۵۱۷ هکتار از اراضی کشاورزی بیارجمند شاهرود به آبیاری نوین مجهز شد

شاهرود- ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شاهرود با بیان اینکه در هفته دولت ۱۴۴ هکتار از اراضی کشاورزی بخش بیارجمند به سامانه آبیاری کم فشار مجهز شد گفت: تاکنون ۵۱۷ هکتار از اراضی این بخش به سامانه آبیاری کم فشار مجهز شده است.

علی اصغر حجی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: طرح آبیاری کم فشار شهید نامجو و امید غزازان به مساحت ۱۴۴ هکتار با اعتباری بالغ بر ۱۳ میلیارد ریال که ۱۰ میلیارد ریال آن از محل اعتبارات ملی و بقیه اعتبار از سوی مالکان تامین شده بود امسال در هفته دولت افتتاح شد.

وی با بیان اینکه طرحی دیگر در بخش بیارجمند به مساحت ۲۰۰ هکتار در دست اجراست که به زودی به بهره برداری خواهد رسید، اظهار داشت: برای اجرای سامانه آبیاری کم فشار نیاز به استخر و فیلتراسیون نیست و در این آبیاری از آب هایی با کیفیت پایین تری استفاده می شود به طوری که لوله مستقیم به چاه متصل شده و آب با فشار خود چاه از دریچه های تعبیه شده در سر قطعات به مزرعه می رسد.

حجی با بیان اینکه این سامانه قابلیت آبیاری نواری و قطره ای را هم دارد، ابراز داشت: در منطقه خارتوران بیارجمند هم طی ۲ سال گذشته یکهزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی به سامانه آبیاری کم فشار مجهز شدند که این اراضی نیمی از غله شهرستان شاهرود را تامین می کند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شاهرود ادامه داد: با بهره برداری از ۲۰۰ هکتار سامانه در بخش بیارجمند مجموع سامانه اجرا شده به بیش از ۷۰۰ هکتار خواهد رسید که این میزان نسبت به میانگین کشوری که ۲۳ درصد از کل اراضی یک منطقه است بیشتر خواهد بود.

به گفته وی، سطح زیر کشت اراضی کشاورزی در بخش بیارجمند حدود پنج هزار و ۲۰۰ هکتار است که ۱۲ درصد از کشاورزی شهرستان شاهرود را شامل می شود.  

حجی افزود: در شهرستان شاهرود ۳۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی وجود دارد که تاکنون افزون بر هشت هزار و ۳۰۰ هکتار آن به سامانه های نوین آبیاری مجهز شدند.

بیارجمند یکی از بخش های سه گانه شهرستان شاهرود در ۱۱۰ کیلومتری جنوب شرق این شهرستان واقع شده است.

سطح باغ های شهرستان شاهرود هم ۱۴ هزار و ۵۰۰ هکتار است که ۳۲ درصد باغ های استان سمنان را شامل می شود.

شهرستان شاهرود با ۵۴ هزار کیلومتر مربع وسعت و  بیش از ۲۲۰ هزار تن جمعیت در شرق استان سمنان قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha