۱۵ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۰۸
کد خبرنگار: 3081
کد خبر: 84461804
۰ نفر

برچسب‌ها

کرونا در فرانسه؛ واکسیناسیون کودکان، شاید وقتی دیگر

تهران- ایرنا- ژروم سالمون، مدیر کل بهداشت فرانسه اعلام کرد، در حال حاضر واکسیناسیون کرونای کودکان زیر ۱۲ سال در دستور کار دولت نیست و اولویت با کودکان ۱۲ سال یا بیشتر است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، ژروم سالمون مدیر کل بهداشت فرانسه در گفت وگو با شبکه ب. اف. ام تی وی از مخالفت دولت با واکسیناسیون کرونای کودکان زیر ۱۲ سال خبر داد و افزود: داده های علمی در مورد واکسیناسیون کودکان زیر ۱۲ سال کافی نیست و مطالعات پیرامون این موضوع در حال انجام است.

پیشتر ژان میشل بلانکه وزیر آموزش و پرورش نیز اعلام کرده بود که واکسیناسیون کودکان زیر ۱۲ سال فعلا در دستور کار دولت قرار ندارد.

همزمان با بازگشایی مدارس در فرانسه در بحبوحه شیوع پرشتاب ویروس دلتا، بار دیگر بحث و جدل درمورد واکسیناسیون کودکان زیر ۱۲ سال قوت گرفت.

فرانسوی ها که طی هشت هفته متوالی در اعتراض به الزامی بودن ارائه «گذرنامه سلامت» به خیابان ها آمده بودند، خواستار عدم واکسیناسیون کودکان زیر ۱۲ سال شدند.

کرونا در فرانسه؛ واکسیناسیون کودکان، شاید وقتی دیگر

روزنامه فرانسوی لوپوئن در این باره نوشت: به گفته کارشناسان و پژوهشگران، اگرچه احتمال اندکی وجود دارد که کودکان کمتر از ۱۲ سال به اشکال شدید کووید -۱۹ مبتلا شوند اما نقش آن ها در رسیدن به ایمنی جمعی حائز اهمیت است. با این حال هنوز اجماعی علمی در جهان مبنی بر لزوم واکسیناسیون کودکان زیر ۱۲ سال ایجاد نشده و تصمیم گیری راجع به این موضوع نیازمند تجزیه و تحلیل اطلاعات و انجام آزمایش های بالینی است.

به گزارش دویچه وله، رودیگر فون کریز از اعضای کمیسیون دائمی واکسیناسیون آلمان (استیکو) گفته است که به دلیل روشن نبودن عوارض جانبی واکسیناسیون برای کودکان توصیه عمومی آن را بعید می‌داند. توماس مرتنز، رئیس استیکو نیز نسبت به این کار خوشبین نیست. او در پاسخ به این سوال رادیو آلمان (دویچلندفونک) که آیا خطر بیماری بیشتر از عوارض جانبی احتمالی واکسیناسیون نیست؟ گفت این واکسن "آب نبات" نیست که بین کودکان پخش کنیم بلکه یک عمل پزشکی بر بدن آن ها است.

کرونا در فرانسه؛ واکسیناسیون کودکان، شاید وقتی دیگر

اما از سوی دیگر، به گزارش بی بی سی،  واکسیناسیون کودکان مزیت بالقوه دیگری هم دارد و آن هم این است که می‌تواند جان دیگران را نجات دهد. این روشی است که پیش از این در مورد آنفلوآنزا به کار گرفته شد. به کودکان ۲ تا ۱۲ ساله در بریتانیا، هر ساله اسپری بینی داده می‌شود که این اقدام بیشتر برای محافظت از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های آن ها است. یک بحث دیگر این است که چنین چیزی را می توان با واکسن کرونا هم انجام داد تا بتوان به رسیدن به ایمنی گله‌ای کمک کرد.

 فلوریان هوفمان، پزشک ارشد کلینیک کودکان دانشگاه لودویگ ـ ماکسیملیان مونیخ گفت: تصور قاطع ما این است که از سال آینده برای همه گروه‌های سنی واکسن کرونا وجود خواهد داشت، حتی برای نوزادان.

نکته‌ای که باید به خاطر سپرد این است که اگر واکسن کرونا به جای بزرگسالان به کودکان تزریق شود، چه کسانی از دسترسی به آن محروم خواهند شد؟ سازمان بهداشت جهانی می گوید کشورهای ثروتمند باید برنامه‌های خود را برای واکسیناسیون کودکان به تعویق انداخته و در عوض واکسن‌ها را به سایر کشورها اهدا کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha