نیمه اول شهریور امسال بدون بارش در آذربایجان غربی سپری شد

ارومیه- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: طی نیمه نخست شهریورماه امسال، هیچ بارشی در ایستگاه های باران سنجی این شرکت ثبت نشد.

یاسر رهبردین روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: البته سال گذشته نیز شرایط تقریبا مشابهی داشتیم و میزان بارش در نیمه اول شهریور سال ۱۳۹۹ نیز کمتر از یک میلی متر بود.

وی در خصوص بارش های سال آبی جاری، تنها ۱۵ روز مانده به پایان سال آبی اظهار کرد: بارش نزولات آسمانی در استان طی این مدت (از اول مهر ۱۳۹۹ تاکنون) ۲۵ درصد معادل ۹۸ میلی‌متر کمتر از سال گذشته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی ادامه داد: میزان بارش‌ها در استان از ابتدای سال آبی جاری (اول مهر سال گذشته) تاکنون ۲۹۶ میلی‌متر ثبت شده درحالی‌که میزان بارش در مدت مشابه سال گذشته حدود ۳۹۴ میلی‌متر بود.

وی اضافه کرد: امسال همچنین شاهد کاهش ۱۷ درصدی و ۶۰ میلی‌متری بارش ها نسبت به متوسط درازمدت هستیم.

رهبردین از وجود سه حوضه آبریز دریاچه ارومیه و رودخانه‌های زاب و ارس در استان خبر داد و بیان کرد: به طور متوسط در هرکدام از این حوضه‌ها به ترتیب ۳۷۲، ۸۵۵ و ۳۰۴ میلی‌متر بارش در سال آبی جاری گزارش شده که در هر سه حوضه بارش ها نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته کاهش یافته است.

وی گفت: این کاهش در حوضه زاب ۳۰ درصد، حوضه دریاچه ارومیه ۲۲ درصد و حوضه ارس ۲۸ درصد است.

به گزارش ایرنا، متوسط بارش در سال آبی گذشته بیش از ۴۰۰ میلی‌متر بود که امسال رسیدن به این رقم بسیار دور از انتظار به نظر می رسد.

متوسط بارش در آذربایجان غربی بین ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلی‌متر است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha