چاپ و توزیع ۱۴۶ میلیون جلد کتاب برای ۱۵ میلیون دانش آموز

تهران- ایرنا- رییس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گفت: در سال تحصیلی جاری بیش از ۱۴۶ میلیون کتاب در ۹۹۴ عنوان درسی برای ۱۵ میلیون دانش آموز در سطح کشور تولید شده است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، حسن ملکی روز شنبه در وبینار کارگروه برنامه ریزی ثبت سفارش و توزیع کتاب‌های درسی با استان‌ها در راستای بررسی مباحث توزیع کتاب در سال جاری،‌ افزود: در این راستا، فرایند آماده سازی هنری، چاپ و صحافی کتاب‌های درسی از شهریور سال گذشته آغاز شده است و توزیع کتاب‌های درسی از چاپخانه به استان‌ها از اواسط آذر ماه سال گذشته شروع و تا پایان مهرماه ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: این فرایند شامل بازبینی محتوای کتاب‌های درسی، اعمال تغییرات ضروری و مورد نیاز، آماده سازی هنری، چاپ و صحافی و توزیع کتب درسی بود که با همت شبانه روزی مدیران، چاپخانه‌ها و همکاران استان‌ها تاکنون انجام شده است.

ملکی اظهار داشت: تمام تلاش ما این بود که توزیع کتاب درسی بین دانش آموزان در اقصی نقاط کشور با کمترین قیمت و قبل از شروع سال تحصیلی انجام شود. لذا اقدامات متعددی از تامین ارز دولتی گرفته تا خرید کاغذ و تامین مواد اولیه در شرایط تحریم‌های ظالمانه صورت گرفت؛ زیرا در غیر این صورت و با چنین تمهیداتی، قیمت‌های کتاب چند برابر می‌شد. تلاش مجموعه همکاران در این مورد قابل تحسین است.

رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی تصریح کرد: به خاطر شرایط شیوع ویروس کرونا، ایجاد و قطعی‌های مکرر برق، مشکلات و اختلالاتی در چاپ و صحافی کتاب بوجود آمد که با برنامه ریزی دقیق همکاران و کار در سه شیفت کاری و حتی روزهای تعطیل، کارها انجام شد.

ملکی خاطر نشان کرد: بدیهی است اصلاح کتاب‌ها در صورت تغییر پایه و رشته تحصیلی پس از ثبت نام قطعی دانش آموزان برای سال تحصیلی جاری، نیاز به اصلاح سفارش دانش آموز برای دریافت کتاب درسی دارد. ثبت سفارش کتاب درسی دانش آموزان پایه‌های ورودی و اصلاح سفارش کتاب‌های درسی میان پایه نیز، مستلزم ثبت نام قطعی دانش آموزان برای سال تحصیلی جاری است. تاکنون بیش از ۹۵ درصد کتاب‌های درسی در سطح استان و مناطق تابعه ارسال شده است.

وی افزود: با توجه به اینکه توزیع کتاب از منطقه به مدرسه منوط به ثبت نام قطعی دانش آموزان در مدرسه و ثبت در سامانه سیدا است تا پس از آن مناطق بتوانند کتاب‌های درسی را به مدارس تحویل دهند، توجه به این بخش ضروری است.

ملکی تاکید کرد:‌ طبق برنامه درسی مقرر بود از ابتدای شهریور این کار انجام شود، اما به دلیل ثبت نام نشدن دانش آموزان در مدرسه و ثبت نشدن اطلاعات در سامانه سیدا و ثبت نشدن سفارش کتاب‌های درسی، این کار دچار تعلل شده است. در بخش دیگری، هنوز اطلاعات دانش آموزان استثنایی در سامانه سیدا ثبت نشده است. لذا لازم است تمهیدات ضروری در این بخش اندیشیده شود. بخشی که بر عهده سازمان بوده، انجام شده است اما بخشی که مربوط به استان‌هاست، نیازمند مد نظر قرار دادن تمهیدات خاصی است که امید است در این جلسه روند آن تسهیل شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha