کرملین: مالکیت کریمه در دیدار سران روسیه و اوکراین مطرح نخواهد شد

مسکو - ایرنا - دیمیتری پسکوف سخنگوی رییس جمهوری روسیه اعلام کرد که مساله مالکیت شبه جزیره کریمه هیچ گاه در دیدار سران روسیه و اوکراین مطرح نخواهد شد.

به گزارش یکشنبه شب ایرنا، پسکوف امروز در برنامه سیاسی «مسکو. کرملین. پوتین» در شبکه تلویزیونی روسیه۱ یادآورشد که مساله مالکیت کریمه هیچ گاه نمی تواند در دیدار روسای جمهوری روسیه و اوکراین مطرح شود و به همین خاطر در مقدمات برای دیدار ولادیمیر پوتین و ولادیمیر زلنسکی پیشرفتی حاصل نشده و بدون تغییر مانده است.  

 وی افزود: ماجرا از این قرار است که ازنظر ما موضوع کریمه مطرح نیست اما در دفتر رییس جمهوری اوکراین می گویند که زلنسکی می خواهد درباره کریمه گفت و گو کند.

سخنگوی رییس جمهوری روسیه گفت: دستور کار مذاکرات سران روسیه و اوکراین به این صورت نمی تواند تنظیم شود.  

اختلاف های روسیه و اوکراین که با یکدیگر پیوندهای تاریخی و مذهبی گسترده ای دارند از سال ۲۰۱۴ و پس از وقوع تغییرات در اوکراین که کی‌یف از آن به عنوان «انقلاب» و روس ها «کودتا» یاد می کنند، آغاز شده است.

مردم شرق اوکراین و شبه جزیره کریمه پس از این اتفاق، دست به مخالفت با دولت مرکزی در کی‌یف زدند.

با توجه به حضور نظامی روسیه در کریمه، کرملین امنیت برگزاری همه پرسی در شبه جزیره کریمه را فراهم کرد و مردم این منطقه که اکثر آنان را روس زبانان متمایل به مسکو تشکیل می دادند رای به استقلال از اوکراین و سپس درخواست پیوستن به روسیه دادند که با موافقت پوتین جنبه اجرایی پیدا کرد.

از آن تاریخ به این طرف، آمریکا و غرب انواع تحریم های اقتصادی را علیه روسیه و شخصیت ها و شرکت هایی که در کریمه فعالیت می کنند وضع کرده اند تا شاید روسیه از کریمه پا عقب بگذارد.

اوکراین از جامعه جهانی خواسته است ضمن نپذیرفتن کریمه به عنوان جزئی از خاک روسیه، این کشور را اشغالگر بخوانند و به روسیه برای بازپس دادن این منطقه به اوکراین فشار بیاورند.

تلاش اوکراین برای عضویت در ناتو تهدید است

سخنگوی رییس جمهوری روسیه همچنین در برنامه تلویزیونی روسیه۱ افزود که تلاش اوکراین برای عضویت در پیمان ناتو و آمادگی آمریکا برای گفت و گو در این مورد یک تهدید است.   

وی ادامه دادکه پوتین تلاش های لازم را بکار می گیرد تا سرزمین های تاریخی روسیه (اوکراین) علیه این کشور بکار گرفته نشود.

به گفته پسکوف، نتایج دیدار زلنسکی و جو بایدن رییس جمهوری آمریکا باتوجه به مواردی که خوشایند مسکو نیست، ادامه اجرای طرح تبدیل اوکراین به کشور ضدروسیه است.   

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha