۱۶ شهریور ۱۴۰۰، ۱۳:۰۸
کد خبرنگار: 2237
کد خبر: 84462838
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

معدن زغال سنگ رودبار با واگذاری به سرمایه‌گذار جدید احیاء می‌شود

رشت - ایرنا - رئیس اداره معادن و اکتشافات معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان از احیاء معدن زغال سنگ رودبار با واگذاری به سرمایه‌گذار جدید خبر داد و گفت: فعالیت مجدد این معدن بزرگ به لحاظ مسائل اجتماعی و منطقه ای بسیار حائز اهمیت است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، به نقل از روابط عمومی سازمان صنعت ، معدن و تجارت گیلان؛ امیرحسین رسام در جلسه‌ای با حضور مدیران تسویه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی وزارت صمت و ” شرکت پل راه نامی" برنده مزایده معدن زغال سنگ البرز غربی سنگ‌رود افزود: قطعاً با حمایت و پیگیری های مسؤلان شهرستان رودبار  به خصوص نماینده  مردم رودبار و فرماندار شهرستان، فرآیند انتقال از سوی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و اجرای تعهدات سرمایه گذار جدید شتاب بیشتری خواهد گرفت.

وی فاز اول عملیات اجرایی برابر با تعهدات بهره بردار جدید را حداکثر تا پایان شهریور سال جاری عنوان و اضافه کرد: آغاز فعالیت طی یک برنامه زمانبندی  مشخص، برای از سرگیری فعالیت مجتمع معدنی سنگرود انجام خواهد شد.

رئیس اداره معادن و اکتشافات معدنی سازمان صنعت معدن تجارت گیلان خاطر نشان کرد: راه اندازی این واحد بزرگ معدنی از نظر معیشتی و اشتغال زایی اهالی بومی همچون مناطق فاراب و خورگام نقطه عطفی در رشد و شکوفایی اقتصاد شهرستان و استان خواهد بود و رونق و پویایی را همانند سالهای گذشته برای مردم منطقه فراهم خواهد آورد. 

رسام با اشاره به ذخایر مناسب آهک ، خاک نسوز و سیلیس ایجاد واحدهای صنایع معدنی در این واحد بزرگ معدنی را برای فرآوری و ایجاد ارزش افزوده، از اولویت های بعدی سازمان صمت استان عنوان و تصریح کرد: این سازمان با جدیت و حساسیت بر انجام دقیق فرآیند های اجرایی و برنامه ریزی شده از سوی بهره بردار جدید  نظارت خواهد کرد.

وی همچنین با اشاره به وجود ظرفیت های معدنی موجود در عرصه محدوده پروانه معدن سنگ رود اظهار داشت: گستردگی عرصه معدن سنگرود و اکتشافاتی که دهه های گذشته انجام شده، نوید بخش وجود ذخایر معدنی مناسب علاوه بر زغال سنگ است که با انجام اکتشافات تکمیلی و تعیین ذخیره مناسب برای هر یک از مواد معدنی اکتشاف شده از سوی سرمایه گذار جدید برای ‌بهره برداری معادن ، می توانیم شاهد ایجاد ظرفیت های جدید اشتغال برای ساکنان بومی مناطق همجوار معدن باشیم.

رئیس اداره معادن و اکتشافات معدنی سازمان صمت گیلان اظهار داشت: همچنین در احیای معدن زغالسنگ سنگرود مطابق با رای شورای عالی معادن کشور، عزم جدی از سوی سازمان صمت وجود دارد.

رسام برگزاری مزایده و تعیین بهره بردار جدید، مرحله به مرحله فرآیند واگذاری آن با نظارت دقیق را از جمله اقدامات و برنامه های سازمان صمت عنوان و بیان کرد: این جلسه برای تعیین و تکلیف اموال قابل انتزاع معدن و تحویل نهایی به بهره بردار برگزار شد و فعالیت مجدد با انجام اکتشافات تکمیلی با اولویت زغال سنگ و سپس اکتشاف سایر ذخایر موجود در عرصه معدن  با  قدرت پیگیری می‌شود.

۴۰ معدن فعال و ۴۰ معدن غیر فعال در استان گیلان وجود دارد که ۲۵ معدن غیر فعال سال گذشته تعیین تکلیف شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha