۱۵ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۱۶:۰۸
کد خبرنگار: 2060
کد خبر: 84462077
۰ نفر

برچسب‌ها

نرخ حمل و نقل عمومی شهرداری مشهد تغییر نکرد

مشهد- ایرنا- اعضای شورای اسلامی شهر مشهد، با تایید مصوبه افزایش ۲۰ درصدی نرخ حمل و نقل عمومی، به همین میزان نیز تخفیف برای این بخش تعیین کردند که بر این اساس نرخ حمل و نقل عمومی در عمل بدون تغییر ماند.

به گزارش ایرنا، روز دوشنبه در نشست علنی شورای اسلامی شهر مشهد موضوع اجرایی شدن مصوبه شورای قبلی مبنی بر افزایش ۲۰ درصدی بهای حمل و نقل عمومی از پایان شهریورماه مطرح و بررسی شد.
طبق مصوبه مزبور افزایش بهای خدمات ناوگان اتوبوسرانی و قطارشهری باید از پایان شهریورماه اجرایی می‌شد اما در قالب ارائه پیشنهاد توسط یکی از اعضای شورا، به منظور عدم افزایش نرخ ۲۰ درصدی یاد شده، به همین میزان تخفیف به این مصوبه داده شد تا در عمل نرخ ها تغییری نکند.
رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد در خصوص اجرایی نشدن افزایش ۲۰ درصدی نرخ خدمات پیشنهاد داد تا به همان میزان به شهروندان تخفیف داده شود.
حسین حسامی افزود: از آنجا که سال آینده نیز مجوز افزایش بهای خدمات همان ۲۰ درصد است و نمی توان جبران عدم افزایش امسال را در سال آینده جبران کرد، لذا مصوبه افزایش ۲۰ درصدی برای افزایش نرخ پایه خدمات اتوبوسرانی و قطارشهری اجرایی می‌شود اما از آن طرف نیز به دلیل کمک به وضعیت شهروندان در شرایط کرونایی، تخفیف ۲۰ درصدی بهای خدمات حمل و نقل عمومی به شهروندان داده می‌شود.
وی اضافه کرد: با این اقدام پیش بینی درآمدی سازمانهای اتوبوسرانی و قطارشهری در سال آینده نیز دچار مشکل نمی‌شود.
رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد نیز در خصوص این پیشنهاد اظهار کرد: در بودجه مصوب قطارشهری و اتوبوسرانی سال ۱۴۰۰، مصوبه مبنی بر افزایش ۲۰ درصدی بهای خدمات تا پایان شهریور ماه وجود دارد.
ایمان فرهمندی افزود: میزان درآمد عایدی از محل این افزایش برای این سازمانها ۱۸ میلیارد تومان است در شرایطی که این دوسازمان سالانه از شهرداری ۵۲۰ میلیارد تومان یارانه دریافت می‌کنند.
وی ادامه داد: مابه‌التفاوت درآمد ناشی از این افزایش نسبت به یارانه دریافتی برای این سازمانها بسیار ناچیز است اما افزایش نرخ بهای خدمات حمل و نقل عمومی روی زندگی شهروندان تاثیر بسیاری می گذارد.
فرهمندی افزود: البته اجرایی کردن مصوبه افزایش ۲۰ درصدی بهای خدمات و در مقابل ارائه تخفیف ۲۰ درصدی باعث می‌شود شهروندان سال آینده به یکباره با افزایش ۴۰ درصدی بهای خدمات مواجه شوند که برای آنها سنگین خواهد بود لذا به جای تخفیف ۲۰ درصدی، باید مصوبه افزایش نرخ اجرایی نشود.
معاون عمران و حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد نیز در این خصوص گفت: طبق ابلاغیه دولت، سقف افزایش بهای خدمات عمومی در هر سال ۲۰ درصد است و عدم افزایش صحیح بهای خدمات روی کیفیت ارائه خدمات با توجه به محدودیت منابع مالی اثر می گذارد.
خلیل الله کاظمی افزود: با عدم افزایش ۲۰ درصدی بهای خدمات در سال جاری، سازمان اتوبوسرانی با ۱۴ میلیارد تومان و قطارشهری با چهار میلیارد تومان کاهش درآمد مواجه می‌شود.
وی اضافه کرد: اگر افزایش بهای خدمات به میزان ۲۰ درصد زاید است این میزان را کمتر کنید اما مصوبه را حدف نکنید.
در پایان با موافقت اعضای شورای اسلامی شهر مشهد مصوبه افزایش ۲۰ درصدی بهای خدمات ناوگان حمل و نقل عمومی اجرایی شد و نرخ پایه بهای خدمات اتوبوسرانی از ۷۵۰ تومان به ۹۰۰ تومان و بهای خدمات قطارشهری از هزار تومان به ۱۲۰۰ تومان افزایش یافت اما به منظور عدم تحمیل بار این افزایش به شهروندان، تخفیف ۲۰ درصدی ارائه خدمات حمل و نقل عمومی تا پایان سال به شهروندان داده شد.
تصویب طرح نحوه پاسخگویی به درخواست‌های جاری در زمان ابلاغ طرح‌های تفصیلی جدید با قید دو فوریت از دیگر مصوبات جلسه علنی امروز شورای شهر مشهد بود.
بر اساس این مصوبه، شهرداری مشهد مکلف است با عنایت به ابلاغ طرح تفصیلی حوزه جنوب غرب مشهد در تاریخ نهم شهریورماه و در دست ابلاغ بودن سایر طرح‌های تفصیلی شهر مشهد، در خصوص اشخاص حقیقی و حقوقی که به صورت نقد، اقساط یا تهاتر نسبت به پرداخت بخش یا تمام بدهی خود به شهرداری تا قبل از تاریخ ابلاغ طرح تفصیلی جدید مربوط اقدام نموده اند، پاسخگویی را براساس ضوابط شهرسازی زمان پرداخت اول انجام دهد.
همچنین طبق این مصوبه اشخاص حقوقی دارای قرارداد تهاتر با شهرداری، که بستانکاری ثبت‌شده از محل آن در شهرداری قبل از تاریخ ابلاغ طرح تفصیلی جدید مربوط باشد، می‌توانند تا ۲ ماه پس از ابلاغ طرح، نسبت به تهاتر طلب خود با درخواست مجوزهای ساختمانی ثبت‌شده قبل از ابلاغ طرح، وفق ضوابط ملاک عمل شهرسازی قبل از ابلاغ طرح، با پرداخت حداقل ۲۰ درصد آن به صورت نقدی، اقدام کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha