۱۵ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۲۰:۲۳
کد خبرنگار: 2254
کد خبر: 84462470
۰ نفر

برچسب‌ها

استقبال کرواسی از برگزاری «شب ایران» در شهر ورگوراس این کشور

بلگراد - ایرنا - جشنواره "ماته شیمونویچ" در شهر ورگوراس کرواسی که امسال به ایران اختصاص یافت، روایت های این جهانگرد معروف کروات از مشاهداتش در سفر به ایران توسط «ایوان جُگیچ» نویسنده کتاب «ایرانِ اکنون» بازسازی و بازخوانی شد که مورد استقبال قرار گرفت.

به گزارش دوشنبه شب ایرنا، در این مراسم که در قلعه قدیمی شهر ورگوراس به عنوان زادگاه «ماته شیمونویچ» برگزار شد، «ایوان جُگیچ» ضمن نگاهی به تصاویر و متونی که شیمونویچ از سفر به مناطق مختلف ایران در دفترچه یادداشت چرمی اش به عنوان «سفر به سرزمین باستانی» به جای گذاشته است؛ تصاویر جدید همان مناطق و مشاهدات شخصی اش را یادآوری و ویژگی های تاریخی و سبک زندگی مردم مناطق مختلف کشورمان را  روایت کرد و به سوالات حاضران پاسخ داد.

استقبال کرواسی از برگزاری «شب ایران» در شهر ورگوراس این کشور

وی گفت: جذابیت های منحصر به فرد سرزمین و فرهنگ ایران، متاسفانه هنوز به خوبی برای مخاطبان غربی منعکس نشده است و چنین برنامه هایی نشان می دهد که در طول تاریخ، جهانگردانی مثل شیمونویچ که دنبال کشف سرزمین های تاریخی و فرهنگ ملت های آنان بوده‌اند، توجه ویژه‌ای به ایران داشته‌اند.

استقبال کرواسی از برگزاری «شب ایران» در شهر ورگوراس این کشور

سرو غذای ایرانی و اجرای موسیقی سنتی به همراه بازخوانی اشعار منتخب ایرانی به زبان کرواتی، حاضران در این جشنواره را بیشتر با فرهنگ کشورمان آشنا کرد.

استقبال کرواسی از برگزاری «شب ایران» در شهر ورگوراس این کشور

شیمونویچ جهانگرد معروف کرواسی سال ۱۹۰۰ میلادی در شهر ورگوراس در جنوب شرقی کرواسی متولد شد و طی ۱۹ سال و مسیری ۳۶۰ هزار کیلومتری با قایق، دوچرخه و پیاده به ۷۰ کشور جهان سفر کرد و یادداشت‌هایی از مشاهدات خود به جای گذاشت.

وی در سال ۱۹۳۷ در مسیر خود، مناطق مختلف ایران را بازدید کرده و تصاویری از این سفر نیز در آلبوم اختصاصی وی در ورگوراس موجود است.

«ایوان جُگیچ» نویسنده کتاب «ایران اکنون» که اخیرا چاپ دوم آن منتشر شد، شهروند کروات است که در ایران زندگی می‌کند و در بخش گردشگری فعالیت دارد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha