۱۴ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۳۵
کد خبرنگار: 943
کد خبر: 84460803
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

نخست‌وزیر پیشین انگلیس خروج از افغانستان را ابلهانه خواند

تهران – ایرنا - جان میجر خروج نیروهای غربی از افغانستان را «بسیار ابلهانه» خواند و با انتقاد از جو بایدن، تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا را «اشتباه» دانست.

به گزارش ایرنا، روزنامه دیلی اکسپرس دیروز (۱۳ شهریور) به نقل از میجر نوشت که خروج نیروهای آمریکایی از خاورمیانه «ناگهانی و غیرضروری» بود و موجب «لکه‌دار شدن آوازه غرب» می‌شود.

وی تصمیم خروج از خاورمیانه را اشتباه اخلاقی و عملی خواند و ناتوانی در خارج ساختن تمامی افغان‌های همکار لندن را حرکتی «شرم‌آور» دانست.

به گفته نخست‌وزیر پیشین انگلیس، حرکت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا از لحاظ راهبردی بسیار ابلهانه بود و نحوه خروج غرب از افغانستان قطعاً در اذهان تمامی افغان‌ها باقی خواهد ماند.

چندی پیش، تونی بلر از دیگر سران پیشین انگلیس نیز در مقاله‌ای «رها کردن» افغانستان را «ابلهانه، خطرناک و غیرضروری» دانست و این اقدام (آمریکا و ناتو) را محکوم کرد.

بلر انگیزه آمریکا برای خروج از این کشور را «ابلهانه» دانست که سیاست و نه راهبرد کلان آن را هدایت می‌کند.

بلر در این مقاله مفصل که در تارنمایش منتشر کرد، نوشت: ترک افغانستان و مردم آن غم‌انگیز، خطرناک و غیرضروری است که نه به نفع آنهاست و نه به نفع ما.

به زعم نخست‌وزیر پیشین انگلیس، ایران، روسیه و چین از اوضاع پیش آمده بهره‌برداری خواهند کرد و کشورهای دیگر نیز تعهدات غرب را لرزان و متزلزل خواهند دانست.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha