اعلام نتیجه آزمون استخدامی معلمان به عهده آموزش و پرورش نیست

تهران - ایرنا - رییس مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به دارندگان «کارنامه سبز» گفت: فرآیندهای برگزاری و اعلام نتایج آزمون‌های استخدامی آموزش و پرورش، بر عهده سازمان سنجش آموزش و با نظارت سازمان اداری و استخدامی انجام می‌شود و به عهده ما نیست.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از وزارت آموزش و پرورش ، ناصر سلیمانزاده با بیان اینکه، معرفی داوطلبان به مراکز مصاحبه و بررسی مدارک حقی برای استخدام ایجاد نمی کند، در پاسخ به اعتراض داوطلبان آزمون استخدامی پیمانی سال ۱۳۹۹ تحت عنوان «کارنامه سبزها» در ۳ بند، توضیحاتی ارائه داد.

رییس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و امور اداری اموزش و پرورش افزود: در قوانین استخدامی کشور تعریفی برای عبارت «کارنامه سبز» یا عناوین مشابه دیگر وجود ندارد و مطابق ماده (۴۴) قانون مدیریت خدمات کشوری، به­ کارگیری افراد در دستگاه‌های اجرایی صرفاً پس از پذیرفته شدن در امتحانات عمومی و نیز امتحان یا مسابقه تخصصی امکان­پذیر است.

سلیمانزاده افزود: شرایط و ضوابط مربوط در «دفترچه راهنمای هشتمین امتحان مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی کشور» و «دستورالعمل نحوه برگزاری امتحان عمومی و تخصصی برای استخدام افراد در دستگاه‌های اجرایی» به صراحت اعلام و در آبان ماه ۱۳۹۹ جهت اطلاع کلیه داوطلبان از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، منتشر شده است.

وی خاطرنشان کرد: بر این اساس داوطلبان شرکت کننده در امتحان مذکور، با علم و آگاهی کامل از شرایط و ضوابط اعلام شده، اقدام به ثبت­نام و شرکت در آزمون نموده‌ و در راستای صیانت از حقوق سایر داوطلبان آزمون مذکور، رعایت کلیه شرایط و ضوابط آزمون برای همه داوطلبان شرکت کننده الزامی است.

وی اضافه کرد: مطابق مقررات مربوطه، معرفی داوطلبان جهت انجام مصاحبه استخدامی، از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، منوط به کسب حدنصاب نمره در آزمون کتبی (مجموع ۴۰ درصد نمرات حیطه عمومی و ۶۰ درصد نمرات حیطه تخصصی با احتساب ضریب ۴/۱ بومی) بوده و انتخاب افراد پذیرفته شده به ترتیب نمرات مکتسبه، با در نظر گرفتن سهمیه­های قانونی (ایثارگران و افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور) و با رعایت سایر قوانین و مقررات جاری صورت می‌پذیرد.

این مسئول افزود: افراد پس از انجام مصاحبه تخصصی، بر اساس مجموع نمره کل نهایی آنان با وزن (۷۰) درصد برای آزمون کتبی و (۳۰) درصد برای مصاحبه استخدامی و با در نظر گرفتن سهمیه‌های قانونی به تعداد یک برابر ظرفیت پذیرش (نفر اصلی) در شغل محل انتخابی از سوی سازمان سنجش آموزش کشور به عنوان «قبول نهایی» به آموزش و پرورش معرفی شده تا بعد از «تأیید صلاحیت‌های عمومی گزینش» و «شرکت در دوره مهارت آموزی دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی» از ابتدای سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ استخدام شوند.

به گفته وی کلیه پردازش های انجام شده بر روی نمرات و «کسب نمره حد نصاب»، برای همان «کد شغل محل انتخابی» اعتبار داشته و صدور کارنامه در مرحله اول، از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، برای معرفی داوطلبان به مراکز مصاحبه و بررسی مدارک، صرفاً جهت اطلاع داوطلب بوده و هیچ­ حقی برای استخدامی فرد ایجاد نمی‌کند. علاوه بر آن، تمام فرآیند برگزاری آزمون از ثبت نام تا اعلام نتیجه نهایی، با سازمان سنجش آموزش کشور  و با نظارت سازمان اداری و استخدامی کشور صورت گرفته و آموزش و پرورش، هیچ دخالتی در «قبولی» یا «مردودی» افراد ندارد.

رییس مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش افزود: به استناد تبصره یک ماده (۲۴) دستورالعمل نحوه برگزاری امتحان عمومی و تخصصی برای استخدام افراد در دستگاه‌های اجرایی (بخشنامه شماره ۹۷۵۷/۹۳/۲۰۰ مورخ ۱۹ مهرماه ۱۳۹۳ معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور)، درج اطلاعات افراد پذیرفته نشده دارای حدنصاب نمره و نتایج امتحان مشترک در سامانه امتحانات، حقی برای افراد جهت استخدام در دستگاه‌های اجرایی ایجاد نمی­نماید. بنابراین حقی از افراد تضیع نشده و اگر داوطلبی نسبت به نتیجه آزمون خود اعتراض داشته، می تواند در زمان تعیین شده از سوی سازمان سنجشآموزش کشور، اعتراض خود را ثبت و پیگیری نماید.

سلیمانزاده تصریح کرد: با توجه به این که با انتخاب شغل-محل جدید، امتیاز افراد به لحاظ «ضریب بومی» تغییر می کند، امکان تکمیل ظرفیت برای این آزمون وجود ندارد. به همین علت، سهمیه باقی مانده از برخی شغل-محل ها به آزمون استخدامی سال جاری منتقل شده است.

دارندگان کارنامه سبز که برخی از آنها شرکت کنندگان سال ۹۹ و ۹۸ آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش هستند، مدعی هستند که در این آزمون حد نصاب نمره علمی را دریافت کرده اما این وزارتخانه به دلیل محدودیت در ظرفیت از انجام فرآیند مراحل استخدام آنها را منع کرده است.

 روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش تیرماه گذشته به خبرنگار ایرنا اعلام کرد: هرچند که محدودیت برای استخدام وجود دارد اما این ادعا درست نیست که  تجمع کنندگان نمره قبولی را  در آزمون کسب کرده اند، همچنین امکان بررسی مجدد وضعیت این افراد برای سازمان سنجش آموزش کشور میسر نبوده و تصمیم بر این شد که آنها  دوباره امسال در آزمون استخدامی شرکت کنند و با کسب حد نصاب نمره در این وزارتخانه جذب شوند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha