داروی قارچ سیاه در اختیار بیمارستان امیرالمومنین (ع) اراک قرار گرفت

اراک - ایرنا - معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی گفت: با توجه به‌اینکه هفته‌های اخیر مواردی از ابتلا به بیماری قارچ سیاه در استان مرکزی مشاهده شده ، داروی این بیماری در اختیار بیمارستان امیرالمومنین(ع) اراک قرار گرفته و مبتلایان می‌توانند برای مداوا به این مرکز درمانی مراجعه کنند.

دکتر «عباس علیمرادیان» روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: سهمیه داروی قارچ سیاه برای استان مرکزی محدود است و با هدف توزیع عادلانه این دارو، تنها یک مرکز درمانی استان مرکزی برای توزیع آن پیش‌بینی شده است.

وی اظهار داشت: سایر مراکز درمانی دولتی و بخش خصوصی استان در صورتی‌که مواردی از مراجعه بیمار قارچ سیاه داشته باشند باید برای تهیه دارو آن( آمپول «آمفوتریسین بی») به بیمارستان امیرالمومنین (ع) اراک مراجعه کنند.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی گفت: همزمان با موج پنجم کووید ۱۹، مواردی از بیماری قارچ سیاه  نیز رواج پیدا کرده و  سازمان غذا و دارو با واردات بهنگام داروی این بیماری اقدام به توزیع استانی آن کرده است.

دکتر علیمرادیان افزود: داروی قارچ سیاه در شهرستان‌های استان مرکزی موجود نیست و فقط امکان تهیه در مرکز استان مرکزی و در بیمارستان امیرالمونین (ع) اراک  وجود دارد.

تاکنون سه بیمار مبتلا به قارچ سیاه با علایم بالینی مشخص در استان مرکزی شناسایی شده‌اند که برای درمان در بیمارستان امیرالمومنین(ع) بستری هستند.

بیماری قارچ سیاه توسط گروهی از کپک‌ها به‌نام «موکورمیس»  ایجاد می‌شود این بیماری در افرادی مشاهده شده که اغلب ضعف سیستم ایمنی بدن داشته و یا به دیابت مبتلا بوده‌اند و افرادی که داروهای ضعف سیستم ایمنی بدن مصرف می‌کنند نیز در معرض دچار شدن به آن هستند.

کپک‌ «موکورمیستس» که عامل بیماری قارچ سیاه است در همه اماکن از جمله در خاک و گیاهان توان زندگی دارد و این کپک تاکنون بیشتر در کشورهای آمریکا، استرالیا و هند دیده شده بود.
شیوع بیماری قارچ سیاه با گسترش ویروس کرونا در جهان بیشتر شده است و بر اساس شواهد موجود این بیماری در بعضی شهرهای هندوستان، باعث مرگ تعداد زیادی از مردم شده و از آنجا که بیماری تهاجمی است باید سریع تشخیص داده شده و درمان شود و در صورتی که این کار دیر انجام شود می‌تواند باعث نقص عضو و یا حتی مرگ افراد ختم شود.

 تورم چشم و افتادگی پلک، ترشحات تیره رنگ در داخل بینی و برخی اختلالات مغزی از تظاهرات بالینی بیماری قارچ سیاه است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha