تلاش‌های سید علی گیلانی برای ترویج فرهنگ وحدت یک میراث ماندگار است

تهران- ایرنا- دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی از سید علی گیلانی به عنوان مجاهدی آگاه و از شخصیت های برجسته کشمیر یاد کرد که تلاشش برای ترویج فرهنگ وحدت میراثی ماندگار  است.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی حجت الاسلام حمید شهریاری روز دوشنبه در پیامی ضمن تسلیت درگذشت سید علی گیلانی از شخصیت‌های برجسته کشمیر نوشت: رحلت مجاهد آگاه و نستوه، جناب سید علی گیلانی، از شخصیت‌های برجسته کشمیر موجب تأسف و تألم شد. اقدام‌های روشنگرانه و مستمر او در بسط فرهنگ و معارف اسلامی و دفاع از حقوق مردم، او را به یکی از رهبران مسلمانان کشمیر مبدل ساخت.
وی افزود: سال‌ها تلاش مؤثر آن فقید سعید برای ترویج فرهنگ وحدت و اخوت در بین مسلمانان منطقه کشمیر، سنت حسنه‌ای است که میراثی ماندگار برای پیروان آن مرحوم برجای گذارده است.

گیلانی از رهبران ارشد آزادی طلب در منطقه مسلمان نشین کشمیر چهارشنبه شب در سن ۹۲ سالگی درگذشت. او که متولد هفتم مهرماه ۱۳۰۸ شمسی بود با ورود به عرصه سیاسی و تقویت جبهه آزادی طلب در کشمیر ریاست حزب جماعت اسلامی را برعهده گرفت. گیلانی بعدها یک جنبش آزادی طلب موسوم به کنفرانس همه‌حزبی حریت را تاسیس و رهبری آن را عهده دار شد.

دولت و مردم پاکستان همه ساله روز ۱۷ بهمن، پنجم فوریه را به عنوان روز ملی همبستگی با مردم کشمیر گرامی می‌دارند.

دولت عمران‌خان سال گذشته نشان پاکستان که عالی‌ترین مدال غیرنظامی در این کشور است را در سالروز استقلال پاکستان به علی گیلانی رهبر کشمیری به پاس خدمات و مقاومت وی اعطا کرد.

گفته می‌شود گیلانی در اقامتگاه خود و پس از بیماری طولانی مدت جان سپرد. 

رسانه‌های پاکستان به نقل از منابع کشمیری اعلام کردند که گیلانی ۱۱ سال در حصر خانگی بسر می‌برد و سرانجام در محل سکونت خود در شهر سرینگر فوت کرد.

عمران‌خان نخست وزیر پاکستان با صدور بیانیه‌ای درگذشت گیلانی را فقدان بزرگ دانست و برای ادای احترام به این رهبر سیاسی و مذهبی مسلمانان کشمیر، روز پنجشنبه را به عنوان روز عزای عمومی در پاکستان اعلام کرد و همچنین پرچم این کشور نیمه برافراشته شد.

رئیس جمهوری، فرمانده ارتش، اعضای کابینه دولت پاکستان، شخصیت‌های سیاسی، رهبران مذهبی و روسای احزاب نیز در پیام‌های جداگانه‌ای نسبت به درگذشت رهبر ارشد کشمیری ابراز تاسف کردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha