افکار عمومی آمریکا نسبت به عملکرد این کشور در افغانستان منفی است

تهران _ایرنا_ مرکز پژوهش های راهبردی "الاهرام" نوشت: طی سال های اخیر به طور قابل ملاحظه ای شمار آمریکاییان حامی عملیات نظامی در افغانستان کاهش پیدا کرده است. از نظر افکار عمومی آمریکا هدف هایی که برپایه دولت دموکراتیک و نهادهای نظامی در افغانستان مورد نظربوده؛ محقق نشده است.

مرکز پژوهش های سیاسی و راهبردی «الاهرام» [۱] در گزارشی به قلم «دینا شحاته» مدیر بخش مطالعات مصر در این مرکز با عنوان «افکار عمومی آمریکا و عقب نشینی از افغانستان» [۲] نوشت: بسیاری از تحلیلگران از منظر روابط بین الملل و رقابت میان قدرت های بزرگ در جهان چند قطبی به موضوع عقب نشینی آمریکا از افغانستان و قدرت یابی  طالبان پرداخته اند. برخی بر این باورند که بازگشت طالبان با برنامه ریزی آمریکا با هدف بی ثباتی سازی ثبات منطقه در مرزهای چین، روسیه و ... صورت گرفته است. برخی دیگر معتقدند که آمریکا هنوز هم از جریان های اسلامی سیاسی با هدف بی ثبات سازی و ایجاد قطب بندی های سیاسی در جهان عرب و اسلام حمایت می کند. اما عقب نشینی آمریکا از افغانستان به دلیل رویارویی با تحولات مهم سال های اخیر در داخل آمریکا صورت گرفته است. این تحولات سبب شده اند که «دونالد ترامپ» رییس جمهوری پیشین و «جوبایدن» رییس جمهوری کنونی آمریکا برای پایان دادن به حضور نظامی آمریکا در شماری از مناطق درگیری و در راس آن افغانستان تلاش کنند. زیرا حضور نظامی آمریکا در افغانستان ۲۰ سال طول کشیده است و این موضوع سبب شده است که آمریکا ۲ ترلیون دلار در این جنگ هزینه کند.

نتایج متفاوت

این تحلیلگر مصری در بخش دیگری از گزارش خود نوشت، بسیاری از تحلیلگران آمریکایی معتقدند اگرچه از نظر افکار عمومی آمریکا هدف آمریکا از حمله به افغانستان تحقق یافته است و زیر ساخت های گروه تروریستی القاعده در افغانستان ویران شده و «اسامه بن لادن» در سال ۲۰۱۱ به هلاکت رسید. اما هدف هایی چون برپایه دولت دموکراتیک مدرن و نهادهای نظامی در افغانستان تحقق پیدا نکرده است و  از شمار کسانی که حامی عملیات نظامی در افغانستان بوده اند کاسته شده است و بر تعداد مخالفان دخالت نظامی آمریکا در کشورهای افغانستان، عراق و سوریه افزوده شده است. به طوری که این موضوع در قدرت یابی ترامپ در سال ۲۰۱۶ هم نقش داشت. زیرا بسیاری از رای دهندگان به وی معتقد بودند این جنگ ها از نظر مالی و جانی آمریکایی را با زیان هایی روبرو کرده است و هیچ یک از اهداف و آرمان های مردم آمریکا را محقق نکرده است.

به نوشته این اندیشکده مصری، این موضوع قابل توجه است که جریان های در حال رشد در داخل حزب دموکرات و جمهوری از موضوع عقب نشینی نظامی آمریکا به عنوان بخشی از برنامه ها و اهداف اساسی خود استفاده کرده اند. در حزب جمهوری جریان راست تندرو به رهبری ترامپ از جریان محافطه کار جدید که به بهانه مبارزه با تروریسم و گسترش دموکراسی و حقوق بشر آمریکا را به شماری از جنگ ها وارد کرده اند، انتقاد کرده اند. هواداران جریان راست تندرو شعار «نخست آمریکا» را سر می دهند. این شعاری است که با سیستم لیبرال، جهانی سازی و گسترش نفوذ آمریکا در خارج در عرصه های مختلف سیاسی، اقتصادی و نظامی مخالف است. در حزب دموکرات هم در انتخابات اخیر جریان چپگرا به رهبری «برنی ساندرز» قدرت یافت. این جریان خواستار پایان دادن به دخالت نظامی آمریکا در خارج و به کار بستن ابزارهای دیپلماسی و اقتصادی به جای گزینه نظامی است. این موضوع در برنامه کاندیدا های ریاست جمهوری در انتخابات اخیر آمریکا هم انعکاس یافت. به طوری که ترامپ بر روی شعار «نخست آمریکا» و اهمیت پایان حضور نظامی آمریکا در عراق و افغانستان تاکید کرد. این در حالی است که بایدن هم در برنامه انتخاباتی خود بر ضرورت پایان دادن به ورود نظامی آمریکا در جنگ های بی پایان تاکید کرد و خواستار فعال سازی ابزارهای دیپلماسی در سیاست خارجی آمریکا شد. بایدن برای تحقق وعده های انتخاباتی خود اقدام به اجرایی سازی توافقی کرد که دولت ترامپ با جریان طالبان منعقد کرد و در آغاز ماه آگوست ۲۰۲۱ شروع به عقب نشینی نیروهای آمریکا از افغانستان کرد.

بحران سیاسی داخلی

مرکز پژوهش های سیاسی و راهبردی الاهرام نوشت: با وجود تایید گسترده تصمیم بایدن برای عقب نشینی نیروهای آمریکا از افغانستان از سوی مردم، اما فروپاشی دولت و نیروهای نظامی افغانستان طی چند روز و بازگشت جریان طالبان به قدرت و آشوب های ناشی از خارج کردن کارمندان سفارت آمریکا از کابل، به یک بحران سیاسی برای دولت بایدن تبدیل شده است. بسیاری از تحلیلگران معتقدند که روند عقب نشینی به طور نسنجیده و نامنظم صورت گرفته است و پیامد های ناگوار این عقب نشینی دامن دولت بایدن را خواهد گرفت و رقبای سیاسی وی از این موضوع علیه وی استفاده خواهند کرد و تصویری از یک رییس جمهوری ضعیف از وی ارائه خواهند کرد. با این وجود پیش بینی می شود که بحران کنونی تاثیر مهمی در انتخابات میان دوره کنگره در سال ۲۰۲۲ نداشته باشد. زیرا به طور کلی سیاست خارجی و به طور ویژه افغانستان در اولویت مردم آمریکا قرار ندارد.

تغییرات افکار عمومی آمریکا درباره جنگ افغانستان

مرکز پژوهش های سیاسی و راهبردی الاهرام درباره افکار عمومی مردم آمریکا درباره جنگ در افغانستان نوشت: برپایه نظر سنجی ها، استقبال مردمی نسبت به حضور نظامی آمریکا در افغانستان طی سال های اخیر به ویژه از سال ۲۰۱۴ میلادی به طور قابل ملاحظه ای کاهش یافته است. حمله به افغانستان که پس از حوادث تروریستی ۱۱ سپتامبر در سال ۲۰۰۱ آغاز شده با تایید گسترده مردم روبرو شده و ۹۳ درصد از مردم از این تصمیم استقبال کردند. این استقبال تا زمان به هلاکت رسیدن بن لادن ادامه یافت. اما در ادامه شمار کسانی که حمله نظامی به افغانستان را اشتباه می دانستند افزایش یافت؛ به طوری که در سال ۲۰۱۴ تعداد مخالفان و موافقان حمله نظامی برابر شد. در سال ۲۰۲۱ شمار کسانی که هوادار حمله نظامی به افغانستان بودند به کمترین حد خود رسید. با وجود همسو بودن مواضع و سیاست های دولت بایدن با دولت ترامپ درباره پرونده افغانستان اما هواداران حزب جمهوری خواه هنوز هم بیشتر از جنگ افغانستان استقبال می کنند. ۲۹ درصد از جمهوری خواهان ارسال نیروهای آمریکا به افغانستان را اشتباه می دانند این در حالی است ۵۶ درصد از دموکرات ها و ۵۴ درصد از مستقل ها این تصمیم آمریکا را اشتباه دانسته اند. درباره تصمیم عقب نشینی کامل نیروهای آمریکا از افغانستان هم ۷۰ درصد از آمریکایی ها در ماه ژوئن ۲۰۲۱  از این موضوع استقبال کرده اند. اما در ماه آگوست به دنبال پیشروی طالبان به سوی کابل و هرج مرج های ناشی از عقب نشینی آمریکا این رقم به ۴۹ درصد رسید.

 پیامدهای تصمیم عقب نشینی آمریکا از افغانستان بر روی محبوبیت بایدن و حزب جمهوری

اندیشکده مصری افزود: با وجود هیاهوی رسانه ای ناشی از روند عقب نشینی آمریکا از افغانستان و به وجود آمدن این احساس که دولت بایدن در نتیجه آشوب های ناشی از روند عقب نشینی و قدرت یابی زودهنگام طالبان با بحران سیاسی روبرو خواهد شد، اما بسیاری از ناظران معقتدند این بحران به محض پایان هیاهوهای رسانه ای از بین خواهد رفت و بر روی دیدگاه مردم در انتخابات میان دوره ای تاثیر نخواهد داشت. زیرا بیشتر هواداران حزب دموکرات و مستقل ها از تصمیم عقب نشینی از افغانستان استقبال می کنند و اجرایی سازی این تصمیم بر روی رویکردهای انتخاباتی آنها تاثیر گذار نخواهد بود و چه بسا این تصمیم محبوبیت حزب دموکرات را افزایش دهد. همچنین سیاست خارجی به طور کلی و جنگ افغانستان به طور ویژه مورد اهتمام گسترده مردم آمریکا نیست و نظرسنجی های سال ۲۰۲۰ نشان می دهد که سیاست خارجی در رتبه ششم اولویت های مردم آمریکا قرار دارد. تنها ۱۲ درصد از مردم آمریکا اخبار حضور نیروهای آمریکا در افغانستان را دنبال می کنند و تنها در یک صورت احتمال دارد که افغانستان در میان مدت و بلند مدت به موضوع محوری تبدیل شود و آن در صورتی است که گروه های افراط گرایی مانند داعش و القاعده بتوانند بار دیگر در افغانستان حضور یابند و دست به حمله هایی علیه اهداف آمریکایی در افغانستان بزنند که در این صورت این موضوع در انتخابات آینده نقش مهمی خواهد داشت.

[۱]. مرکز مطالعات سیاسی و راهبردی الاهرام در سال ۱۹۶۸ به عنوان یک مرکز عملی که در چارچوب موسسه الاهرام فعالیت می کند، تاسیس شد. هدف این مرکز مطالعه جامعه اسراییل، صهیونیسم و مساله فلسطین بود که به مرور زمان ماموریت آن گسترش یافت و فعالیت علمی و پژوهشی را دنبال کرد و به طور کامل به مسائل سیاسی و راهبردی توجه کرد و بر روی مسائل پیشرفته نظام بین المللی و شیوه های تعامل کشورهای عربی و نظام بین الملل تمرکز کرد. این مرکز در بخش مهمی از گزارش های ابعاد مختلف مسائل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مصر را مورد بررسی قرار می دهد. این مرکز دارای بخش واحد مطالعات مصر، واحد مطالعات عربی و منطقه ای، واحد روابط بین الملل، واحد مطالعات امنیتی، واحد مطالعات رسانه ای و افکار عمومی و واحد مطالعات اقتصادی است.

[۲]. https://acpss.ahram.org.eg/News/17235.aspx

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha