میوه خشکسالی  بر درخت بی‌آبی در چهارمحال و بختیاری

شهرکرد-ایرنا- بادام گران شده است نسبت به سال گذشته، گردو نیز، همچنین هلو و محصولاتی که مختص چهارمحال و بختیاری است، چرا ؟ فروشنده می‌گوید؛ خشکسالی است و محصولات نسبت به مدت مشابه بسیار کمتر یافت می‌شود.

خشکسالی به صورت جدی، یک دهه‌ای می‌شود که سفت و سخت گریبان چهارمحال و بختیاری را که دیرزمانی تامین‌کننده آب استان‌های پایین دست بود و سرزمین آبهای روان شهرت داشت، گرفته است و حالا چاره‌ای جز مدیریت بهینه مصرف آب در همه بخش‌ها وجود ندارد.

از آن سرزمین پر از آب شیرین چهارمحال و بختیاری که زمانی۱۱درصد آب شیرین ایران را در خود داشت، تنها چند چشمه و رود نیم بند باقی مانده است که خروجی آب آن‌ها نیز روز به روز کمتر از گذشته می‌شود و داغی آب تبخیر شده در کناره‌های رودخانه‌های زاینده‌رود و کارون به وضوح قابل مشاهده است.

انگار هوای چهارمحال و بختیاری در شهریورماه امسال گرمتر از سال‌های گذشته شده است و  گاهی صدا جیر جیر موتور کولرهای آبی پشت بام‌ها تا این وقت آخرین ماه تابستان هنوز در دو سه کوچه‌ آن طرف‌تر نیز شنیده می‌شود. 

امسال دما در چهارمحال و بختیاری ۱.۷ درجه گرم‌تر شده است

میوه خشکسالی  بر درخت بی‌آبی در چهارمحال و بختیاری

معاون توسعه و پیش‌بینی هواشناسی چهارمحال و بختیاری گفت: میانگین دمای هوای استان در سالجاری در مقایسه با میانگین بلندمدت دوره مشابه ۱.۷ درجه سانتی‌گراد گرم‌تر شد.

معصومه نوروزی در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: امسال میانگین دمای استان در فصل بهار ۲.۷ درجه و در تابستان یک درجه سانتی‌گراد در مقایسه با مدت مشابه بلندمدت گرم‌تر شده است.

معاون توسعه و پیش‌بینی هواشناسی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه بارش‌های پاییز امسال کمتر از نرمال خواهد بود، خاطر نشان کرد: در مهرماه به طور معمول بارش موثری نخواهیم داشت و بارش‌های موثر از نیمه دوم آبان آغاز می شود که بنا بر نقشه‌های پیش‌یابی این بارش‌ها کمتر از نرمال پیش‌بینی می‌شود.

ذخایر آب زیرزمینی چهارمحال و بختیاری ۵۷۰ میلیون مترمکعب کاهش یافت

میوه خشکسالی  بر درخت بی‌آبی در چهارمحال و بختیاری

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری گفت: با تداوم خشکسالی‌ها طی ۱۰ سال گذشته ذخایر آب زیرزمینی استان با کسری ۵۷۰ میلیون مترمکعبی مواجه شده است.

فردوس کریمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به تبعات خشکسالی و تغییر اقلیم بر منابع آب این استان به ویژه در بخش ذخایر زیرزمینی اظهار داشت: تداوم خشکسالی در طول سالهای اخیر، دشت‌های استان را در وضعیت ناگواری قرار داده است و منابع آب زیرزمینی با افت شدید مواجه شده به طوری که از ۱۰ دشت اصلی استان ۶ دشت ممنوعه و چهار دشت ممنوعه بحرانی اعلام شده است.

وی وابستگی استان به منابع آب زیرزمینی را بیش از ۷۰ درصد اعلام کرد و افزود: افت ذخایر زیرزمینی بی‌شک استان را برای تامین آب شرب، کشاورزی و صنعت با مشکل مواجه کرده و  این موضوع استفاده از آب سطحی به جای منابع زیرزمینی را به یک ضرورت تبدیل کرده است.

کریمی با اشاره به کاهش ۴۰ درصدی بارش‌های سال آبی جاری نسبت به سال گذشته آن، تصریح کرد: این موضوع نشان می‌دهد که کاهش بارش‌ها به ویژه بارش برف در سال آبی جاری، تغذیه منابع آب‌ زیرزمینی استان را به همین میزان کاهش داده است و باید نسبت به مصرف این منابع، مدیریت بهینه مصرف آب را بیش از پیش به کار گرفت.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری، اصلاح الگوی کشت را یکی از راهکارهای مدیریت مصرف در زمان خشکسالی عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه ۹۰ درصد آب موجود به مصرف بخش کشاورزی می‌رسد از همین رو اصلاح الگوی کشت می‌تواند تا حد زیادی از مشکلات ناشی از کم‌آبی بکاهد.

کریمی خاطر نشان کرد: در سایر بخش‌ها نیز انتظار می‌رود صرفه‌جویی و مصرف بهینه آب از سوی مردم رعایت شود تا با مشکل جدی تامین آب شرب مواجه نشویم.

خشکسالی باعث کمبود آب در برخی از نقاط چهارمحال و بختیاری شده است

میوه خشکسالی  بر درخت بی‌آبی در چهارمحال و بختیاری

مدیر روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب چهارمحال و بختیاری گفت: بروز خشکسالی در برخی مناطق استان، سبب کمبود و قطعی آب در برخی روستاها و شهرهای استان شده است.

فرشاد متقی در گفت‌و گو با خبرنگار ایرنا افزود: یکی از شهرهایی که به تازگی با مشکل جدی کمبود آب روبرو شده است شهر فرخشهر است که چاه تامین کننده آب این منطقه خشک شده و نیروهای این شرکت در تلاش برای حفر چاه جدید هستند.

مدیر روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب چهارمحال و بختیاری خاطر نشان کرد: علاوه‌بر فرخشهر، شهرهایی از جمله کیان، هفشجان و بن و روستاهای اطراف شهر سورشجان، لردگان و خانمیرزا با تنش آبی مواجه هستند و آب در این مناطق با قطعی و نوبت‌بندی روبرو شده است.

متقی، مدیریت مصرف آب و صرفه‌جویی را راهکار کوتاه‌مدت مقابله با تنش آبی دانست و از مردم استان درخواست کرد تا نسبت به مصرف آب به ویژه در مصارف غیرشرب نظیر آبیاری حیاط و باغچه خانه و یا شست‌و شوی خودرو صرفه‌جویی کرده تا از تابستان عبور کنیم.

وی، اجاره و حفر چاه جدید را از راهکارهای میان‌مدت و بلندمدت رفع تنش آبی عنوان کرد و گفت: در حال حاضر ۴۰ روستای استان با تانکر آبرسانی می‌شود که تامین آب پایدار برای این روستا در دستور کار قرار دارد.

مدیر روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب چهارمحال و بختیاری، میانگین مصرف استاندارد آب به ازای هر نفر در شبانه‌روز را ۱۳۰ لیتر اعلام کرد و گفت: بیشتر از این میزان مصرف در استان آب تولید می‌شود اما به سبب مصرف بالا در برخی مناطق با کمبود آب روبرو می‌شویم.

بی‌آبی گریبان عشایر را گرفته است

میوه خشکسالی  بر درخت بی‌آبی در چهارمحال و بختیاری

مدیرکل امور عشایر چهارمحال و بختیاری با اشاره به تداوم خشکسالی در استان گفت: امسال به دلیل خشکسالی و گرمای هوا، بیش از ۴۵ میلیون لیتر آبرسانی سیار به مناطق عشایرنشین استان انجام شد.

یحیی حسین‌پور در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به افزایش ۵۰ درصدی آبرسانی سیار به مناطق عشایری استان افزود: آبرسانی سیار به منظور تامین آب شرب مورد نیاز عشایر در این مناطق اجرایی شده است.

به گفته وی، امسال پنج میلیون لیتر آبرسانی سیار به مناطق عشایری کوهرنگ، ۲۰ میلیون لیتر به لردگان ، چهار میلیون لیتر به فارسان و شهرکرد، ۶ میلیون لیتر به شهرستان اردل، پنج میلیون لیتر به بروجن و پنج میلیون لیتر به شهرستان کیار انجام شده است.

وی اظهار داشت: آبرسانی سیار به مناطق عشایری به وسیله ۱۰ کامیون آبرسان و در مناطق سخت‌گذرتر با استفاده از تراکتور و نیسان تانکردار انجام شده است.

حسین‌پور با اشاره به اینکه همه ساله اعتبارات خاصی برای تامین آبرسانی سیار به امور عشایر استان اختصاص داده می‌شود، افزود: بیش از ۲۰ میلیارد ریال برای آبرسانی سیار به این مناطق در سالجاری برآورد شده است.

وی به اجرای طرح نزدیک‌سازی آب شرب به مناطق عشایری در راستای طرح تامین آب شرب پایدار در مناطق عشایری اشاره کرد و گفت: پارسال ۴۰ کیلومتر لوله‌گذاری پلی‌اتیلن، برای نزدیک‌رسانی آب شرب به مناطق عشایری در راستای اجرای طرح تامین آب شرب پایدار برای عشایر اجرا شد.

مدیرکل امور عشایر استان اظهار داشت: با توجه به خشکسالی و خشک شدن چشمه‌ها و چاه‌های مالداری در مناطق عشایی استان، امسال ۵۰ باب چشمه در مناطق عشایری استان بهسازی و آبشخور دامی جدید احداث شد.

به گزارش ایرنا، براساس آخرین سرشماری ۲۲ هزار ۹۲۳ خانوار عشایری با جمعیتی بیش از ۱۱۵ هزار و ۵۸ نفر جمعیت در استان ساکن هستند.

مراتع در حال خشک شدن است

میوه خشکسالی  بر درخت بی‌آبی در چهارمحال و بختیاری

رییس اداره مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری با اشاره به کاهش بارندگی و خشکسالی در سال زراعی جاری گفت: خشکسالی باعث شده پوشش علوفه‌ای مراتع استان ۵۰ درصد کاهش یابد.

فرامرز مردانی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه میزان بارندگی اثر مستقیم بر تولید  علوفه در مراتع دارد، افزود: با کاهش میزان بارندگی میزان تولید علوفه نیز کاهش یافت و این امر باعث شده که مراتع استان پوشش گیاهی خوب نداشته باشد و دامداران و بهره‌برداران استان دچار مشکل شوند.

به گفته وی، میزان بارندگی در سال زراعی جاری کاهش داشت و بارش‌ها در سال زراعی جاری پراکنش مکانی و زمانی مناسب نیز نداشت. 

وی اظهار داشت: با کاهش میزان تولید علوفه، ظرفیت مراتع نیز کاهش یافت و تعداد دام موجود در مراتع استان نیز در شرایط فعلی نصف شده است و دامداران و بهره‌برداران از مراتع به دلیل خشک شدن مراتع و کم بودن پوشش گیاهی و خشک شدن چشمه‌ها و چاه‌های مالداری ازمراتع کمتر استفاده کردند.

به گفته مردانی، ۴۰ درصد دامدارانی که پروانه چرای دام در مراتع داشتند به دلیل کاهش علوفه تولیدی در مراتع و خشک شدن چشمه‌ها امکان استفاده از مراتع را ندارند.

مردانی افزود: به ازای هر یک میلیمتر بارندگی در مراتع درجه یک هشت کیلوگرم علوفه تولید می‌شود که این میزان تولید علوفه در مراتع فقیر، متوسط استان متفاوت است.

خسارت بخش کشاورزی چهارمحال و بختیاری۳هزار و ۱۰۰میلیارد تومان اعلام شد

میوه خشکسالی  بر درخت بی‌آبی در چهارمحال و بختیاری

رییس سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: خشکسالی و کاهش بارندگی سال‌ اخیر بیش از سه هزار و ۱۰۰ میبلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی استان وارد شد.

عطاءالله ابراهیمی افزود: به دلیل خشکسالی و کاهش بارش در سال زراعی جاری تولیدات بخش کشاورزی استان یک سوم کاهش یافته است.

ابراهیمی به کاهش سطح آب سفره‌های زیرزمینی در دشت‌های شهرکرد، سفیددشت، فرادنبه و خانمیرزا اشاره کرد و گفت: میزان بارندگی سال زراعی جاری نسبت به میان مدت و کوتاه مدت کاهش داشت.

وی افزود: براساس میانگین بلند مدت میزان بارندگی در کل کشور به طور متوسط ۲۵۰ میلمتر بود که در سال‌های گذشته این میزان کاهش یافت و به ۲۳۰ میلیمتر رسید و این میزان در استان از ۵۹۰ میلیمتر در بلندمدت به ۴۸۰میلیمتر در سال زراعی جاری رسیده است.

به گزارش ایرنا، چهارمحال و بختیاری سرچشمه رودخانه‌های زاینده‌رود، کارون و بخشی از دز است و افزایش یا کاهش بارش‌ها در این استان، استان‌های خوزستان، اصفهان و فلات مرکزی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

خشکسالی‌های اخیر از سال ۱۳۸۶ در چهارمحال و بختیاری آغاز شده و پیامدهای ناگواری بر منابع آب، محیط‌زیست و فعالیت‌های اقتصادی این استان به‌ویژه در بخش کشاورزی داشته است.

 ۱۰۰ درصد مساحت این استان در سالجاری درگیر خشکسالی شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha