فرماندار بروجرد: رونق اقتصادی با توسعه بخش تعاون محقق می‌شود

بروجرد - ایرنا - معاون استاندار لرستان و فرماندار بروجرد گفت: تحول و رونق اقتصادی با توسعه بخش تعاون در زمینه‌های مختلف محقق می‌شود.

" احمد گودرزیان " روز سه شنبه در دیدار با روسای تعاونی‌های فعال بروجرد در محل فرمانداری این شهرستان افزود: برای اقتصاد در دنیا سه الگو تعریف شده که شامل بخش خصوصی، تعاون و بخش دولتی است.

وی اظهار داشت: در کشور ما هرسه الگو از ابتدا فعالیت داشته و در دهه ۶۰ تعاونی‌ها از رونق و جایگاه خاصی برخوردار بودند.

معاون استاندار لرستان بیان کرد: در دهه ۶۰ هربخش مانند دامداری، مرغداری، کشاورزی دارای تعاونی بودند، اما در دهه ۷۰ تعاونی‌ها کم کم کنار رفتند و جای خود را به بخش خصوصی دادند و نه تنها تعاونی‌ها بلکه بخش دولتی را کنار گذاشتند و این مهم باعث ایجاد مشکل در بسیاری از واحدهای تولیدی و صنعتی در کشور شد.

گودرزیان اضافه کرد: تعاونی‌ها در بروجرد در دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰ خدمات گسترده‌ای انجام دادند و زمانی که کل بودجه دولتی شهرستان ۱۰ میلیون تومان بود بودجه شرکت حمایت که از تعاونی‌ها  ۱۳میلیون تومان برآورد شد.

وی تاکید کرد: باید از موفقیت‌های تعاونی‌ها در کشورهای دیگر الگو گرفت و راه توسعه و رونق اقتصادی را هموار نماییم و با داشتن برنامه اقتصادی درتعاونی‌ها در شرایط تورم موجود با مشکل مواجه نشویم.

معاون استاندار لرستان و فرماندار بروجرد ادامه داد: باید تلاش نمود و بررسی کرد که چرا تعاونی‌هایی که در ۲ دهه قبل بیش از هزار عضو داشتند اکنون فعالیت چندانی ندارند.

گودرزیان یادآور شد: از مسوولان تعاونی‌ها بروجرد درخواست می شود در نشست ویژه ای مشکلات بخش تعاون و سرمایه گذاری در این بخش را بررسی و زمینه توسعه تعاونی‌ها را در شهر اشترینان فراهم کنند.

وی افزود: کل میزان تسهیلات شهرستان ۶۰ میلیاردتومان است که پاسخگو نیست و اگر تعاونی‌ها رونق بگیرند و سود خود را نیز ببرند شاهد تحول اقتصادی در این شهرستان خواهیم بود.
رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد گفت: از سال ۹۹ تاکنون با توجه به شیوع کرونا تعداد ۲۷تعاونی در بروجرد ایجاد شده که در مقایسه با سال قبل از آن ۶ تعاونی بیشتر بوده است. 
عبدالعلی گیوه کی اظهار داشت: از سال ۹۹ تا کنون ۲هزار و ۴۰۰ نفر ساعت دوره آموزشی برگزار و ۱۳۴ مورد نظارت و بازرسی از تعاونی‌ها انجام شده است.
وی بیان کرد: میزان اشتغال ایجاد شده تعاونی‌ها در این مدت ۲۲۰ مورد در سال ۹۹ تاکنون بوده و تعداد ۵۰۰ مورد مشاوره انجام شده است.
وی مجموع تعاونی‌های بروجرد را ۷۷۶ تعاونی  اعلام کرد و یادآور شد: بیشترین مشکلات تعاونی‌ها در بخش سبستم بانکی است که در هیج جای لرستان به اندازه بروجرد سخت‌گیری نمی شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha