تحلیل‌گر انگلیسی: دخالت قدرت‌های خارجی درافغانستان فاجعه‌بار بود

لندن – ایرنا - تحلیلگر مسائل سیاسی در انگلیس با اشاره به خروج خفت‌بار آمریکا و متحدانش از افغانستان گفت که دخالت قدرت‌های «نادان و مغرور» خارجی باعث بروز فاجعه در این کشور شد.

«رودنی شکسپیر» روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: شکست آمریکا در افغانستان تاثیر قابل توجهی بر معادلات ژئوپلیتیک جهان دارد. به‌عنوان نمونه این رویداد برای رژیم‌های وحشی و مستبد غرب آسیا که حالا متوجه شده‌اند آمریکا دیگر یک شریک قابل اعتماد نیست تکان دهنده است. یا تایوان و اوکراین که باید درباره وابستگی‌شان به واشنگتن به‌طور کامل تجدید نظر کنند.

وی با انتقاد از دخالت نظامی آمریکا در افغانستان که پس از دو دهه اشغال‌گری منجر تشدید اوضاع در این کشور شده است عنوان کرد که نقش قدرت‌های منطقه از جمله ایران، چین و روسیه می‌تواند در بهبود اوضاع موثر باشد. این راه حل به گفته او در خصوص مناقشه کره شمالی و جنوبی هم صدق می‌کند؛ به طوریکه مرز این دو کشور از سوی چین و روسیه تضمین شود تا آمریکایی‌ها به طور کامل از منطقه خارج شوند.

این تحلیل گر مسائل سیاسی ادامه داد: در خصوص افغانستان مساله مهم‌تر از تحولات ژئوپلیتیک، پیدا کردن یک راه حل داخلی است که بر اساس آن بین مردم وحدت ایجاد شده، به حقوق بشر به ویژه زنان و دختران احترام گذاشته و اوضاع اقتصادی بهتر شود.

او درباره بهبود اوضاع اقتصادی افغانستان نکاتی را بیان کرد و توضیح داد که این کشور برای بازسازی اقتصادی به منابع مالی و سرمایه‌گذاری خارجی نیازخواهد داشت تا یک کشور مدرن و اسلامی به معنای واقعی شکل بگیرد.

پس از بیست سال اشغال نظامی آمریکا و متحدانش در افغانستان وضعیت توسعه انسانی این کشور در شرایطی بدتر از سال ۲۰۰۱ قرار دارد. درصد افراد زیر خط فقر از ۳۳.۷ به ۷۲ درصد افزایش یافته و زمین های زیر کشت خشخاش با افزایش بیش از صد درصد، از ۷۴ هزار هکتار به ۱۶۳ هزار هکتار رسیده است.

این جنگ ۲ هزار و ۳۱۳ میلیارد دلار هزینه و حدود ۲ هزار و ۵٠٠ کشته روی دست آمریکا گذاشت و خروج شتابزده و آشوب زده آمریکا از افغانستان به اعتبار و موقعیت بین‌المللی واشنگتن آسیب بزرگی زد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha