وزیر کار: در کارگروه اشتغال نگاه بخشی و دستگاهی حاکم نیست

تهران-ایرنا-وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هدف اصلی کارگروه اشتغال قرارگاه رفاه را ایجاد هماهنگی بین دستگاه های اجرایی دانست و افزود: در این قرارگاه نگاه بخشی و دستگاهی حاکم نیست بلکه کاملا ملی به موضوع اشتغال پرداخته شده و بر همین مبنا تقسیم کار انجام می‌شود.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حجت الله عبدالملکی در نخستین نشست «کارگروه اشتغال قرارگاه رفاه مردم» با بیان اینکه ۱۶ ستاد اجرایی و ذی‌نفعان آن در این کارگروه فعالیت دارند، اظهار داشت: بخش‌های مختلف کارگروه به مرور در حال فعال شدن هستند و انشاالله  شاهد اتفاقات و تصمیماتی باشیم که مردم از آن منتفع شوند.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: عوامل لازم برای ایجاد اشتغال بین دستگاهای مختلف توزیع شده است که هر کدام دسترسی به بخشی از آن را دارند؛ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به موجب قانون، دبیری شورای عالی اشتغال کشور و وظیفه سیاستگذاری، هماهنگی، تسهیل گری، پشتیبانی و هماهنگی را برعهده دارد و به نیابت از رئیس جمهوری امور را پیگیری می‌کند.

وی تصریح کرد: کارگروه اشتغال را با مشارکت همه بازیگران و فعالان این عرصه تشکیل دادیم تا همه ظرفیت‌هایی که در زمینه اشتغال کشور وجود دارد را ساماندهی کنیم و بتوانیم به عنوان هماهنگ کننده و پشتیبان در این شرایط اقتصادی، باری از دوش مردم برداریم.

عبدالملکی افزود: انشاالله همه دست به دست هم بدهیم که وعده اشتغال رئیس جمهوری محقق شود و ثمره آن به مردم برسد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: در نشست های قرارگاه اشتغال، هماهنگی، بحث و تبادل نظر انجام می شود و نتایج و مصوبات آن به نیابت از اعضا در دولت، شورای عالی اشتغال یا شورای پول و اعتبار مطرح و پیگیری می شود.

وی با اشاره به اینکه در اشتغال حلقه های مختلفی دخیل هستند، توضیح داد: حلقه اول و اصلی نیروی انسانی است آموزش، تامین مالی، تهیه ملزومات فیزیکی مانند مجوزها، بازار و ...  حلقه های دیگری هستند که وقتی کنارهم قرار می گیرند نشان می دهند کشور ما در بسیاری از جنبه ها غنی است و بر همین اساس، اگر گروه های دست اندرکار حوزه اشتغال درست کار کنند، مهم ترین معضل در کشور یعنی بیکاری حل خواهد شد.

وی تاکیدکرد: ظرفیت های اقتصاد ایران به طور حتم از منابع انسانی که به طور اسمی و رسمی در آن بیکار هستند بالاتر است.

عبد الملکی افزود: از طرفی ما نهادهایی داریم که هر کدام بخشی از عوامل و حلقه های ذکر شده را کنترل می کنند مثل نهادهای بانکی یا بورس که منابع مالی را کنترل می کنند  یا نهادهای آموزشی که آموزش نیروهای انسانی را برعهده دارند.

کارگروه اشتغال پلتفرم مشترک برای تعامل و نقش آفرینی دستگاه ها

عیسی منصوری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال نیز در این نشست گفت: نقش قرارگاه را هدایت و نظارت در نظر گرفته ایم و برای اینکه این پلتفرم بتواند به درستی کار کند، کارگروه اشتغال می تواند یک پلتفرم مشترک برای تعامل و نقش آفرینی دستگاه های ذیربط باشد.

وی با اشاره به اینکه همه نهادها، الگوی مشخص و تجربه شده خود را دارند که بخش زیادی از آنها موفق بوده، افزود: ما به الگوی تجربه شده نهادها ورود نخواهیم کرد، اما یک چارچوب هدایت و نظارت را در قرارگاه خواهیم داشت که بر اساس گروه هدف، رسته فعالیت اقتصادی وجغرافیایی تنظیم شده است.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال ضمن تاکید بر ضرورت تسریع کارها و پرهیز از هرگونه موازی کاری پیشنهاد داد؛  یک نهاد به عنوان محور در نظر گرفته شود و سایرین به عنوان نهاد پشتیبان، هماهنگ با آن باشند تا بتوان تعداد اشتغال ایجاد شده را احصا کرد.

وی خطاب به اعضای نشست گفت: در قالب «سامانه ملی اشتغال»، فعالیت های هر دستگاه در این حوزه ارزیابی و سنجش و نتایج آن به نهادهای اجرایی اعلام می شود.

منصوری در خصوص تسهیل فضای کسب و کار گفت: در این خصوص با زیر ساخت نرم افزاری که فراهم شده است، می توانیم شبکه خوبی را ایجاد کنیم. «اورژانس کسب و کار» و «نظام فراگیر مقررات زدایی» را داریم و  اگر بتوانیم این دو را به سامانه ملی اشتغال متصل کنیم و یک داشبورد مشترک داشته باشیم، بهتر می توان کار را هدایت کرد.

در این نشست نمایندگان دستگاه و وزارتخانه های مختلف از جمله امور اقتصادی و دارایی، میراث فرهنگی و گردشگری، فرهنگ و ارشاد اسلامی، صنعت، معدن و تجارت، سازمان بهزیستی کشور، سازمان فناوری اطلاعات، کمیته امداد امام خمینی (ره)، بنیاد مسکن، بنیاد برکت، بسیج سازندگی و اندیشکده پویا دانشکده امام حسین (ع) به بیان پیشنهادات و نقطه نظرات خود پرداختند.

همچنین مقرر شد این نشست ها هر دو هفته یکبار تشکیل و مصوبات پیگیری شود.

نخستین نشست کارگروه اشتغال قرارگاه رفاه مردم با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان رئیس کارگروه، عیسی منصوری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال و نمایندگان دستگاه های اجرایی، نهادهای انقلابی و غیر دولتی برگزار شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha