۱۵ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۱۱:۱۶
کد خبرنگار: 1245
کد خبر: 84461786
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

سودان از توقیف یک محموله اسلحه اتیوپی خبر داد

تهران - ایرنا - مقام‌های سودان از توقیف محموله اسلحه که با هواپیمایی اتیوپی وارد فرودگاه خارطوم شده بود، خبر دادند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری رسمی سودان (سونا)، مقامات گمرک فرودگاه خارطوم محموله اسلحه را که از آدیس آبابا و از طریق خطوط هوایی اتیوپی وارد شده بود، توقیف کردند. 
بر پایه این گزارش، مقامات سودانی در حال بررسی جزئیات بیشتر از بارگیری و انتقال این محموله هستند.
مقام های سودانی گفتند که این سلاح ها در ماه مه ۲۰۱۹ از پایتخت روسیه، مسکو وارد اتیوپی شده است. 
مقام های اتیوپی این محموله را در دو سال پیش توقیف کرده بودند و آدیس آبابا بدون اطلاع اجازه داده بود که با یک هواپیمای مسافربری غیرنظامی به خارطوم منتقل شوند. 
به نوشته خبرگزاری سونا، این محموله شامل ۷۲ جعبه اسلحه و عینک دید در شب بوده که مشکوک به استفاده از آنها در اقدام های مسلحانه علیه دولت است. 
منابع سودانی در تحقیقات خود در این باره می گویند که ورود سلاح ممکن است با مصونیت از مجازات در این کشور ارتباط داشته باشد. 
آنها احتمال اینکه این سلاح ها برای شورشیان ارسال شده بود، را رد نکردند. 

توقیف محموله سلاح در حالی از سوی سودان اعلام شده است که ارتش اتیوپی جمعه گذشته مدعی شده بود که حمله شورشیان تیگرای را در منطقه «المحله» واقع در ایالت بنی شنقول در نزدیکی مرزهای سودان که به ادعای آدیس‌آبابا با هدف به تعطیلی کشاندن روند ساخت سد صورت گرفته بود، با شکست مواجه کرده است.
سودان و اتیوپی از سال ۲۰۱۱ بر سر سد «النهضه» (رنسانس) که اتیوپی بر روی رود نیل می سازد، با یکدیگر اختلاف دارند.
روابط خارطوم و آدیس آبابا نیز تحت تأثیر اختلاف بر سر منطقه حاصلخیز کشاورزی «الفشقه»، که اتیوپیایی ها در آن کار می کنند و سودان ادعای مالکیت بر آن دارد. بحرانی است. 
این اختلافات مرزی موجب شده است دو کشور در چند مورد علیه هم وارد جنگ و درگیری شوند. 
همچنین تنش‌ها میان سودان و اتیوپی از زمان آغاز درگیری‌ها در منطقه «تیگرای» در شمال اتیوپی در اوایل ماه نوامبر و ورود بیش از ۵۰ هزار پناهجو از منطقه تیگرای به شرق سودان تشدید شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha