۱۶ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۹:۱۶
کد خبرنگار: 780
کد خبر: 84462580
۱ نفر

برچسب‌ها

ضرب شست انصارالله و نگرانی آمریکا و انگلیس

تهران - ایرنا - عملیات پی در پی موشکی و پهپادی موفق رزمندگان یمنی علیه متجاوزان سعودی در چند روز گذشته، در عین حالی‌که موجب نگرانی مقامات عربستان شده، باعث خشم حامیان آنها یعنی آمریکا و انگلیس نیز گردیده و صدای آنها را درآورده است.

روز شنبه رزمندگان یمنی با استفاده از هشت پهپاد و موشک بالستیک  "ذوالفقار" در عملیاتی با نام «موازنه بازدارندگی هفتم» در عمق عربستان چند مواضع اقتصادی و نظامی سعودی‌ها را هدف قرار دادند.

«یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن طی سخنانی در خصوص این عملیات اعلام کرد که تأسیسات حیاتی و مراکز نظامی عربستان طی عملیاتی با پهپاد «صماد ۳» و موشک ذوالفقار هدف قرار گرفت و طی آن، تأسیسات وابسته به «آرامکو» در «رأس التنوره» در منطقه «الدمام» در شرق این کشور با هشت پهپاد صماد ۳ و موشک بالستیک از نوع «ذوالفقار» و همچنین تاسیسات نفتی آرامکو عربستان در مناطق جده، جیزان و نجران با ۵ موشک بالستیک از نوع "بدر" و دو پهپاد "صماد ۳" هدف قرار گرفت.

وی با هشدار به متجاوزان و حامیان آنها و با تاکید بر حق مشروع یمنی‌ها در اجرای عملیات‌ منحصر به فرد بیشتر در دفاع از یمن تا توقف تجاوز حملات متجاوزان و رفع محاصره این کشور تصریح کرد که «نیروهای مسلح یمن به یاری خدا به نبرد جهادی خود تا آزادسازی تمام اراضی جمهوری کشور و تحقق آزادی و استقلال ادامه خواهند داد».

مقامات «دولت نجات ملی» یمن نیز بارها تاکید کرده‌اند، تا زمانی‌که ائتلاف سعودی جنگ علیه یمن را متوقف نکرده و محاصره این کشور را برندارد، طرح پیشنهاد آتش‌بس بی‌فایده است و نبرد با متجاوزان و حامیان آنها تا کسب پیروزی ادامه خواهد داشت.

"محمد عبدالسلام" رئیس هیات مذاکره کننده دولت نجات ملی یمن نیز در واکنش به حملات موفق پهپادی و موشکی روزهای اخیر رزمندگان یمنی علیه مواضع متجاوزان سعودی اعلام کرد که «به همان اندازه که متجاوزان به حملات خود و محاصره یمن ادامه دهند، به همان اندازه ملت ما به دفاع از خود ادامه خواهد داد».

وی با تبریک عملیات موفقیت‌آمیز بازدارندگی به رزمندگان یمنی در عمق خاک کشورهای متجاوز تاکید کرد که «عملیات مشروع ما در راستای موضع دفاعی ملت محاصره و مورد تجاوز یمن است و به یاری خداوند، گسترده‌تر و بزرگتر خواهد شد و روند صعودی به خود خواهد گرفت».

ابراز خشم حامیان متجاوزان از عملیات رزمندگان یمنی و ایراد اتهامات

عملیات موفقیت‌آمیز چند روزه رزمندگان یمنی در کنار نگرانی متجاوزان، موجب خشم انگلیس و آمریکا به عنوان دو کشور اصلی حامی متجاوزان و تروریست‌ها در جهان شده است، به حدی که  «دومینیک راب» وزیر خارجه انگلیس شامگاه یکشنبه در پیامی توییتری، بدون ارایه سندی، ایران را تسهیل کننده حملات جنبش انصارالله یمن به سعودی‌ها دانست!.

راب بدون اشاره به اقدامات جنایت بار انگلیس و آمریکا در حمایت از گروه‌های تروریستی در منطقه و جهان با محکوم کردن اقدام دفاعی رزمندگان یمنی مدعی شد، «این رفتار بی‌پروا توسط حوثی‌ها که توسط ایران تسهیل شده، شهروندان بی‌گناه را تهدید کرده و مانع از تلاش‌ها به سوی ثبات منطقه‌ای می‌شود!».

این مقام انگلیسی در این پیام خود هیچ اشاره‌ای به هفت سال تجاوز ائتلاف سعودی به یمن که موجب شهادت هزاران یمنی و زخمی شدن دهها هزار نفر دیگر در کنار آوارگی میلیونها یمنی بی گناه و ویرانی این کشور شده، نکرده است، اقدامی که از سوی انگلیس، آمریکا و شماری دیگر از کشورهای غربی حمایت می‌شود.

«آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا نیز در تماس تلفنی با «فیصل بن فرحان بن عبدالله آل سعود» همتای سعودی خود عمیقا از حملات پهپادی و موشکی رزمندگان یمنی ابراز نگرانی کرده است.

وزیر امور خارجه آمریکا در این گفت وگو همچنین بر پایبندی آمریکا به شراکت راهبردی و بلندمدت خود با عربستان سعودی و کمک به این کشور در ادامه جنایات خود علیه مردم مظلوم یمن تأکید کرده است.

بلینکن همچنین در بیانیه‌ای بدون اشاره به ادامه جنایات ائتلاف سعودی در یمن، اعلام کرد که «بار دیگر از انصارالله می‌خواهیم با آتش بس جامع و فوری موافقت و حملات را متوقف کند».

وزیر خارجه آمریکا می‌افزاید، انصارالله باید برای حل و فصل دیپلماتیک و مسالمت‌آمیز و پایان دادن به درگیری ها در چارچوب سازمان ملل تلاش کند!.

ادعاهای وزرای خارجه آمریکا و انگلیس علیه انصارالله و ایران در حالی است که رزمندگان یمنی فقط تاسیسات اقتصادی و مراکز نظامی عربستان را هدف قرار می‌دهند، ولی سعودی‌ها و ائتلاف متجاوز غربی – عربی در مقابل، همواره زیرساخت‌ها و مراکز درمانی و مسکونی یمن را با تجهیزات و سلاح‌های آمریکایی – انگلیسی هدف قرار می‌دهند که در نمونه اخیر بمب افکن‌های ائتلاف سعودی پنجشنبه گذشته ۱۷ بار شهرستان صرواح، ۱۴ بار شهرستان رحبه و هشت بار شهرستان مدغل استان مأرب را بمباران کردند که در این حمله‌ها شمار زیادی از مردم بی‌دفاع یمن کشته شدند.

واکنش و هشدار "محمدعلی الحوثی"‏ عضو شورای عالی سیاسی جنبش انصارالله یمن نسبت به ادامه تجاوزها و اشغالگری دشمنان مردم یمن به ویژه آمریکایی‌ها جالب توجه است.

الحوثی دو روز پیش در صفحه شخصی خود در توییتر خطاب به آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا نوشت: «شما سگ‌های آمریکایی را از افغانستان خارج کردید تا کسی در خطر نباشد، اما لازم بود اول آمریکایی‌های متجاوز از یمن خارج می‌شدند تا کسی به خطر نیفتد و ثبات به منطقه باز گردد».

وی در توئیت دیگری نوشت، «با خروج آخرین استعمارگر آمریکایی از افغانستان، از آمریکا و همپیمان سعودی‌اش می‌خواهم تا از یمن خارج شوند و طرحی را برای عقب نشینی از جمهوری یمن آماده کنند تا ملت ما در ثبات و به دور از اشغالگری زندگی کنند، در غیراین صورت یمن گورستان اشغالگران خواهد بود».

عملیات اخیر پهپادی و موشکی رزمندگان یمنی به تاسیسات اقتصادی و پایگاه‌های نظامی سعودی‌ها نشان می‌دهد که کاملا موفقیت آمیز بوده به حدی که صدای حامیان تروریسم در منطقه یعنی آمریکا و انگلیس را درآورده و آنها را به پرت و پلا گویی واداشته است.

جنگ یمن که با تجاوز ائتلاف عربی – آمریکایی به سرکردگی رژیم سعودی از ششم فروردین سال 1394 آغاز شده نشان می‌دهد که به غیر کشتار مسلمانان و نابودی منابع مادی آنها، نتیجه دیگری برای متجاوزان نداشته و عقل سالم حکایت می‌کند که باید این جنگ خانمانسوز هرچه زودتر پایان یابد و مردم یمن به بازسازی کشور خود و سرنوشتشان بدون دخالت دیگران همت گمارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha