الزامی شدن تدریجی ثبت‌نام سهامداران در سامانه سجام

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی گفت: الزامی شدن ثبت‌نام در سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) برای سهامداران حقیقی و حقوقی به صورت تدریجی همراه با زمان‌بندی در گروه‌های مختلف سنی و با هماهنگی شرکت‌های کارگزاری انجام خواهد شد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، «حسین فهیمی» با بیان اینکه به دنبال راه‌اندازی سجام بیش از ۳۹ میلیون نفر از فعالان بازار سرمایه در این سامانه ثبت‌نام کرده‌اند، افزود: این سامانه با هدف ایجاد زیرساختی برای ارائه خدمات نوین به سهامداران به‌ویژه مشاهده دارایی‌ها به صورت متمرکز، توزیع سود و برگزاری مجامع الکترونیکی راه اندازی شده است و افراد را از شناسایی‌های مشتری به صورت مکرر در کارگزاری‌ها و دیگر نهادهای مالی بی‌نیاز می‌کند.

وی ادامه‌داد: درخواست ما از فعالان حقیقی بازار سرمایه این است که به صورت داوطلبانه و در کوتاه‌ترین زمان ممکن در سامانه سجام ثبت نام کنند تا بتوانیم خدمات کارآمدی را به آنان ارائه کنیم.

فهیمی درباره اجباری شدن ثبت نام و احراز هویت سهامداران حقیقی در سامانه سجام، تاکید کرد: با توجه به درخواست تعداد زیادی از شرکت‌های کارگزاری و تماس‌های مکرر سهامداران با مرکز تخصصی ارتباط با بازار سرمایه، فرایند الزامی شدن ثبت نام در این سامانه به صورت تدریجی و با تعیین مهلت کافی برای ثبت نام و احراز هویت خواهد بود تا نگرانی معامله کنندگان حقیقی در این زمینه برطرف شود.

مدیرعامل سمات درباره وضعیت هم‌وطنان ایرانی مقیم خارج از کشور که در بازار سرمایه کشورمان سرمایه گذاری کردند، گفت: تا زمانی که مکانیزم قابل اتکایی برای احراز هویت الکترونیکی آنان مهیا نشده باشد، ثبت نام در سامانه سجام برای این افراد الزامی نخواهد بود.

به گزارش ایرنا، بر اساس قانون همه سهامداران شرکت بورس و اوراق بهادار برای احراز هویت باید در سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) به نشانی sejam.ir ثبت نام کنند تا بتوانند علاوه بر فعالیت و امکان خرید و فروش سهام در بازار سرمایه، از مزایای سجامی شدن بهره‌مند شوند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha