بیش از ۴۰ درصد تستهای کووید اصفهان مثبت هستند

اصفهان- ایرنا- مسوول بیماری‌های واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: بیش از ۴۰ درصد تست کووید مراجعه کنندگان به مراکز بهداشتی در استان مثبت هستند و مراکز بهداشتی منتخب استان، آزمایش بیماران پرخطر را و آزمایشگاه‌های تشخیص طبی خصوصی تست کووید مراجعه کنندگان را انجام می دهند.

به گزارش ایرنا،بر اساس آخرین آمار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در شبانه روز گذشته از هزار و ۸۵۱ نمونه تست کرونا در استان ۸۰۱ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ معادل ۴۳ درصد مراجعه کنندگان شناسایی شدند.

رضا فدایی مسوول بیماری‌های واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان  روز یکشنبه در این پیوند به ایرنا گفت: تست کرونا در همه شهرستان های تحت پوشش علوم پزشکی اصفهان و در مراکزی که از فروردین سال گذشته تحت عنوان "مراکز منتخب کرونا" راه اندازی شدند، "تست کووید" انجام می شود.

 وی افزود: در این "مراکز منتخب" از افراد بالای ۶۰ سال، کلیه بیماران پرخطر و مادران باردار که علامت‌دار باشند،همچنین در مواردی که بیماری در مراکز تجمعی بروز کند از افراد داخل این تجمعات به صورت رایگان تست pcr گرفته می شود.   

بیماران پرخطر، به افرادی گفته می‌شود که دارای بیماری های زمینه ای باشند و بیماران خاص، بیماران سرطانی، پیوند اعضا، بیماران قلبی و عروقی، دیابتی، مبتلایان به چربی خون و فشار خون در زمره این بیماران هستند.

وی ادامه داد: همه مراکز بهداشت شهرستانهای تحت پوشش علوم پزشکی اصفهان جزو این "مراکز منتخب" نیستند و تنها تعدادی از آن ها که در مراکز جمعیتی قرار دارند اقدام به تست می کنند. به عنوان مثال مرکز "معتمد" در خیابان آیت الله طالقانی اصفهان و مرکز بهداشت "ملک شهر" از جمله مراکز بزرگ انجام تست کووید در کلانهشر اصفهان هستند که سایر فعالیتهای  بهداشتی در این دو مرکز دیگر انجام نمی شود و تنها در زمینه تست کووید فعال هستند.

مسوول بیماری های واگیر مرکز بهداشت استان یادآور شد: در کنار  مراکز منتخب بهداشتی، نیز آزمایشگاه های تشخیص طبی خصوصی  از هر مراجعه کننده تشخیص کرونایی ، تست کووید گرفته می شود که همه این آزمایشگاه ها در همه امور از جمله "تست کووید" تحت نظارت معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی هستند.

فدایی در مورد استفاده از "سیتی اسکن" برای تشخیص کووید گفت: انتخاب روش تشخیص، بر عهده پزشک است و در برخی موارد پزشک تنها با مشاهده علایم بالینی و بدون استفاده از تست کووید و یا "سیتی اسکن" اقدام به تشخیص می کند.

وی با بیان موارد ابهام برای پزشک، افزود: برای تشخیص از "تست کووید" و در موارد بیماران بستری از  "سیتی اسکن" استفاده می شود.

فدایی با تاکید بر اینکه"سیتی اسکن" رُکن اول تشخیص کووید نیست، تصریح کرد: "سیتی اسکن" نمی تواند در تشخصیص بیماری در مراحل ابتدایی موثر واقع شود و از آن تنها باید برای ارزیابی وضعیت ریه استفاده می شود.

مسوول بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تاکید کرد: حفاظت و حراست علوم پزشکی بر روی امنیت و جلوگیری از جعل تستهای کرونا مراکز بهداشتی منتخب،و بر کلیه فرآیندهای آزمایشگاه های تشخیص طبی خصوصی نظارت دارد.

به گزارش ایرنا تعداد کل بیماران دارای علائم کرونا بستری در بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در ۲۶ شهرستان استان در زمان حاضر حدود ۳ هزار و ۴۷۳ نفر است که ۴۴۵ نفر آنها در بخش مراقبت های ویژه تحت درمان هستند.

به گزارش ایرنا، در طول شبانه روز گذشته ۴۵ بیمار قطعی و مشکوک مبتلا به کرونا در شهرستانهای تحت پوشش علوم پزشکی اصفهان جان خود را از دست دادند که تست ۳۸ نفر از آنها مثبت بود.

از ۲۶ شهرستان تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان هم اکنون وضعیت ۲۲ شهرستان قرمز و سه شهرستان نطنز، نائین و گلپایگان در وضعیت نارنجی هستند و تنها شهرستان خور و بیابانک در وضعیت زرد از نظر شیوع کرونا قرار دارد.

شهرستان اصفهان از نظر شیوع کرونا  از ۱۷ تیرماه تاکنون همچنان قرمز است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha