جانشین سپاه فتح : کلید واژه فضای رسانه ای امید به آینده باشد

یاسوج - ایرنا - جانشین سپاه فتح استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: اقتضای شرایط امروز جامعه ایجاب می‌کند که کلید واژه اول فضای رسانه ای در کشور و استان امید به آینده و تقویت نشاط اجتماعی باشد.

به گزارش ایرنا ، سرهنگ پاسدار مصطفی مثنوی روز دوشنبه در نشست هم اندیشی رسانه ای در یاسوج با تاکید بر اینکه اقتضای کار رسانه ای در کشور و استان حرکت در مسیر امید آفرینی است ، اظهار داشت : اگر رسانه در مسیر امید آفرینی جامعه حرکت نکند هم خودش دچار مشکل محاسباتی خواهد شد و هم مردم را دچار اشتباه از ظرفیت نظام خواهد کرد.

وی اضافه کرد: اگر در حاکمیت  سه رکن اصلی حاکم ، مردم و فضای حکمرانی را در نظر بگیریم و اینها نقطه مشترکشان امید به آینده نباشد هیچ اتفاق مبارکی در روند توسعه و آبادانی جامعه نخواهد افتاد .

وی گفت :  اگر بیانیه گام دوم را بررسی نماییم می بینیم که روح حاکم بر این بیانیه و افق ترسیم شده در بیانیه  امید به آینده است البته ناظر به افتخارات گذشته هم هست ولی آنچه مهم تر از افتخارات گذشته است روحیه امید به آینده می باشد،  زیرا اگر روح امید را از مردم  و مسئول بگیریم ، در مسیر حکمرانی ارتباط صحیحی بین مردم و مسئولان برقرار نخواهد شد و هر دو دچار اشتباه می شوند هم مردم در قضاوت هایشان و هم مسئولان در عملکردهایشان .

سرهنگ مثنوی ادامه داد: لذا به نظر می رسد مهمترین خطی را که رسانه ها می توانند با سلایق و نگاههای مختلف حتی گاهی اوقات با گرایش های سیاسی مختلف دنبال کنند همین امید به آینده است یعنی در واقع نقطه مشترک همه جریانات داخل نظام با هر سلیقه ای روحیه به آینده باشد .

جانشین سپاه فتح : کلید واژه فضای رسانه ای امید به آینده باشد

به گفته سرهنگ مثنوی در چله دوم انقلاب اگر بناست خودسازی و تمدن سازی بشود و در حقیقت اتفاقی بیافتد ناظر به امید است و در غیر این صورت نه جامعه ای ساخته می شود و نه تمدنی حول محور اسلام شکل خواهد گرفت و لذا با توجه به نقشی که همه ما در تحقق افق های پیش بینی شده در گام دوم داریم باید کلید واژه اول سپهر رسانه ای همه جا بخصوص استان امید به آینده باشد.

وی ادامه داد: جاهایی که ضعف ها، چالش ها  و تهدیدات بیشتر است قطعا امید کارسازتر می باشد یعنی آدمی که مریض نیست و هیچ مشکل مالی هم نداره و براحتی داره زندگی می کند امید خیلی برایش معنا ندارد ولی آدمی که مریض و در بستر بیماری است و گاهی هم ممکنه در آستانه مرگ باشه اگر امید را از او بگیری طبیعتا زودتر می میرد.

ارزیابی مثبت اطلاع رسانی و فعالیت رسانه های استان

وی همچنین روند اطلاع رسانی در استان را خوب ارزیابی کرد و اظهار داشت : حتی گاهی اوقات از استانداردهای ملی به جهت کثرت رسانه هاو تعدد سلایق و گرایش هایی که در استان وجود دارد اطلاع رسانی بخوبی انجام می گیرد.

سرهنگ مثنوی از مطالبه گری رسانه ای به عنوان یکی از شاخصه های مهم نام برد و گفت : رسانه ها به عنوان چشم و گوش مردم و البته مسئولان و شاید بیش از هر چیزی شما سهم را به مردم بدهید تا مسئولان؛ و  مطالبه گری به این شکل هست و شما نقش و خواسته مردم را ارجح می دارید بر مسئولان و این اتفاق مبارکی است که به برکت نظام جمهوری اسلامی  و انقلاب و اسلام رخ داده است . 

مطالبه گری چندوجهی موفق و اثر گذارتر است

وی با تاکید بر اینکه مطالبه گری چند وجهی است ، ادامه داد:  البته نباید از دیگر ابعاد مطالبه گری هم غافل شد و درخواست های مسئولان را از مردم و گفتمان حاکم بر دولت و نظام را هم باید به بدنه جامعه انتقال داد.

به گفته سرهنگ مثنوی رسانه وقتی موفق است که همه بخش های مطالبه گری را با هم ببیند یعنی مطالبه مردم از دولت و نظام و بالعکس .

مساله یابی توام با راهکار گره گشاست

وی همچنین مساله یابی را از دیگر موارد جامعه رسانه ای دانست و گفت : اگر رسانه ها بخوبی مساله یابی کنند در واقع مطلبه گری خوبی هم انجام خواهند داد  و به تعبیری آن کاری عاقلانه و منشاء ثمر است که متناسب با مساله و نیاز احصاکرده باشد  و اگر مساله یابی نباشد مطالبه گری هم به انحراف می رود.

جانشین سپاه فتح کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: باید مسائل را اصلی و فرعی کرد و آنچه نیاز اصلی است محور خبری رسانه های ما قرار گیرد نه اینکه فرع را فدای اصل کنیم و یا اینکه هر کدام یک خطی را دنبال کنیم .

 وی گفت : موضوع مهمتر این هست که رسانه نباید خودش را در ارایه راهکار فراموش کند زیرا رسانه به جهت همزیستی که با هر دوبخش دولت و مسئولان دارد می تواند تولید و ارایه راهکار کند که تحقق این امر مستلزم نشست های هم اندیشی و اندیشه ورزی است .

 وی در نهایت گفت : اگر رسانه همه مسیر ها  از مطالبه گری تا مساله یابی و دادن راهکار  را بخوبی طی کرد قطعا آن رسانه گفتمان ساز شده و به عنوان یک مرجع اجتماعی در افکار عمومی شناخته خواهد شد.

جانشین سپاه فتح : کلید واژه فضای رسانه ای امید به آینده باشد

سرهنگ مثنوی رسانه‌ها را به صداقت، عدالت،انصاف و امانت‌داری و پرهیز از تهمت و افتراء توصیه کرد و گفت: گاهی که برخی مدیران ما از رسانه فراری هستند علتش عدم امانت‌داری برخی رسانه‌ها است  که می طلبد رسانه ها به این موارد توجه جدی داشته باشند.

اقدامات شاخص سپاه در زلزله سی سخت  و مناطق محروم استان 

جانشین فرمانده سپاه فتح استان نیز به برخی فعالیتها و اقدامات سپاه فتح اشاره کرد و اظهار داشت : از مجموعه ۶۰۰ خانه ۷۰ مورد را سپاه آوار برداری کرد و در حوزه ساخت پذیرفتیم ۲۰۰ خانه را بسازیم که مددجویان کمیته امداد، بهزیستی و افراد بی‌بضاعت در اولویت هستند.

وی با اشاره به اینکه ۱۷۰ نفر متقاضی بودند که سپاه کار ساخت خانه‌های آنها را انجام دهد، گفت: ساخت اولین خانه در اردیبهشت آغاز  شد و طی حدود چهار ماه و ۱۵روز  ماه حضور سپاه در سی‌سخت چند خانه تحویل زلزله زدگان داده شد و در ۲۵ شهریور افزون بر ۱۱۴ خانه با متراژ ۸۵ تا ۱۵۰ متر تحویل داده می‌شود.

  جانشین فرمانده سپاه فتح کهگیلویه و بویراحمد با ابیان اینکه سایر خانه‌های احداثی توسط سپاه تا قبل از ۲۰ مهر ماه امسال تحویل مردم زلزله‌زده می‌شود تاکید کرد: برای احداث خانه‌های با زیربنای ۸۵ مترمربع ۴۳۰ میلیون تومان هزینه شده است که نیمی ازاین هزینه ها را سپاه تقبل کرده است.

جانشین سپاه فتح : کلید واژه فضای رسانه ای امید به آینده باشد

وی همچنین به استقرار ۳۰۰ عدد کانکس با مشارکت سپاه طی ۶ روز نخست وقوع زلزله در سی‌سخت اشاره کرد و اظهار داشت : سپاه نیز در کمک‌های مومنانه هم اقدامات خوبی داشت.

سرهنگ مثنوی به مشارکت سپاه در ساخت خانه برای مددجویان تحت پوشش کمیته امداد  امام(ره) اشاره داشت  و گفت: به غیر از ساخت خانه در سی‌سخت،سپاه ساخت ۶۵۰ واحد را متقبل شده که ۶۴۰ خانه تحویل داده شد و مابقی پیشرفت بیش از ۴۰ درصد دارند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha