۱۳ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۱۵:۱۹
کد خبرنگار: 2581
کد خبر: 84459566
۰ نفر

برچسب‌ها

۳۲ درصد مزارع کلاله با شیوه‌های نوین آبیاری می‌شوند

گنبدکاووس - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی کلاله در شرق استان گلستان گفت که این شهرستان پنج هزار و ۴۷۰ هکتار اراضی کشاورزی با قابلیت اجرای سیستم‌های آبیاری نوین (قطره‌ای و بارانی) دارند که تا کنون شیوه‌های نوین آبیاری در سطح هزار و ۷۴۰ هکتار از مزارع آن معادل تقریبی ۳۲ درصد اجرا شده است.

علی علیزاده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت که هم اکنون عملیات اجرایی و تجهیز ۸۳۰ هکتار دیگر از زمین‌های کشاورزی کلاله به شیوه‌های نوین آبیاری با استفاده از کمک‌های بلاعوض دولت و تسهیلات بانکی در دست اقدام است. 

وی بابیان اینکه راندمان آبیاری به شیوه سنتی بین ۲۵ تا ۴۰ درصد است، افزود: با اجرای روش‌های نوین آبیاری، بهره‌برداری از منابع آبی در شرایط کم آبی و خشکسالی فعلی که بخش‌های زیادی از کشور و استان گلستان با آن مواجه است، بسیار بیشتر خواهد شد.

علیزاده اضافه کرد: توجه به حفظ بهره‌وری و حاصلخیزی خاک کشاورزی با توجه به کاهش منابع آبی و جلوگیری از هدر رفت آن، ضرورت استفاده از شیوه‌های نوین آبیاری را دو چندان کرده است زیرا در این روش راندمان آبیاری سطحی به شیوه بارانی به ۸۰ درصد و به شیوه قطره‌ای تا ۹۰ درصد ارتقا می‌یابد.

مدیر جهادکشاورزی کلاله، پخش کود در سطح مزرعه، نیاز کمتر به نیروی انسانی برای آب‌پاشی روی گیاه به منظور حفاظت در مقابل سرما و یخبندان و به تعویق انداختن زمان تشکیل غنچه و گل، مرطوب کردن سطح خاک برای جلوگیری از فرسایش بادی، کنترل محیط و خنک کردن خاک، گیاه و هوای پیرامون را از مهمترین مزایای اجرای سیستم آبیاری تحت فشار برشمرد.  

وی گفت: اجرای سیاست‌های تشویقی دولت برای به‌کارگیری شیوه‌های نوین آبیاری به صورت بلاعوض تمایل کشاورزان را برای استفاده از این روش‌ها نسبت به گذشته بیشتر کرده است.

علیزاده افزود: در آبیاری قطره‌ای برای هر هکتار ۴۰۰ میلیون ریال، برای انواع سیستم‌های آبیاری تحت فشار (ثابت و نیمه متحرک) هر هکتار ۳۰۰ میلیون ریال و برای ماشین‌های آبیاری (سنترپیوت، لینیر و قرقره‌ای بوم‌دار ) هر هکتار ۱۵۰ میلیون ریال تسهیلات تشویقی بلاعوض پرداخت می‌شود.

شهرستان کلاله با ۱۳۰ هزار نفر جمعیت ۶۸ هزار و ۲۰۳ هکتار اراضی زراعی و باغی دارد که تنها در ۹ هزار و ۴۳۲ هکتار آن به صورت آبی و بقیه دیم کشت می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha