چین: استرالیا به جوسازی درباره موضوع «تهدید چین» خاتمه دهد

تهران- ایرنا- سخنگوی وزارت خارجه چین، در واکنش به سخنان اخیر وزیر دارایی استرالیا مبنی بر افزایش قدرت چین و تهدید از سوی این کشور، از استرالیا خواست به جوسازی درباره موضوع «تهدید چین» خاتمه دهد.

به گزارش ایرنا از رادیو بین المللی چین، «وانگ ون‌بین» روز سه شنبه افزود: استرالیا مسئول مشکلات کنونی در روابطش با چین است و در حال حاضر مهمترین کار، داشتن نگرش درست در مقابله با این مشکلات و اتخاذ اقدامات لازم جهت تقویت اعتماد متقابل و همچنین همکاری بین دو کشور است و نه برعکس آن.

سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین اضافه کرد: چین همواره با اتخاذ رویکرد درهای باز و توجه به جامعیت و منافع مشترک، به ایجاد یک اقتصاد باز جهانی پرداخته و فرصتهای توسعه را با کشورهای مختلف در جهان به اشتراک گذاشته و استرالیا نیز از آن بسیار سود برده است.

این مقام چینی ادامه داد: چین هیچ‌گونه اقدام زیان‌آوری در قبال حاکمیت استرالیا انجام نداده و رویکرد «تهدید اقتصادی از سوی چین» هیچ وقت متعلق به چین نبوده است.

به گفته وی این استرالیا است که از یک سو با مغایرت با اصول بازار و حتی اتخاذ تدابیر قلدرمآبانه از تبادلات و همکاری‌های عادی بین دو کشور ممانعت کرده و از سوی دیگر خود را طرف آسیب دیده نشان داده و با متحد ساختن دیگر طرف‌ها  به چین فشار وارد کرده است و با نقض قوانین بین المللی و اصول مناسبات بین المللی به‌شکل گستاخانه‌ای در امور داخلی چین دخالت کرده و منافع اصلی چین را خدشه‌دار کرده است.

این مقام چینی از استرالیا خواست ضمن دوری کردن از طرز فکر جنگ سرد و تعصب ایدئولوژیک، بر اساس احترام متقابل و برابری در روابط با چین برخورد کند و به جوسازی درباره موضوع «تهدید چین» برای پیش‌برد اهداف خودخواهانه سیاسی خود خاتمه دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha