفه ای و خدمت به مردم ایفای نقش کرد و آثار ماندگاری از اخلاق نیک و رفتار و گفتار پسندیده از خود به جا گذاشت که هیچ گاه یاد و خاطره اش فراموش نخواهد شد.

نزدیک اما دور

چه زیباست آن زمان که می پذیریم مرگ پایان زندگی نیست بلکه سفر از دنیای مادی برای رسیدن به دنیای معنوی است همان طور که «احمد جعفری چمازکتی» معاون سابق خبر خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: اگر چه فقدان علی برای همسر و خانواده اش سخت است، اما فاصله ما به او خیلی نزدیک است. "

وی باور دارد، "وقتی به حج مشرف می‌شوی و کعبه در مقابلت قرار می‌گیرد، یک دیوار با خدا فاصله داری اما وقتی که با فرشته مرگ سفر از جهان خاکی را آغاز می‌کنی تا با ابدیت یکی شوی، آنگاه  حضرت عشق و دریای مهربانی ها را، بی واسطه مقابل خود داری. برای من همیشه این سوال وجود دارد که چرا برای دیدار مخلوق با خالق، به جای جشن گرفتن، شیون و زاری می کنیم.

به عنوان یک دوست و همکار شهادت می‌دهم که علی خزایی انسانی نوعدوست و خیرخواه مردم بود و خدا جز این از بنده اش نمی‌خواهد، علی عزیز امروز در جوار رحمت و مهربانی های حضرت عشق به انتظار نشسته است تا به استقبال ما بیاید، همانگونه که صالحین خدا به استقبالش رفته بودند".

برای توایی که می‌شناختمت

شجاع در کار و اثر گذار 

وصف خوبی های مرحوم خزایی تنها به همکاران وی در خبرگزاری جمهوری اسلامی ختم نمی شود و سردار پاسدار «محمد شکیبا» از دوستان نزدیکش می گوید: "خزایی نگاه موشکافانه و دقیق به مسایل روز داشت و در انجام وظایف محوله شجاع بود و ریسک پذیری بالایی داشت و هرگز  کار را فدای مصلحت اندیشی نمی کرد، توانایی در برقراری ارتباط و ایجاد تعامل با دیگران از دیگر ویژگی های بارز شخصیتی او بود و متمایزش می کرد.

آشنایی من با وی به سال های اولیه دهه ۷۰ که هر دوی ما بعنوان نماینده دولت در تاجیکستان ماموریت خدمت داشتیم بر می گردد، کشوری که درگیر جنگ داخلی بود لذا کار خبری در این شرایط باید در نهایت دقت و صحت و بدون جانبداری انجام می شد که این مهم بخاطر توانایی بالای خزایی و شناخت عمیق از تحولات منطقه و نگاه موشکافانه اش به خبر به خوبی انجام می گرفت لذا در تولید محتوا و انتشار اخبار حرفه ای عمل می کرد ابتدا تاثیر خبر را بر روی مسوولان تاجیک و طرفین درگیر جنگ داخلی بررسی و سپس اقدام به انتشار آن در خروجی های متنوع ایرنا می کرد.

او توانسته بود با اصحاب رسانه، هنر و نویسندگان تاجیک ارتباط خوبی برقرار کند بطوریکه شیفته شخصیت، وقار، متانت و قلم او شده بودند بویژه اینکه با جریان های ادبی و رسانه ای ارتباط بسیار خوبی داشت و در تربیت نیروی انسانی نیز متبحر و خلاق بود و در مدت حضورش در این کشور توانسته بود چند خبرنگار برجسته تربیت کند که اینک هر یک در رسانه های بزرگ دنیا حضوری فعال دارند.

مردم داری و صداقت در رفتار و گفتار از ویژگی های دیگر او بود، همه تلاش خود را بکار می گرفت تا کسی را نرنجاند، مهربانی و حُسن خلق اش برجسته بود، تجربیات گرانبهایی از حضور در عرصه خبر داخلی و بین المللی داشت چون خبر را خوب می شناخت و می دانست در چه زمان، مکان و شرایطی چه محتوایی تولید و چگونه و از چه طریق  به اطلاع مخاطبان برساند. "

چهره همیشه خندان با کلام و سخنی شیرین

«رضا پیمان یغمایی» معتقد است: سخن گفتن از دوستان از دست رفته بسیار سخت است بویژه آنکه در مورد عزیزی در میانه عمر و با رفتار و کرداری که همه گواه نیک بودن آن هستند، باشد.

همکار فقید علیرضا خزایی از نیکنامان ایرنا بود که یادش پس از سفر پایانی زندگی در خاطره  همگان ماندگار و پرطراوت است.

ویژگی این استاد خبر و مردم‌دار ایرنا در این بود که هیچگاه چهره اش را بدون لبخند دلنشین و کلام و سخنش را بدون شیرینی نمی توانستی شاهد باشی.

دوستانی که از روزهای نخست ورود خزایی مهربان به ایرنا همدوره، همکار مستقیم یا دورادور با آن عزیز سفر کرده همکار بودند، به سبب مسئولیت ها و محورهای مهم کاری ایشان، گفتنی های زیادی در باره اش دارند.

بردباری و احساس مسئولیت کاری همزمان با روی خوش و تاکید بر مدیریت جذب و ارتقای همکاران از دیگر خاصه های خزایی بود که بی تعارف شاید بسیاری از ما باید آن را الگو قرار دهیم.

شاید بیشترین چیرگی رفتاری و برتری سلوک آن یار سفر کرده، قدرت جذب بسیار زیاد ایشان بود که می‌تواند آموزنده باشد.

توان جذب و گیرایی مرحوم خزایی در حوزه همکاران تحت مسئولیت به گونه ای بود که هنگام اشتباه همکار و حتی تکرار آن، طوری عمل و رفتار می‌کرد که همکارانش می آموختند چگونه و درست، عمل و اشتباه را جبران کنند.

انجام مسئولیت در دوران مختلف به عنوان یک همکار حرفه ای و نه جناحی، چشم پوشی نکردن در برابر تضییع حقوق اداری و مالی کارکنان و از همه ارزشمندتر مدیریت اخلاقی و انسانی در قبال همگان از جمله قله های رفتاری آن بزرگمرد بود.

اکنون که دوست سال های دور و نزدیک، همکار و همنشینی خوب و ساده، بین ما نیست و مظلوم به دیار باقی شتافت، یادش گرامی است،  هر یک از ما خاطره هایی دلنشین و ارزشمند از این همگامی ها داریم،  امید آنکه آفریدگار به خانواده و بازماندگان گرامی آن عزیز بیش از گذشته بردباری ببخشاید.

حاج علیرضا خزایی خبرنگار ایرنا نفر وسط
حاج علیرضا خزایی خبرنگار ایرنا نفر وسط - عملیات مرصاد مرداد ۶۵

عملیات مرصاد

روزهای ابتدایی مرداد ماه سال ۶۵ در بحبوه جنگ تحمیلی زمانی که مسوولیت ایرنا مرکز کرمانشاه را بر عهده داشت شبانه روز به همراه چند همکارش بدنبال مخابره اخبار جنگ و جنایات رژیم بعث بود، شب قبل از عملیات مرصاد خانواده را در کرمانشاه گذاشت و خود عازم منطقه عملیاتی شد.

کرمانشاه در آن روزها خالی از سکنه شده بود ولی او عاشقانه کارش را بر همه چیز ترجیح داد چون معتقد بود مهمترین مساله حفظ شهر و تامین امنیت مردم است، ساعت ۱۱ شب روز چهارم مرداد عازم شد و ۲ روز بعد وقتی منطقه کاملا پاکسازی شد و منافقین شکست خوردند به خانه بازگشت.

همیشه با ولع خاصی از شکست دشمن و مخابره اخبار این عملیات در منطقه جنگی می گفت و اینکه زمانی هواپیماهای ارتش منطقه را بمباران کردند تا مرز شهادت رفته و اگر نبود گودال ایجاد شده از شلیک گلوله توپ، شاید به دوستان و همرزمان شهیدش پیوسته بود.

او عاشق خبر و اطلاع رسانی بود و در هیچ شرایطی حاضر نبود از مسوولیت خود کوتاهی کند، دو روز بعد از بمباران شیمیایی حلبچه ماموریت یافت تا برای گزارش به این منطقه برود با کمال میل و علاقه پذیرفته و در بازگشت دلش از همه آنچه دیده بود و آن همه جنایت خون بود.

در طول دوران جنگ تحمیلی ابتدا بعنوان سرباز وظیفه (۵۹ تا ۶۱) سپس در کسوت بسیجی (۶۱ تا ۶۳) و بعد از آن در کسوت خبرنگار و رییس مرکز ایلام در مناطق عملیاتی حضور داشت و در هر دوره وظایف خود را به خوبی ایفا کرد تا دین خود را به میهن عزیزش ادا کرده باشد.

به گزارش ایرنا، علیرضا خزایی خبرنگار پیشکسوت ایرنا در آستانه هفدهم مرداد (روز خبرنگار)، شامگاه شنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۰ پس از مدت‌ها تحمل درد و رنج، قلب سرشار از زندگی‌اش از تپیدن باز ایستاد و آسمانی شد.

خزایی از مدیران، خبرنگاران پیشکسوت و نیروهای فعال و خستگی‌ناپذیر ایرنا بود و  سه دهه از عمر خود را در حوزه‌های مختلف خبری از جمله ‌مشاور مدیرعامل، مدیر کل اخبار داخلی،  مدیرکل استان‌ها، معاون اداره کل چند رسانه ای، رییس مرکز ایرنا در مسکو، رییس مرکز دوشنبه، خبرنگار مرکز کرمانشاه، سردبیر گروه اقتصادی، رییس مرکز کرمانشاه و رییس مرکز ایلام گذراند.

او که از بهمن سال ۹۸ دچار ضایعه مغزی شده بود،  در شرایط بسیار سخت بیماری می‌گفت: زندگی تحمل سختی هاست و باید بتوانی با زخم‌های آن سرپا بایستی و با رنج‌های آن کنار بیایی.

او بسیار گشاده‌رو و مهربان بود و می‌گفت: دوست داشتن گاهی وقت‌ها سنگین است مانند سنگینیِ لیاقتِ دوست داشته‌ شدن. او دوست داشتن دیگران را عین زندگی می‌دانست.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha