بورل در بغداد؛ چه گفت و چه شنید

بغداد-ایرنا- مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا عصر دوشنبه وارد بغداد شد و با مقام های عراقی درباره مسائل مختلف از تروریسم و قاچاق گرفته تا همکاری اقتصادی، تغییرات آب و هوایی و انتخابات پارلمانی آینده گفت و گو کرد.

جوسپ بورل ابتدا با برهم صالح رئیس جمهور عراق دیدار کرد و دو طرف به بررسی روابط مشترک بین عراق و اتحادیه اروپا و اهمیت تقویت و توسعه همه جانبه آن پرداختند.

براساس بیانیه دفتر ریاست جمهوری عراق، دو طرف در این دیدار به بررسی روابط مشترک بین عراق و اتحادیه اروپا و اهمیت تقویت و توسعه همه جانبه آن پرداختند.

برهم صالح در این دیدار از حمایت اتحادیه اروپا از عراق طی سال های گذشته و حمایت فعلی در زمینه های سیاسی، امنیتی، بشردوستانه، اقتصادی، پروژه های خدماتی و بازسازی عراق تقدیر کرد.

رئیس جمهور عراق با اشاره به اینکه عراق به تقویت روابط و همکاری با اتحادیه اروپا در زمینه های مختلف و استفاده از تجربه کشورهای اروپایی اهتمام دارد، بر لزوم همکاری برای کاهش تنش های منطقه و از بین بردن بحران ها و برقراری صلح در آن و حمایت از راه حل ها و ارتباط اقتصادی و تجاری و اهمیت تضمین امنیت و ثبات عراق برای تقویت روابط اقتصادی و تجاری تاکید کرد.

همکاری در مسائل حساسی مانند جنگ با تروریسم، تضمین عدم ایجاد پناهگاه امن برای تروریست ها در هر منطقه ای، حمایت از توسعه اقتصاد عراق، کمک به مبارزه با فساد و استرداد اموال غارت و قاچاق شده عراق، پشتیبانی از عراق در طرح های مقابله با بحران های ناشی از تغییرات آب و هوایی و حفظ محیط زیست به عنوان چالشی بزرگ برای کشور، منطقه و جهان از محورهای مورد بحث دو طرف بود.

بورل در این دیدار بر پایبندی اتحادیه اروپا در  کمک به عراق در زمینه های مختلف و حمایت از امنیت، ثبات و حاکمیت عراق تاکید کرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادبه اروپا، پیشرفت عراق و تلاش های بغداد در مسائل داخلی و همچنین مسائل خارجی مربوط به اتخاذ «سیاست متعادل» برای کاهش تنش های منطقه را تحسین کرد.

وی همچنین در دیدار با «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق به تعهد و پایبندی اتحادیه اروپا به حمایت از عراق در همه سطوح و کمک به تلاش های اصلاح گرایانه دولت عراق و گام های آن در مسیر توسعه و افزایش تکیه بر انرژی های تجدیدپذیر و پاک اشاره کرد.

الکاظمی در این دیدار بیان کرد که عراق اهتمام زیادی به رابطه با همه کشورهای اتحادیه اروپا در زمینه های مختلف به خصوص سیاسی، اقتصادی و فرهنگی قائل است.

الکاظمی تصریح کرد که عراق به بهره مندی از تجربه اروپا در تبدیل تنوع به عنصر قدرت از طریق سازوکارهای دموکراتیک و حکمرانی خوب اهتمام دارد.

بورل نیز از تلاش اتحادیه اروپا در حمایت از انتخابات پارلمانی عراق از طریق اعزام تیم های نظارتی از سوی کمیساریای پارلمان اروپا گفت.

این نخستین سفر نماینده سیاست خارجی اتحادیه اروپا به عراق است که برای آغاز مذاکراتی فراگیر با دولت عراق انجام شده است.

جوسپ بورل همچنین در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با «فؤاد حسین»، وزیر امور خارجه عراق بر شراکت قوی بین عراق و اتحادیه اروپا تاکید کرد.

حسین با اشاره به اینکه امنیت اروپا با امنیت عراق در ارتباط است، بیان کرد که در این دیدار دو طرف چند پرونده از جمله پرونده مهاجران را بررسی کردند.

بورل با اشاره به شراکت قوی با عراق گفت که در دیدار با وزیر خارجه عراق، پرونده های امنیت و مهاجران بررسی شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha