مقابله با آلودگی هوا نیازمند اختصاص منابع مالی بیشتری است

تهران – ایرنا– نتایج مطالعات «بنیاد هوای پاک» نشان داد با وجود این که آلودگی هوا از متوسط طول عمر می کاهد، پروژه های سوخت فسیلی بیش از طرح های مربوط به هوای پاک بودجه دریافت می کنند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، این بنیاد که میزان مبالغ اختصاصی برای مقابله با آلودگی هوا را از سوی دولت های اهداکننده و سازمان های خیریه مورد ارزیابی قرار می دهد، در بررسی خود به این نتیجه رسید که کیفیت هوا در فهرست اولویت های تخصیص بودجه، جایگاه پایینی دارد.

«جین بورستون» مدیر اجرایی این بنیاد گفت که کمتر از یک درصد از هزینه های توسعه و کمتر از یک دهم درصد از کمک های خیرخواهانه جهانی به هوای پاک تعلق می گیرد.

سازمان ملل و سازمان جهانی بهداشت آلودگی هوا را یکی از مرگبارترین مشکلات زیست محیطی جهان برشمرده اند که عامل مرگ میلیون ها نفر است.

سوخت های فسیلی عامل مستقیم دو سوم آلودگی هوا هستند و مردم کشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط بیش از سایرین در معرض این آلایندگی قرار دارند.

اما این مطالعه مشخص کرد که هزینه های رسمی برای ادامه پروژه های سوخت فسیلی در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰میلادی بیش از کمک های تعلق گرفته به هوای پاک به میزان بیش از یک پنجم بوده است.

همچنین معلوم شد که کشورهای آسیا بیش از ۸۰ درصد کمک های توسعه ای برای مقابله با آلودگی هوا را بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ دریافت کرده اند.

چین بزرگترین دریافت کننده بود و ۴۵ درصد از منابع مالی را به دست آورد پس از آنکه دولت پکن «جنگ علیه آلودگی» را درپی کیفیت پایین هوا در سال ۲۰۱۳ اعلام کرد.

این مطالعه خواستار اختصاص بودجه به حوزه هایی همچون کمپین های آگاهی دهنده و گردآوری اطلاعات در کشورهایی شد که بودجه تحقیق در آن پایین است.

براساس این گزارش، در حال حاضر تنها پنج درصد از این کمک ها به قاره آفریقا اختصاص می یابد.

این در حالی است که میزان مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا در آفریقا ۳۱ درصد در ۱۰ سال افزایش داشته است.

سازمان ملل، آلودگی هوا را عامل مرگ دستکم هفت میلیون نفر در هر سال می داند و ۹ نفر از هر ۱۰ نفر هوایی را تنفس می کنند که طبق دستورالعمل های سازمان جهانی بهداشت، ناسالم است.

طبق شاخص جهانی کیفیت هوا، هند آلوده ترین کشور است و یک سوم از جمعیت آن در معرض خطر کاهش متوسط عمر به میزان ۹ سال هستند.

همچنین برآورد می شود که بهبود کیفیت هوا در سطح جهانی برای رعایت دستورالعمل های سازمان جهانی بهداشت، طول عمر متوسط را به میزان ۲.۲ سال افزایش می دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha