اهتمام بیشتر شهروندان جلوی کمبود ذخایر خون را می‌گیرد

تهران -ایرنا- معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور گفت: شیوع کرونا در جامعه منجر به کاهش اهدای خون در کشور شده و اهتمام بیشتر شهروندان می تواند جلوی کمبود ذخایر خون را بگیرد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از اداراه کل انتقال خون استان تهران، سورنا ستاری که خود از اهدا کنندگان مستمر(با سابقه حداقل دو بار اهدای خون در سال) است با حضور در مرکز اهدای خون وصال افزود: برخلاف همیشه این اولین بار است که در سال ۱۴۰۰ خون اهدا می کنم و این به دلیل آن است که اردیبهشت ماه به کرونا مبتلا شدم و به خاطر ضعف زیاد توان اهدای خون را  نداشتم.

وی تاکید کرد: همین وضعیت را خیلی از شهروندان و اهدا کنندگان تجربه می کنند که منجر به کاهش اهدای خون در کشور می شود و اهتمام بیشتر شهروندان می تواند جلوی کمبود خون را بگیرد.

دانشیار دانشگاه صنعتی شریف ابراز امیدواری کرد با توجه به روحیه ای که در مردم ایران سراغ دارد خیلی زود استقبال از اهدای خون فزونی یابد و نگرانی بابت کاهش ذخایر خون وجود نداشته باشد.

دکترمحمدرضا مهدی زاده مدیر کل انتقال خون استان تهران نیز ضمن تشکر از این اهدا کننده مستمر از شهروندان خواست اهدای خون را در برنامه زندگی خود قرار دهند و ضمن تاکید بر رعایت پروتکل های بهداشتی برای پیشگیری از سرایت کرونا در مراکز انتقال خون گفت: زندگی شهروندان به انسان دوستی و همت شما بستگی دارد ونیاز به خون و فراورده ها یک نیاز مستمر و همیشگی است.

به گزارش ایرنا بعد از پاندومی کرونا در جهان میزان اهدای خون کاهش یافت در حالی که در بسیاری از کشوره میزان اهدای خون تا ۳۰درصد با کاهش مواجه بود این کاهش در ایران در حدود ۸ درصد گزارش شده است و دلیل آن هم حس نوع دوستی و ایثار ایرانیان است که همیشه برای نجات جان هموطنان خود آماه هستند.

 نیاز بیماران به خون و فرآورده های آن همیشگی است و گاهی در مواقعی مانند شیوع ویروس کرونا استقبال از اهدای خون را کاهش می دهد، بنابراین لازم و ضروری مردم نوع دوست و ایثارگر با اهدای خون یاری گر انتقال خون و نجات دهنده جان بیماران باشند.

در حال حاضر در کشور سالانه بیش از دو میلیون و یکصد هزار نفر به صورت کاملا داوطلبانه خون اهدا می کنند.

1352

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha