سومین روز وضعیت هشدار در هوای کلانشهر مشهد

مشهد- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: گرچه حجم آلاینده‌ها در هوای مشهد نسبت به ۲ روز گذشته کاهش یافته اما کیفیت هوای این کلانشهر در روز سه‌شنبه ۱۶ شهریور ماه برای سومین روز متوالی در وضعیت هشدار قرار دارد.

تورج همتی در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: میانگین کنونی کیفیت هوای مشهد ۱۱۷ ای.کیو.آی و نشانگر هوای آلوده و وضعیت هشدار است که این میزان دیروز ۱۶۲ ای.کیو.آی بود.

وی ادامه داد: هم اکنون کیفیت هوا در مناطق خاقانی، نخریسی و سجاد مشهد در وضعیت سالم قرار دارد و در ۲۰ منطقه دیگر این شهر در وضعیت هشدار و آلوده برای گروه‌های حساس است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: این موج آلودگی در مشهد ناشی از فعالیت ۲ کانون گرد و غبار خارجی قره قوم در ترکمنستان و هرات در افغانستان و نیز کانون داخلی سرخس است.

وی افزود: شایسته است شهروندان مشهدی با کاهش رفت و آمدهای غیرضروری، نقش موثر خود را در بهبود کیفیت هوای این شهر ایفا کنند.

قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا تا ۵۰ ای.کیو.آی به معنای وضعیت پاک و بین ۵۱ تا ۱۰۰ ای.کیو.آی نشانگر وضعیت سالم است.

همچنین قرار گرفتن شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد ۱۰۱ تا ۱۵۰ ای.کیو.آی به معنای آلودگی هوا برای افراد حساس و کودکان و بین اعداد ۱۵۱ تا ۲۰۰ ای.کیو.آی به معنای آلودگی هوا برای همه سنین محسوب می‌شود.

قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد ۲۰۱ تا ۳۰۰ ای.کیو.آی نیز نشانگر وضعیت اضطراری و بالاتر از عدد ۳۰۰ هم نمایانگر وضعیت بحرانی آلودگی هواست.

روزانه افزون بر یک میلیون دستگاه خودرو در کلانشهر ۳.۵ میلیون نفری مشهد رفت و آمد می‌کنند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha